Тема: Закріплення і узагальнення мовленнєвих умінь, пов’язаних з вживанням числівників.
Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про числівник, як частину мови; удосконалювати вміння правильно вимовляти числівники і грамотно записувати їх на письмі; удосконалювати вміння визначати час за допомогою моделі годинник і записувати час різними способами; розвивати орфографічну пильність, культуру писемного мовлення, виховувати любов до української мови.
Обладнання: годинник, схеми-опори з теми, картки для роботи в парах та самостійної роботи, листки самоперевірки, шкала оцінювання.
Хід уроку
І. Організація класу. Створення емоційного настрою
Не гаймо часу, поспішаймо,
Урок скоріш розпочинаймо!
Давайте сьогодні попрацюємо наполегливо, швидко, щоб жодна хвилина не втратилась марно.
ІІ. Актуалізація опорних знань і практичного досвіду учнів
Хвилина каліграфії.
Чч Чч
Пропишіть правильно, дотримуючись культури писемного мовлення букву «че».
Словникова робота.
Запишіть під диктовку числівники, а потім на комп’ютері ці слова можна буде перевірити (до дошки виходять два учні, які будуть писати слова під диктовку).
Сьомий, п’ятнадцять, четверта, один надять, чотирнадцяте, шістнадцять. шість, одиниця, тисяча, шістсот, третьої, п’ятьох, мільйон.
Назвіть орфограми в словах;
Поставте наголос в кожному слові;
Знайдіть зайве слово, обґрунтуйте відповідь.
Перевірте слова за комп’ютером.
Фронтальна робота
Що ж таке числівник?
На які дві групи можна поділити числівники?
Знайдіть в диктанті кількісні числівники.
Знайдіть порядкові числівники.
Давайте дані слова з словникового диктанту поставимо в Р.в.
Яке закінчення мають числівники в Р.В.?
Проблема! Яке з даних слів буде числівником? Доведіть. Обґрунтуйте відповідь.
три
трійка
третій
потроїти
ІІІ. Повідомлення теми, завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Яка ж тема нашого уроку?
А прочитайте як правильно звучить тема уроку.
Які ж завдання уроку?
Завдання уроку:
узагальнити і систематизувати знання учнів про числівник, як частину мови;
удосконалювати вміння правильно вимовляти числівники і грамотно записувати їх на письмі;
удосконалювати вміння записувати час різними способами;
розвивати орфографічну пильність, культуру писемного мовлення.
Мотивація навчальної діяльності
Де практично ми можемо застосовувати дані знання? (в магазині, на базарі, в банку)
ІV. Узагальнення окремих фактів, подій, явищ
Робота з підручником
с. 10, вправа 12.
Визначення часу за годинником і записування різними способами.
Н/д: 10 год. 20 хв.
десята година двадцять хвилин;
двадцять хвилин на одинадцяту.
17 год. 15 хв.
п’ятнадцять хвилин на вісімнадцяту;
чверть на вісімнадцяту.
9 год. 45 хв.
дев’ята година сорок п’ять хвилин;
за чверть десята;
без п’ятнадцяти десять.
Гра «Котра година»
Клас поділений на дві команди: І варіант і ІІ варіант. Показую час на годиннику. Учні першої команди (І варіант) називають вдень, учні другої команди (ІІ варіант) називають час вночі і ввечері.
Н/д: – дев’ята година ранку;
двадцять перша година вечора;
шоста година ранку;
вісімнадцята вечора;
Проблема! Як правильно запитати про час?
Яка година?
Скільки годин?
Котра година?
Робота в парах.
В кожної пари картка, на якій записано час. Учні обличчям один до одного називають час різними способами.
8 год. 30 хв. 11 год.45 хв. 20 год. 15 хв. 14 год. 55 хв. 12 год. 50 хв
Перевірка фронтально кожна пара називає.
Вибірковий диктант. (с.17, вправа 26)
Виписати числівники. Першого, сорок, багато, безліч, чимало, чотирнадцяти, одинадцять, три.
Поміняйтесь зошитами, зробіть перевірку.
Що нового дізнались?
багато, безліч, чимало, кілька, половина – теж числівники, відповідають на питання скільки? і означають загальне невизначене число предметів.
Фізкультхвилинка.
(на вибір вчителя)
VІ. Повторення і систематизація основних понять.
Самостійна робота за варіантами
Завдання 1
Запиши числа словами, щоб у першому випадку вони означали кількість, а в другому – порядок при лічбі.
І варіант ІІ варіант
1, 5, 9, 30, 74 2, 4, 8, 20, 65
Завдання 2
Запиши арифметичні вирази словами різними способами.
І варіант ІІ варіант
80 – 25 = 55 50 + 25 = 76
Завдання 3
Знайди зайве число, випиши його.
