Інтернет відкриває безліч можливостей для навчання, спілкування, пошуку інформації, але також приховує безліч небезпек. А чи знаєш ти, що в онлайн теж може бути небезпечно? Твої друзі в соцмережах почали тебе ображати? Листуваня з людиною, яка тобі подобається, стала публічною? Незнайомці з вулиці, від знайомства з якими тебе застерігали, легко знайшли тебе в інтернеті?
ПАМ’ЯТАЙ: нові можливості інтернету несуть із собою нові небезпеки. У чатах пишуть про тебе фейки? Поширюють повідомлення про твої близькі стосунки з кимось? Викладають фотошоплені фото з тобою? Обрали тебе мішенню своїх насмішок, зображують тебе лузером, негативним героєм? Через це твої друзі перестають з тобою спілкуватись або змінюють ставлення до тебе? – це НАКЛЕПИ
ПАМ’ЯТАЙ: нові можливості інтернету несуть із собою нові небезпеки. МАКСИМАЛЬНИЙ РЕПОСТ!!! Я знаю, хто вкрав телефон. Сьогодні поліцейські приходили до Енді. Побачите, завтра його закриють. Уяви свою реакцію, якщо Енді твій найкращий друг. Як швидко ти повіриш, що це ФЕЙК?Твій акаунт зламали й поширюють від тебе фейки, заклики, образливі меседжі, погрози твоїм друзям та знайомим? – це САМОЗВАНСТВО (і ФІШИНГ).
ПАМ’ЯТАЙ: нові можливості інтернету несуть із собою нові небезпеки. Повідомляєш у паблік про те, де ти живеш, що робиш, де буваєш, де сьогодні з кимось зустрічаєшся? Будь готовий, що інформацією можуть скористатися злочинці в офлайні, що є кіберпереслідуванням. Чи впевнений автор, що його дописом не скористаються зловмисники?
ПАМ’ЯТАЙ: нові можливості інтернету несуть із собою нові небезпеки. Ви нібито «для розваги» знімаєте на відео щось те, що вважаєте прикольним і смішним, та розшарюєте ці відео в мережі? Заради популярності відео ви прагнете створювати небезпечні ситуації? У таких забавах іноді втрачається відчуття реальності, тоді гра може обернутися злочином. Цей вид шкоди –ХЕПІСЛЕПІНГ.
ДОТРИМУЙСЯ ПРОСТИХ ПРАВИЛПароль до твоїх акаунтів та профілів повинен бути складним. Періодично змінюй його. І в жодному разі не передавай іншим. Не поспішай, не виплескуй свій негатив у кіберпростір. Завтра ти перестанеш ображатись, а написане залишиться. Не думай, що інтернет збереже твою анонімність. Інтернет – публічний простір, дії в ньому залишаються в історії. Усе таємне стає явним. Стався до інших так, як хочеш, щоб ставилися до тебе.
ДОТРИМУЙСЯ ПРОСТИХ ПРАВИЛПоважай факти. Треба вміти зберегти підтвердження факту кібербулінгу. Якщо тебе щось неприємно вразило, зачепило, засмутило – збережи й порадься з тими, кому довіряєш. Не бійся блокувати або вийти з групи. Можливо, у неприємних ситуаціях варто тимчасово відключити певні номери або навіть змінити власний. Щоб видалити або заблокувати шкідливу для тебе інформацію, ти можеш звернутись до служб підтримки сайтів.Ігноруй з розумом. Поодинокі напади краще ігнорувати, але на постійні потрібно реагувати. З’явилися погрози життю або здоров’ю – не мовчи.
ПАМ’ЯТАЙ: нові можливості інтернету несуть із собою нові небезпеки. З тобою зафрендилася незнайома людина, і ви багато спілкуєтеся в чаті? І ця людина просить твої інтимні фото чи відео? Маючи такі фото, ця людина може тебе шантажувати. Вона може вимагати ще більше інтимних фото, або зняти порно з тобою, або – зустрітися. Такі дії проти тебе є злочином –КІБЕРГРУМІНГ.
ПАМ’ЯТАЙ!Надсилаючи світлину свого оголеного тіла, ти одразу втрачаєш можливість контролювати, куди може потрапити це фото. Спілкуйся з людьми, яких ти знаєш, у реальному житті. Закрий у соціальних мережах свою сторінку та список друзів від сторонніх осіб. Не вказуй у профілі та повідомленнях свою адресу, номер телефону та номер школи, де навчаєшся. Перед тим, як викласти в інтернет або надіслати будьяке своє фото, припусти, що завтра це фото з’явиться на білборді або на стінах у твоїй школі.
Уяви, що ти або хтось з твоїх друзів «потрапили на гачок» кіберзлочинця?Що треба зробити: припини листування; не надсилай фото чи гроші; не зустрічайся зі злочинцем; зроби копію всього листування або скриншот сторінок, де розміщені світлини; звернись до дорослого; разом зверніться до служби підтримки соціальних мереж із проханням видалити фото або відео з тобою.
Професійні психологи і юристи Національної дитячої «гарячої» лінії допоможуть тобі розібратися зі складнощами й вирішити будь-яку твою проблему. Не вагайся! Телефонуй за безкоштовним номером 0-800-500-225 або коротким номером 116 111 (безкоштовно з усіх мобільних). Лінія є анонімною та конфіденційною. Працює в будні з 12.00 до 16.00. Ти можеш звернутись до керівництва навчального закладу. Закон зобов’язує їх захистити тебе від булінгу в школі. Ти можеш звернутись до поліції за номером 102 (цілодобово). Якщо тобі потрібна допомога чи порада юриста, звертайся за телефонами приймальні УГСПЛ (044) 383 9519, (094) 928 6519. Чи до найближчого місцевого центру чи бюро правової допомоги, подзвонивши 0 800 213 103 (цілодобово і безкоштовно в межах України), більше інформації про БПД на сайті legalaid.gov.ua.
5 . Не отримав потрібного тобі захисту? На захисті твоїх прав Уповноважений Верховної Ради України з прав людини. e-mail: hotlinе@ombudsman.gov.ua www.facebook.com/office.ombudsman.ua 8 800 501 720, 044 253 75 89 6. Якщо ви учень чи студент, батьки здобувача освіти, вчитель чи викладач або інший учасник освітнього процесу і ваші права порушили, зокрема ви постраждали від кібербулінгу, Служба освітнього омбудсмена допоможе їх захистити та надасть необхідну юридичну та психологічну підтримку. Подати звернення щодо порушених прав можна на вебсайті eo.gov.ua Або : www.facebook.com/Education. Ombudsman. Sergii. Gorbachov 7. Правова допомога Якщо потрібна правова допомога чи порада, звертайтеся до найближчого місцевого центру чи бюро правової допомоги, дізнавшись контакти на сайті legalaid.gov.ua. Єдиний контакт-центр. Можна зателефонувати та проконсультуватися у фахових юристів, як поводитися, щоб бути в безпеці: 0 800 213 103. Номер працює цілодобово— безкоштовно в межах України.