Закріплення і узагальнення знань про речення

Про матеріал

Закріплення знань про основні ознаки речення та його оформлення на письмі. Розвивати увагу, вміння зіставляти мовні явища, інтонаційну виразність, пізнавальну активність.

Перегляд файлу

Віра Василівна Фрейлова

                                                                                                 вчитель початкових класів

                                                                                            Старосинявської «Загальноосвітньої

                                                                                             школи І-ІІІ ступенів, гімназія»

                                                                                               імені Олександра Романенка

Урок  української мови у 3 класі

  Тема: Закріплення  і узагальнення знань про речення

  Мета: закріплення знань про основні ознаки речення та його  оформлення на письмі. Розвивати увагу, вміння зіставляти мовні явища,  інтонаційну виразність, пізнавальну активність. Розвивати любов до природи, до рідного краю.

   Обладнання:  тексти на дошці.

Хід уроку

1.Організація класу

2.Актуалізація  опорних знань і умінь

   1.Вірш

Як швидко літо промайнуло!

Прийшла осінняя пора.

Немов на крилах полинуло

Кохане літечко з двора…

Садок марніє  потихеньку.

Пожовклі падають листки.

Вітерець не віє вже тепленько,

Жене похмурії хмарки.

Посох  горошок на городі.

Мачок вже цвіт давно згубив.

Високий соняшник на грядці

Журливо голову схилив.        Олена Пчілка

  -Про яку пору року говориться у вірші?

 - Коли марніє садок? Падають пожовклі  листочки?

 Отож, давайте запишемо  в зошит і запам’ятаємо  написання цього слова ( ВОСЕНИ). А  щоб його записати , згадаємо письмо малої і великої літери Вв, поєднання їх з іншими буквами.

Каліграфічна хвилинка

В  вв  Во Ве Вл Вм  Восени

Восени  і горобець багатий.

-Пояснити зміст висловлювання.

3. Оголошення  теми і завдань уроку

  Осінь…  Що ви можете сказати про цю пору року? Так , вона чарівна, щедра, багата. Восени  діти йдуть до школи . Восени збирають люди   багатий урожай  з полів, садів. А ми  з вами зберемо  урожай зі  своїх знань , умінь і навичок, повторюючи все,  що ми знаємо про  речення.

 Отже,  сьогодні  ми повторюватимемо  все про речення, про його основні  ознаки 4.Вивчення  матеріалу уроку.

  1.На  дошці текст.

          1) Прочитати  мовчки 

  Минув вересень розвіялись  пахощі  осінніх квітів запломеніло  листя на  дикій  груші  засумувала  ніжна берізка  затихли  гаї  і діброви  у вирій  відлетіли  співочі пташки.

  2)Бесіда  за текстом

 - Чи  можна даний запис назвати  текстом?

-Скільки речень у тексті?(6) Як це довести ? (У кожному реченні про  щось розповідається)

  -Про яку пору говориться у тексті? (Осінь)

 - Про що говориться  у першому і другому  реченнях?

  -Що  сказано про берізку?

 - Що говориться про птахів?

  3)Прочитайте  виразно текст.-Як потрібно читати  кожне речення?

 4)Списування тексту (самостійна робота)

 5) Перевірка

 2.  На дошці текст

 Вересень.  Громи стихають.

             Птахи у вирій  відлітають

1)Прочитати.

2)Бесіда  за текстом.-Скільки речень у цьому тесті? (3)

-З скількох слів складається  перше речення

- Назвати друге речення.

- Про що розповідається  в третьому реченні?

Який висновок можна зробити  з нашої бесіди?  Речення може складатися з одного, двох і більше слів. Наведіть  приклади. (Вечір. Холодно. Літо. Дятлик.)

3. Закріплення  знань учнів  про основну ознаку  речення – виражати закінчену  думку.

 1) Робота за  вправою підручника.

 А) Прочитайте рядки слів .

 Б) Визначте , які  з  них не є реченнями і чому. Пригадайте , що виражає речення.

    В) Про що йдеться  у першому реченні ?

 - Що говориться про вітерець? Що він робить?

 - Про кого розповідається  у третьому реченні?

 - Яке слово називає того про кого говориться?

   - Яке  слово вказує що роблять вівчарі?

  - Який висновок можна зробити: рядки слів зрозумілі всі чи ні?

   Прочитайте  п’ятий рядок . Чи треба додавати  інші слова  до слова вітає?

   (Ні .Це слово  є реченням  і виражає закінчену думку.)

  Г)  Вибіркова робота (Записати тільки  речення)

 Д)  Прочитайте  ще раз усі речення

   Зробимо висновок. Кожне речення виражає  закінчену думку.

  -Що  утворили ці речення? Дайте заголовок.

  Є) Доповніть  незавершені рядки

 5.Закріплення  вивченого матеріалу

  1. Робота за вправою підручника 89.

  Осіння краса не залишила жодного поета байдужим. Багато поетів написали свої вірші про чудову пору року. Надія  Приходько теж присвятила  цій  порі свого вірша.

1)Прочитати

2)Скільки  в ньому речень?

3)Про що говориться  в кожному реченні ? Що саме?

4)На яке питання  відповідає слово  осінь? Чому сказано ,що вона ходить гаєм?

5)Розгляньте малюнок. Самостійна робота . Скласти і записати  речення про осінь. Підкреслити  підмет і присудок

    2 Вправляння  в правильному інтонуванні речень. Вправа 90.

 6.Підсумок урок

 -Що таке речення?

  -Як на письмі позначається речення?

 - Що ставимо в кінці речення?

  - З кількох слів складається речення?

- Яка ознака речення?

 7. Домашнє завдання   

 

docx
Додано
27 серпня 2018
Переглядів
1827
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку