Заняття "Подорож кораблем часу"

Про матеріал
Заняття для дітей з фонетико-фонематичним недорозвитком мовлення. Для старшої групи ЗДО. Заняття з розвитку мовлення з елементами логопедії.
Перегляд файлу

Тема: Подорож Кораблем часу.

Мета:Закріпити знання про пори року, про сезонні зміни в природі, продовжувати вчити дітей підбирати синоніми до слів, поєднувати рухи із словами, закріпити вміння розгадувати загадки, пригадати прислів’я про осінь, продовжувати вчити утворювати присвійні прикметники від іменників, вчити дітей виразно розказувати вірші про тварин, закріпити вміння ділити слова на склади;

 розвивати слух, мовне дихання, мовлення, моторику, мислення, увагу, пам’ять;

виховувати любов до природи, прагнення активно працювати на занятті.

Обладнання та матеріали: декорації «Пори року», прислів’я, запис звучання вітру, вітрячки,  кошик з осінніми листочками, запис звучання віхоли, матеріали до гри «По слідах звірят», вірші про тварин, кошик із сніжинками, запис співу птахів, кошик із весняними квітами, соняшники, метелики, зображення комах, кошик із фруктами, набори кольорових кружечків, зображення дерев.

 

Хід заняття

На килимку розміщені великі панно, на яких відтворені зимовий, весняний, літній і осінній пейзажі, попід ними – макети дерев, кущів, вигляд яких відповідає порам року.

 

І. Організаційна частина

  1. Привітання

Діточки, ви добре спали?

Без плачу сьогодні встали?

Один одному всміхніться,

Всі до мене поверніться,

В нас гостей зараз багато,

Треба їх всіх привітати!

 

ІІ. Основна частина.

  1. Оголошення теми заняття.

- Діти, які ви знаєте пори року? (Зима, весна, літо, осінь)

- Ми знаємо, що пори року завжди приходять до нас одна за одною, кожна у свій час, і ніколи не приходять разом в один день. А от саме сьогодні – запам’ятайте, тільки сьогодні! – ми зможемо побачити усі пори року. Ви хочете цього? (Так)

 - Отже, вирушаймо у подорож! А мандрувати ми будемо на незвичайному Кораблі Часу. І на шляху ми будемо зустрічати різні пори року, які приготували нам різні завдання.

Всі разом промовляють слова:

(з відповідними рухами):

- У Корабель Часу сіли ми

І вітрила підняли.

(Піднімають руки вгору)

А щоб швидше нам пливти,

Треба дружно всім гребти.

(Роблять рухи – гребуть руками)

Весла вгору! Весла вниз!

(Руки вгору – руки вниз)

Хвилі в морі здійнялись.

 (Роблять хвилеподібні рухи руками)

Один, два, три…

(Плескають в долоні)

До першої пори прибули!

  1. Зустріч із Осінню.

-         Відгадайте загадку, і ви дізнаєтесь, яку пору року ми зустрінемо першою.

 

Там доорює, там сіє,
Трусить яблука в садах.
 І малює, як уміє,
 На листочках і листках.
 Ну й завзята ж у роботі!
 Так за те вся впозолоті. 

Золотисту стелить постіль —
    Ждесестрицюбілу в гості- .....(Осінь)

(Звучить музика, і з’являється Осінь)

Осінь

Я в садках, гаях блукаю,

Жовті шати одягаю,

Золотисту стелю постіль,

Вас запрошую у гості.

  1. Пригадування прислів’їв про осінь.

- Осінь, наші діти дуже тебе люблять, і знають, що про тебе написано багато віршів, загадок, скоромовок, а ще й багато прислів’їв.

- Діти, давайте згадаємо і розкажемо осені прислів’я про неї.

- Осінь іде, за собою дощ веде.

- Осінь ходить по краю - виганяє пташок з гаю.

- В осінній час сім погод у нас.

- Осінь вередлива: то плаче, то сміється.

(В ході того, як діти промовляють прислів’я,  пояснюють деякі з них: «Осінь іде, за собою дощ веде. Осінь ходить по краю - виганяє пташок з гаю»).

          - Молодці! А тепер давайте послухаємо, якою буває осінь.

 (Прослуховування запису звучання вітру, шелестіння листочків).

- Що ж ви почули?

          - То яка осінь? (Вітряна)

  1. Гра «Що робить вітер?»

  - Ми сказали, що осінь буває вітряною. А що ж робить вітер?

