Тема: ПЧ 1. Російська народна казка «Василиса Прекрасна».
Мета: збагачуємо свій словниковий запас; вчимося гарно читати; аналізуємо художній твір; добираємо ключові слова та цитати до героїв, виконували завдання; виховуємо в собі гарні риси характеру та моральні цінності.
Обладнання: збірка російських народних казок (текст «Василиса Прекрасна»); ілюстрації казки.
Тип уроку: засвоєння знань, умінь та навичок.
Давно, в дитячий любий вік,
В далекім ріднім краю
Я чула казку. Чула раз,
А й досі пам'ятаю.
Леся Українка
Хід уроку:
І. Актуалізація опорних знань.
1. Бесіда:
- що таке фольклор;
- у чому полягає відмінне та спільне між фольклором та літературою.
- які є жанри фольклору;
- що таке казка;
- які є групи казок;
- що таке алегорія.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1.Слово вчителя:
В дитинстві всі слухали казки від батьків. Кожен народ має свої казки, в яких вони по-різному відображали свої уявлення про красу , силу та доброту. Найулюбленішими були у всіх мабуть фантастичні казки , у яких ми читали про те, чого в житті не може бути. На цьому уроці ми познайомимося із фантастичною казкою.
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку.
1.Скарбниця нових слів(словничок,словниковий запас):
Вдова — жінка,яка втратила свого чоловіка.
Баба-яга — чаклунка ,яка жила в хатинці на куриних ніжок.
Свічник — прилад, який використовували для освітлення будівлі(ставили на нього свічки та запалювали). Лампа в Середньовіччі.
2. Слово вчителя:
Ще з дитинства вас навчали двум основним словам: «добро» та «зло». Вони мають дуже велику силу,але вони є антонімами(словами,які протилежні за значення). І щоб це двоести,я розкажу одне прислів'я: «Добро будує, а зло руйнує».
3. Робота зі змістом казки:
Бесіда:
4. Робота зі таблицями:
Таблиця 1 («до» і «після» , порівняння пешої та другої родини)..
До |
Після |
Мирне життя |
(Тяжка робота) |
Любов батьків |
(Образи,зневага) |
Варіанти учнів |
Варіанти учнів |
Таблиця 2( порівняння Василиси та мачушиних дочок).
Василиса Прекрасна |
Доньки мачухи |
Красуня |
(Негарні) |
Добра |
(Злі) |
Роботяща |
(Вередливі) |
Працелюбна |
(Ліниві) |
(Ворогували) |
6. Переказування та зачитування епізодів казки:
1. Що требя переказування:
- похід до баби-яги за вогнем;
- епізод із царем.
2. Що треба виразно читати:
- праця у баби-яги;
- повернення додому.
ІV. Узагальнення і систематизація вивченого.
1.Запитання.
1.Що подарувала мама?
2.На кому купець одружився?
3. Чим допомагала лялька?
4. Навіщо Василису відпрпвили до баби-яги?
5. Кого вона бачила у лісі?
6. Що треба було робити у баби-яги?
7. Чому баба-яга вигнала Василису?
8-9.Чому Василиса хотіла закопати череп?Чому не закопала?
10. Як зустріли Василису удома?
11. З чого вишиті сорочки?
12. Як нагородив цар?
V. Домашнє завдання.
Підготуватися до контрольної роботи.