Закріпити поняття про головні члени речення та уявлення про другорядні. Розвивати уміння встановлювати зв'язки між членами речення за допомогою питань та пізнавальну активність
Віра Василівна Фрейлова
вчитель початкових класів
Старосинявської «Загальноосвітньої
школи І-ІІІ ступенів, гімназія»
імені Олександра Романенка
Урок української мови у 3 класі
Тема: Закріплення про головні члени і другорядні члени речення. Зв’язок слів у реченні.
Мета: Закріпити поняття про головні члени речення та уявлення про другорядні. Розвивати уміння встановлювати зв’язки між членами речення за допомогою питань та пізнавальну активність.
Хід уроку
1.Організація класу
2.Актуалізація опорних знань
1.Хвилинка спостережень
-Що можна сказати про погоду сьогодні? (Розповіді учнів)
-Про який місяць говориться у цьому вірші?
Кличуть нас ліси, поля, сади
Назбирати осені плоди.
Із дерев спадає листя жовте,
Бо землею ходить місяць …..жовтень.
-Що ви можете розповісти про цей місяць?
Жовтень – другий місяць осені й десятий року. Сучасна українська назва цього місяця пов’язана з кольором листя на більшості дерев о цій порі. Глянеш і замилуєшся: усе навколо пофарбовано в червоні, жовті, багряні і мідні кольори.
Вірш . Жовтнем так його назвали
Бо кругом все жовтим стало.
Має пензель він чарівний.
Має пензель золотий
Розфарбовував усе навкруг.
Золотії ліс і луг.
-А ще із цим місяцем пов’язано багато прикмет. Які прикмети ви підготували?
1ученьКоли листя з берези на Фоки (5 жовтня) не випало , сніг ляже пізно.
2ученьЯка Покрова (14) така й зима.
3ученьНа Покрову до обіду осінь, опісля – справжня зима.
4ученьКоли на Параски (27) багнюка, то до зими ще мінімум чотири тижні.
5учень Грім у жовтні – на малосніжну зиму.
А ще жовтень має інші назви «листобій», «листопадник», «грязник», «хмурень», «зазимник», «весільник».
-Спробуйте пояснити ці назви.
2.Каліграфічна хвилинка
А) Жж ож жу жв ов ень
Жовтень, листобій, листопадник, грязник, хмурень, зазимник, весільник.
Б) скласти речення зі словом жовтень (усно)
Визначити підмет і присудок
3.Самодиктант (на дошці)
Листя жовте та червоне
Легко з дерев злітає.
Мов метелик на долоні
З тихим шелестом сідає.
У першому реченні підкреслити підмет і присудок. Встановити зв’язок слів у реченні . (Один учень виконує завдання біля дошки)
4.Фронтальне опитування.
-З чого складається речення?
-Як визначити основу речення?
-Які члени речення становлять основу ?
-Який член речення є підметом?
-Як підкреслюється підмет?
-Який член речення є присудком?
- Які ще є члени речення , крім головних?
3.Оголошення теми
Сьогодні ми продовжимо вчитися визначати підмет і присудок. Встановлювати зв’язки між членами речення.
4.Робота над матеріалом уроку
1. Колективне виконання вправи 111 за підручником завдання 1.
2. Самостійна робота за завданням 2.
3. Складання схеми речень за вправою .
5 . Закріплення . Складання речень за схемами.
1) ---------------- ====================.
========== ---------------------------------.
---------------------- ==================== …………. . (усно)
2) ------------ ============== …………. .
……………….---------------- ==================.
6.Завдання додому.
7.Підсумок урок