І варіант ІІ варіант
П’ятеро, сорок, подвоїти, сьомий, тисяча, перший, чимало Троє, багато, восьмий, двійка, п’ятнадцять, четверта, мільйон
Завдання 4
Випиши словосполучення з числівниками
І варіант ІІ варіант
Сердечна зустріч, друга зустріч, порядковий номер, сьомий номер, довгий тиждень, третій тиждень П’ятий клас, дружний клас, перший день, останній день, пізня осінь, двадцята осінь
Завдання 5
Запиши час, який показав годинник, різними способами
І варіант ІІ варіант
2 год. 45 хв. 13 год. 30 хв.
Завдання 6
Пригадай прислів’я, в якому вжиті числівники. Визнач, який числівник у прислів’ї?
Перевірка за листками самоперевірки. Виставлення оцінок за шкалою оцінювання.
два завдання – 4, 5, 6 балів
чотири завдання – 7, 8, 9 балів
шість завдань – 10, 11, 12 балів
VІІ. Підсумок уроку.
Що нового дізнались на уроці?
Які ще слова належать до числівників?
Чим сподобався урок?
Загадка.
Коли 2 і 2 бувають більше чотирьох? (коли з них складено число 22)
– Які це числівники?
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання
Фронтальна перевірка вправи 23.
— Виберіть кількісні (порядкові) числівники. Яка між ними різниця?
— Що цікавого ви дізнались про змінювання числівників?
2. Словниковий диктант (на картках і за малюнками)
Один учень працює на дошці.
16, футболіст, 600, 50, 604, ю?ати, 500, то?а, 70и.
— Які ще числівники у родовому відмінку мають такі ж форми, як і числівники 70 і 60?
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
Відновлення таблиці.
Числівник
• позначає ...
• відповідає ...
• буває ...
• змінюється ...
• зв’язується ...
• виконує роль ...
III. Оголошення теми й мети уроку
— Сьогодні будемо закріплювати свої знання про числівник. Крім того, познайомимось із новою групою числівників.
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Робота із вправою 26
Учні виконують вправу самостійно.
Як висновок — утворення синонімічного ряду: багато — безліч — чимало.
— Що цікавого можете розповісти про ці числівники?
2. Робота із словниками
— За допомогою словників доповніть синонімічний ряд й утворіть ряд антонімів.
Багато — безліч — чимало — немало, незліченно — видимо-невидимо — сила-силенна — тьма-тьмуща.
Мало — небагато — недостатньо — замало.
Вчителеві слід звернути увагу на те, що не всі слова тут — числівники, наприклад: безліч — іменник, а чимало — прислівник, але це буде вивчатися пізніше.
V. Закріплення та систематизація знань
1. Природознавча хвилинка (за вправою 24)
Завдання 1, 2 опрацювати колективно усно.
Завдання 3 запропонувати виконати в парах.
2. Робота із словниковим словом
— Яку найнижчу температуру здатні витримувати тварини?
— Зверніть увагу на написання слова «температура». Порівняйте написане слово із його транскрипцією (з дошки).
[теимпеиратура]
— Що ви можете розповісти?
— Внесіть слово до словничків, підкресліть літери, які треба запам’ятати.
— Що це за орфограми?
— Утворіть ланцюжок спільнокореневих слів: температура — прикметник — дієслово.
— Підкресліть літери, які в цьому слові треба запам’ятати.
3. Самостійна робота із вправою 25 (1, 2)
4. Розвиток усного зв’язного мовлення Запропонувати за вибором вправу 24 (4) чи 25 (3).
VI. Підсумок уроку
1. Фронтальне опитування
— Які слова належать до числівників?
— На які питання відповідають числівники?
— З якими групами числівників ми познайомились?
— Що треба запам’ятати про числівники 50, 60, 70, 80, 600, 16?
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VII. Домашнє завдання
Вправа 27, повторити словникові слова.
Тема. Закріплення й узагальнення мовленнєвих умінь, пов’язаних з уживанням числівників. (Вправи 227-230).
Мета. Узагальнити і систематизувати знання учнів про числівник як частину мови; закріпити вміння правильно вимовляти числівники і граматично записувати їх; розвивати інтерес до живої природи.
Обладнання: картки для індивідуальної роботи.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
II. Перевірка домашнього завдання (вправи 226, завдання 4).
1.Бесіда.
— Прочитайте складені запитання.
— Яке запитання несе цікаву інформацію?
2. Вибірковий диктант.
— Випишіть з тексту числівники. Назвіть серед них порядкові числівники.
Вісім ляльок дерев’яних,
кругловидих та рум’яних,
в різнобарвних сарафанах
на столі у нас живуть,
всіх матрьошками зовуть.
Перша лялечка товста,
а всередині — пуста!
Навпіл ляльку огрядну
розділити можна.
В ній побачили другу
лялечку порожню.
Ти матрьошку цю відкрий —
третя вистрибне, як стій.
Половинку відгвинти,
наглухо приперту
і зумієш ти знайти
лялечку четвергу.
Вийми цю і подивись:
справді, є тут п’ята
лялечка пузата.
А у п’ятій просто
заховалась шоста.
А у шостій сьома,
як у себе вдома.
А у сьомій — глянь-но,
восьма — і остання!
С. Маршак
III. Повідомлення теми і завдань уроку.
— Сьогодні у нас завершальний урок з теми «Числівник», тому будьте уважні і ставте запитання з теми.
IV. Осмислення, узагальнення та систематизація знань.
1. Робота з індивідуальними картками.
Картка 1
• Спиши. Числа запиши словами.
Морський хижак косатка, довжина якої може сягати 11 метрів, має велику зубасту пащу. Ця косатка вирізняється надзвичайною ненажерливістю. Одного разу в її шлунку знайшли 13 дельфінів і 14 морських коників.
Картка 2
• Спиши. Числа запиши словами.
Тривалість життя листків різна. Так, у сосни хвоя живе 2—3 роки, ялини — 5—7 років і опадає неодночасно. Тому всі хвойні дерева і кущі цілий рік зелені. Листки брусниці живуть 1—4 роки.
Картка З
• Утвори числівники, що відповідають на запитання який? котрий?.
1, 7, 15, 16, 69, 100, 200, 1000.
Картка-цікавинка
• Випиши числівники разом із залежними словами. Числівники записуй словами.
Тобі цікаво буде знати, що...
а) Відстань від Землі до Сонця — 150 млн кілометрів. Туристу довелося б іти до нього 3500 років. На автомобілі турист їхав би до Сонця 200 років. На реактивному літаку летів би 20 років. На ракеті космонавт летів би кілька місяців. А сонячний промінь пролітає цю відстань за 8 хвилин.
б) Людина робить за рік 7 млн кроків, а за 70 років — майже 500 млн.
Це означає, що за своє життя людина могла б 9 разів обійти навколо Землі по екватору чи прогулятися до Місяця.
2. Вправа-цікавинка.
Доки кілька учнів працюють з індивідуальними картками, всі інші виписують найзахоплюючіші для себе цікавинки із заздалегідь записаних на дошці. Числа записують словами.
Чи знаєте ви, що:
• Сіра мухоловка прилітає з кормом до гнізда 300—400 разів на день.
• Морські птахи щодня з’їдають до 1000 кілограмів.
• Протягом доби новонароджений кит-малюк випиває 400 літрів молока.
• 500 укусів бджоли викликають смерть людини.
• Бджола за день запилює 7000 квіток.
• Щосекунди бджола робить 200 змахів крилами.
(Макогон О.Г. Цікаві відомості про тварин. — К. : Радянська школа, 1968.)
3. Каліграфічна хвилинка
Тем ємпе ер ер ату температура
— Запам’ятайте! Температура — словникове слово. Орфограма — ненаголошені є в корені слова.
4. Колективне виконання вправи 227.
а) Ознайомлення зі змістом вправи. Визначення мети тексту. (Мета тексту — в його заголовку.)
б) З'ясування значення невідомих слів.
в) Відшукування числівників у тексті і правильні постановки запитання до них.
г) Письмове коментоване виконання вправи за зразком.
ґ) Цікавинки для дитинки (до малюнка вправи 227).
Чому білий ведмідь не мерзне
У білого ведмедя під шкірою відкладається великий шар жиру. Він зменшує питому вагу тіла тварини, тому ведмідь добре плаває. Завдяки жировому шару ведмідь легко переносить низьку температуру води і повітря, не голодує. Жиром змазана його шерсть, тому вона не намокає у воді і не вкривається льодом на морозі. Шерсть і підшерстя у ведмедя надзвичайно густі. (Макогон О.Г. Цікаві відомості про тварин. — К.: Радянська школа, 1968.)
Фізкультхвилинка.
Раз! Два! Всі присіли,
потім вгору підлетіли.
Три! Чотири! Нахилились,
із струмочка гарно вмились,
П’ять! Шість! Всі веселі
летимо на каруселі.
Сім! Вісім! В поїзд сіли,
ніжками затупотіли.
Дев’ять! Десять! Відпочили
і за парти дружно сіли.
5. Хвилинка спілкування.
6. Тренувальна вправа (вправа 228).
а) Рубрика «Слово про слово».
Меню? — набір страв для сніданку, обіду, вечері.
