Урок з розділу «Світлові явища» (9 клас)
Тема. Захист проекту:«Складання найпростішого оптичного
приладу»
Мета:
ознайомити з будовою та застосуванням найпоширеніших оптичних
приладів; навчити визначати й аналізувати умови, за яких спостерігаються це явище; продовжити формувати уявлення про світло. Розкрити причинно-наслідкові зв’язки при спостереженні оптичних явищ, з метою пояснення проведених експериментів. Продовжувати формувати інтерес до історії розвитку фізики як фундаментальної науки. Розвивати в учнів їхній світогляд; показати практичну значущість здобутих знань; навчитися створювати й розв'язувати проблему методом дослідження;
За програмою рівня стандарту зміст уроку буде спрямовано на розвиток в учнів наступних компетентностей.
№п/п |
Назва |
Уміння, ставлення учнів та навчальні ресурси: |
|
Ключові компетентності: |
|
1. |
Математична |
- застосовування математичних методів для опису й дослідження фізичних явищ, процесів; розв’язування фізичних задач, опрацювання та оцінювання результатів експерименту. |
2. |
Природнича |
- вміння пояснювати природні явища і технологічні процеси; - використання знань з фізики для вирішення завдань, пов'язаних із реальними об'єктами природи і техніки; - здатність, за допомогою фізичних методів досліджувати природу; - оцінка значення фізики та технологій для формування цілісної наукової картини світу, сталого розвитку. |
3. |
Інформаційно-цифрова |
- використання сучасних цифрових технологій і пристроїв для вивчення фізичних явищ, для обробки результатів експериментів, моделювання фізичних явищ і процесів; - ціннісні орієнтири у володінні навичками роботи з інформацією, сучасною цифровою технікою. |
4. |
Ініціативність і підприємливість |
- уміння застосовувати фізичні знання для генерування ідей та ініціатив щодо проектної, конструкторської та винахідницької діяльності, для вирішення життєвих проблем, пов’язаних із матеріальними й енергетичними ресурсами; - оцінювати можливість застосування набутих знань з фізики в майбутній професійній діяльності, для ефективного вирішення повсякденних проблем; - оцінювати власні здібності щодо вибору майбутньої професії, пов’язаною з фізикою чи технікою; - економно й ефективно використовувати сучасну техніку, матеріальні ресурси; - ціннісне ставлення до фізичних знань, результатів власної праці та праці інших людей. |
5. |
Обізнаність і самовираження |
- використання знань з фізики під час реалізації власних творчих ідей; - усвідомлення гармонійної взаємодії людини і природи. |
|
Предметні компетентності: (суть розкривається в наскрізних змістових лініях) 1) уміння планувати, підготувати, спостерігати експеримент; 2) уміння вимірювати фізичні величини та обробляти результати експерименту; 3)уміння інтерпретувати результати експерименту. |
|
1 |
"Екологічна безпека та сталий розвиток" |
- використовувати знання, отриманні на уроках фізики, для вирішення проблем довкілля; |
2 |
"Громадянська відповідальність" |
- працювати в команді, приймати виважені рішення, що сприятимуть вирішенню науково-технологічних, економічних, соціальних чи інших проблем сучасного суспільства. |
3 |
"Здоров’я і безпека" |
|
4 |
"Підприємливість та фінансова грамотність" |
- застосовувати фізичні знання для генерування ідей та ініціатив щодо проектної, конструкторської й винахідницької діяльності. |
Тип уроку: захист навчального проекту.
Хід уроку
І. Організаційна вступна частина
Налаштування учнів на продуктивну роботу (взаємне вітання вчителя
та учнів, організація уваги).
Життя вам довгого,
Здоров’я доброго,
Щастя безхмарного,
Настрою гарного.
М.Малишко
На початку уроку я хочу визначити ваш емоційний стан, щоб потім порівняти його в кінці уроку. Цим самим дізнатися, чи були захоплені виконанням проекту, виготовленням приладу власноруч, чи були цікаві повідомлення на уроці, і як це вплинуло на вас.
Інтелектуальна вправа «Вивчення емоційного стану учнів»
Кожному учневі надається вісім кольорових смужок, смужка – умовний знак емоційного стану (настрою) учня
Учні показують колір свого настрою. Кольорова гамма відповідає емоційному стану учнів на початку уроку.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Шановні діти, сьогодні в нас незвичайний урок. Наше сьогодення диктує нам свої закони життя. Ми повинні бути ерудовані в багатьох питаннях, і вміти вийти з будь якого положення гідно.
епіграф над дошкою
ІІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку
Тому пропоную вам поринути у світ магії на шоу «Фізика та оптична магія». В кінці нашого шоу кожен «магл»( Маґли — люди, в яких не тече чаклунська кров (не мають магічних здібностей), так само як і їхні батьки) може стати магом N рівня.( Маг — в сучасному розумінні — це людина, котра займається магічною практикою, магією.)
IV. Захист проекту
Оптичні прилади — прилади, будова яких ґрунтується на законах поширення, заломлення та відбивання світла або на використанні властивостей світла.
Негаємо ні хвилини і розпочинаємо наше шоу «Фізика та магія».
На правах Магістра магії я оголошую І тур.
І тур «Оптична ілюзія»
Хочу запросити маглів, які підготували «Оптичні ілюзії» (3D-малюнки)
Ваша задача представити ваший малюнок 3D та розповісти на яких законах фізики ґрунтується дана оптична ілюзія. Де можна застосовувати її .
ІІ тур «Оптичні фокуси»
Хочу запросити маглів, які підготували «Оптичні фокуси»
Ваша задача представити ваш фокус та розповісти на яких законах фізики ґрунтується даний фокус.
V. Руханка ( 2 хв).
У кабінеті розміщені годинники. Ваша задача визначити :
- Не соромтесь, підніміться, пройдіться по класу та знайдіть всі годинники.
Дякую, руханку закінчено.
- І знову повертаємося до наших турів. Оголошується тур «Оптичні прилади»
ІV тур «Оптичні прилади»
Запрошуються магли, які підготували «Оптичні прилади»
Ваша задача представити ваш прилад та розповісти як він влаштований і на яких законах фізики ґрунтується принцип роботи приладу.
Де можна застосовувати його у житті та економічну собівартість.
V тур «Теоретики»
Запрошуються магли, які підготували теоритичні обгрунтування певного дослідження «Теоретики».
VІ. Підсумок уроку
Ми всі побачили захист ваших проектів. І на підставі права «Магістра фізичної магії» хочу нагородити вас почесними титулами за результати вашої діяльності у шоу «Фізика та оптична магія»
Нагороджуються титулом «Маг ІІІ рівня», який відповідає середньому рівню знань наступні маги:
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Нагороджуються титулом «Маг ІІ рівня», який відповідає достатньому рівню знань наступні маги:
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Нагороджуються титулом «Маг І рівня», який відповідає високому рівню знань наступні маги:
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Інтелектуальна вправа «Вивчення емоційного стану учнів»
Я хочу дізнатися чи змінився ваш настрій під час нашого шоу. Підніміть колір настрою.
Інтерактивна вправа «Похвали себе сам за те, що…»
(учні по черзі хвалять себе за те, чого вони навчилися на уроці)
VІІ . Домашнє завдання
1. Повторити тему «Світлові явища».
2. Виготовити оптичний прилад, який вам сподобався та подарувати його самому собі або молодшим школярам.