Тема уроку. Слова, що означають один предмет і багато предметів
Число іменників. Іменники, що мають форму тільки однини або тільки множини.
Мета: вчити змінювати іменники за числами; дати відомості про іменники, що вживаються тільки у формі однини чи тільки у формі множини; вчити доцільно вживати такі іменники у власному мовленні; виховувати любов до природи, вміння помічати світ навколо себе.
Тип уроку: комбінований.
Перебіг уроку
Неба в’яне просінь, і мете, мете
Жовтокоса осінь листя золоте.
В.Сосюра
І. Організаційний етап.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу. Актуалізація опорних знань.
1. Робота на дошці за картками.
Розподілити слова за родами:
Чоловічий рід Жіночий рід Середній рід Спільний рід
Інженер майстерність волосся нахаба
Батько радість ягня сирота
Холод піч сонце
Син осика малювання тихоня
Сніг корова кіно плакса
Капрі Говерла
2. Бліц-опитування.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
Число іменників. Іменники, що мають форму тільки однини або тільки множини.
ІV. Робота над вивченням нового матеріалу.
ІІ-група
Люди, діти, гуси. Людство, молодість, дітвора.
Ножиці, штани,сани. Залізо, олово, віск, мед.
Карпати, Суми, Прилуки. Хода, читання, хоробрість.
ІІІ-група
Визначити, що означає кожна група іменників і спробуйте поставити їх в однині чи множині, зробіть зі своїх спостережень висновки.
Робота з таблицею слів
Іменники, що мають дві форми |
Іменники, що мають лише одну форму |
||
однини |
множини |
або однини |
або множини |
у лісі |
клени |
повітря |
пахощами |
листопад |
барви |
листі |
|
подиху |
листки |
зменшення |
|
вітерця |
хмар |
сум |
|
дудочку |
дерева |
|
|
листок |
коліна |
|
|
росинка |
віконець |
|
|
сонечко |
кольорів |
|
|
у лісі |
|
|
|
світла |
|
|
|
зміна |
|
|
|
у природі |
|
|
|
3. Ігрове дослідження-моделювання.
У жовтні кожен знає та виганяє птахів з гаю
Жовтень ходить по краю а осіннього дня не встиг посміхнутися,
а вже й вечір
Весняної ночі не встиг з великої хмари малий дощ буває
лягти, а вже й ранок
Пояснити значення прислів’їв і приказок. Схарактеризувати речення за будовою: назвати прості і складні речення.
Підкреслити іменники, визначити число.
Групи отримують конверти з словами: їх потрібно погрупувати на дві частини:
- ті, що вживаються тільки у формі однини;
- ті, що вживаються тільки у формі множини.
Радощі врода
Пестощі Київ
Пахощі Дніпро
Карпати ворота
Ножиці сміливість
Граблі чорнило
Окуляри білило
Коноплі гіпс
Сходи мед
Сани малювання
Сіни
5. Робота зі « Словничком третьокласника»
V. Систематизація й узагальнення знань.
1. « Яка уява, така й вправа»
2.Робота з мовним матеріалом.
3. Поточний бліц- контроль знань.
6. Підсумок уроку.
1