Закон Ома для ділянки кола, безумовно, можна описати відомої зі шкільного курсу фізики формулою: I = U / R, але деякі зміни і уточнення внести, думаю, варто. Візьмемо замкнутий електричний ланцюг (рисунок 1) і розглянемо її ділянку між точками 1-2. Для простоти я взяв ділянку електричного кола, який не містить джерел ЕРС (Е). Отже, закон Ома для даної ділянки ланцюга має вигляд:φ1-φ2 = I * R, де. I – струм, що протікає по ділянці ланцюга. R – опір цієї ділянки.φ1-φ2 - різниця потенціалів між точками 1-2.
Номер слайду 3
Якщо врахувати, що різниця потенціалів цю напругу, то приходимо до похідної формули закону Ома, яка приведена на початку сторінки: U = I * RЦе формула закону Ома для пасивного ділянки кола (що не містить джерел електроенергії). У неразветвленной електричного кола (рис.2) сила струму в усіх ділянках однакова, а напруга на будь-якій ділянці визначається його опором: U1= I * R1 U2= I * R2 Un = I * Rn. U = I * (R1+ R2+. + Rn
Номер слайду 4
ПРАВИЛО ЗНАКІВ ДЛЯ ЕРСПеред тим як розглянути закон Ома для повної (замкнутої) ланцюга приведу правило знаків для ЕРС, де говориться: Якщо всередині джерела ЕРС струм йде від катода (-) до анода (+) (напрямок напруженості поля сторонніх сил збігається з напрямком струму в ланцюзі, то ЕРС такого джерела вважається позитивною (рис.3.1). В іншому випадку – ЕРС вважається негативною (рис .3.2). Практичним застосуванням цього правила є можливість приведення декількох джерел ЕРС в ланцюзі до одного з величиною E = E1+ E2+. + En, природно, з урахуванням знаків, які визначаються за вищенаведеним правилом. Наприклад (рис.3.3) E = E1+ E2-E3 . При відсутності зустрічно включеного джерела E3 (на практиці так майже ніколи не буває) маємо широко поширене послідовне включення елементів живлення, при якому їх напруги сумуються.