Ви?рій — теплі, південні краї, куди відлітають на зиму перелітні птахи.
б) Читання тексту, добір заголовка.
в) Списування тексту (числівники записати словами).
г) Розвиток мовлення.
— Складіть усну розповідь про ластівку за фотоілюстраціями і запитаннями (с. 117).
7. Ознайомлення з числівниками, що означають загальну кількість, але не називають числа (за вправою 229).
а) Читання тексту, словникова робота.
б) Списування тексту і підкреслення числівників.
в) Уточнення у вправі числівників, які не називають числа. (Багато, безліч, чимало, мало, трохи, кілька, стільки.)
8. Пояснювальний диктант.
Наша держава посідає перше місце за величиною і п’яте — за кількістю населення в Європі. Її територія займає площу 604 тисячі квадратних кілометрів. Якби зі сходу на захід йшов мандрівник і проходив би щодня 20 кілометрів, то він йшов би 90 днів.
І вся ця земля, де проживає родина у майже 43 мільйони людей, називається Україною.
9. Завдання для кмітливих.
1) Запишіть словами лише ті числа, сума яких дорівнює 100 (записуйте парами).
16, 70, 84. 60, 40, 59, 41, 37.
2) На місці крапок поставте, де треба, знак м’якшення.
Сімдесят.., шістдесят.., п’ятдесят.., дев’ятнадцят.., п’ят..сот, міл..йон, міл .ярд, вісімдесят.., с..омий, тр..ома, чотирнадцят.. .
V. Підсумок уроку.
— Які слова належать до числівників?
— На які питання відповідають числівники?
— Відгадайте загадки, де вживаються числівники.
• Коли у людини буває стільки очей, скільки у році днів? (2 січня.)
• Йшла бабця до Львова,
назустріч їй три діди,
а в дідів по лантуху,
а в кожному лантусі по коту.
Скільки разом йшли до Львова? (Одна бабця.)
• Коли 2 і 2 бувають більше чотирьох? (Коли з них складено 22.)
• Уявіть, що ви капітан космічного корабля. У вашому розпорядженні команда з шести членів екіпажу. Кожному з них 25 років. Скільки років капітану космічного корабля? (Стільки, скільки й вам, адже ви — капітан корабля.)
VI. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 118 — запитання і завдання для повторення, вправа 230.
Вправи на закріплення знань з теми «Числівник»
Випиши числівники у дві колонки, в першу, які відповідають на питання скільки?, а в другу – на питання котрий?.
Сім, перший, п’ятий, три, дванадцятий, десять, сорок восьмий, сто, тридцять третій, двадцять п’ять.
Скільки? Котрий?
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Спиши речення. Розкрий дужки і запиши числівники словами.
1) Їжачок ніс 7 яблук.
2) На землі лежало 5 яблук.
3) Машина проїхала 97 кілометрів шляху.
4) За контрольну роботу, я отримала 11 балів.
5) У магазин завезли 73 метри тканини.
6) Урок починається о 9 годині ранку.
Запиши словами утворені словосполучення числівник + іменник за зразком.
Зразок. 5 днів – П’ять днів.
7 яблук –
12 місяців –
10 років –
300 грам –
24 олівці –
100 центнерів –
57 гривень -
75 копійок –
Записати математичні вирази, використовуючи прийменники від, до.
30 + 15 = 45 60 – 40 = 20
50 + 30 = 80 90 – 35 = 55
Від поданих числівників, які відповідають на питання скільки?, утворити числівники, які відповідатимуть на питання який? котрий?. Запишіть за зразком.
Зразок. Десять – десятий.
Сім –
П’ятнадцять –
Сорок три –
Дев’ять –
Тридцять –
Чотири –
Один –
Запишіть за зразком подані числівники.
Зразок. 5 – п’ять.
15 –
19 –
25 –
39 –
50 –
60 –
87 –
93 –
16 –
Прочитай прислів’я. Спиши, записуючи числівники словами.
1) Краще 1 раз побачити, ніж 100 разів почути.
2) 7 раз відмір, 1 раз відріж.
3) За 2 зайцями поженешся, жодного не впіймаєш.
4) За 1 вченого 10 невчених дають.
5) Мати 1 рукою б’є, а 2 – гладить.
Запиши подані числівники в орудному відмінку.
П’ять –
Вісімдесять –
Чотирнадцять –
Десять –
дев’ять –
Записати повні відповіді на запитання.
1. Зі скількох місяців складається пора року весна?
2. Який другий день тижня?
3. Якого числа ти народився?
4. Яким по порядку є місяць вересень?
5. Скільки місяців має рік?
6. Скільки днів в одному тижні?
7. Скільки хвилин в одній годині?