 

(Діти підбирають  дієслова до слова «вітер»:вітер віє, завиває, дме, ламає, гне, рве, гуде, кружляє, хитає, виє…)

  1. Дихальна вправа «Ми – вітерці»

-         Давайте уявимо себе осінніми вітерцями, і виконаємо вправу «Ми вітерці»

Діти (разом з логопедом):

Вітре, вітре, ти лети,

         Вітрячок нам закрути!

Трохи вдихнули,

Як легенький вітерець подули.

Більше вдихнули,

Як вітер подули.

Глибоко вдихнули,

Як сильний вітрюган подули.

-         Отже, як ми можемо назвати легенький вітер? (Вітерець)

-         А сильний вітер? (Вітрюган, вітрисько, вітрище)

Осінь

Ви багато про мене розповідали,

Цікаві прислів’я називали.

Дарую я листочки вам свої.

Впевнена, що знаєте їх кольори.

(Осінь прощається з дітьми)

А ми у Корабель Часу сідаймо

І далі у подорож вирушаймо.

  1. Зустріч із Зимою.

- А тепер послухайте ще одну загадку, і дізнаєтесь, яку пору року ми зустрінемо наступною.

Біла, гарна, чарівна,

Мов Снігуронька вона.

Землю прикрашає,

Срібломзасипає

Все навколо – наче рай!

Нумо! Хто це, відгадай! (Зима)

(Звучить музична фонограма і з’являється Зима)

Зима:

Вітаю вас, вітаю всіх!

Мене усі чекають.

І хоч бояться холодів,

Все ж весело стрічають.

Ви чули казку, ніби я

Жорстока і презлюща,

Та це – неправда, скажу вам,

Душа моя співуча.

-        Чули, зима сказала, що вона не зла, а добра. А хочете знати, хто взимку буває злим? Давайте разом послухаємо.

(Прослуховування запису звучання віхоли).

          - А як по-іншому можна назвати віхолу?

(Діти називають синоніми до слова «зима»: завірюха, заметіль, метелиця, хуга, хурделиця, хуртовина)

Зима:

- Віхола прилетіла –

Звірів снігом вкрила.

Ви по слідах підіть

І звірят знайдіть.

    - Діти, допоможемо звірям: звільнимо їх від снігових заметів?

  1. Гра  «По слідах звірят»

(Утворення присвійних прикметників від іменників-назв диких звірів)

-  Хто ж це пройшов по зимовій стежці? (Вовк).

-  То чиї сліди ми бачимо на снігу? (Вовчі)

-  А хто це прокрався, мабуть,  ідучи на полювання? (Лисиця)

(Аналогічно слід зайця -  заячий, кабана  - кабанячий, лося -  лосячий , оленя - оленячий, білки - білячий)

  1. Розказування віршів про лісових мешканців.

-        Які ви молодці! Ви всі відгадали, які звірята залишили свої сліди на снігу.А тепер давайте розкажемо всім дітям та гостям коротенькі віршики  про тварин.

 

Білка

З гілки на гілку білка стрибає,

Шишки з горішками білка шукає.

 

Вовченя

Хоч має ікла сіре вовченятко,

Та все одно воно іще малятко.

 

Олень

Має олень гарні ріжки,

Спинку в цятках, спритні ніжки.

 

Лисиця

Хвостик пухнастий, зубки гостренькі,

Ходить лисичка в шубці руденькій.

 

Заєць

На узліссі скаче зайчик,

Він підскакує, як м’ячик.

 

Зима:

Ой спасибі вам, малята,

Розповіли ви про звірят нам.

В подарунок сніжинки я вам дам,

У нагоді будуть вам.

А ми у Корабель Часу сідаймо

І далі у подорож вирушаймо.

  1.  Зустріч із Весною.

(Звучить музика, до кімнати заходить Весна)

Весна:

Гляньте, сонечко сміється,

В небі жайворонок в’ється.

В’ється, радісно співає

І про мене сповіщає.

           - Діти, хто ж тепер до нас завітав? (Весна)

Весна:

- Так, діти, я до вас прийшла

І мелодію весни принесла.

  1. Слухання мелодії Весни. Підбирання синонімів до слова «співають».

-        Діти, послухаємо мелодію весни?

Сидіть тихенько

І слухайте гарненько.

(Прослуховування запису звучання співу птахів)

- Так пташки співають – весну зустрічають. А як по-іншому можна сказати, що вони роблять?

(Діти підбирають  синоніми: щебечуть, цвірінькають, пищать, тьохкають,курличуть, свистять, виспівують…)

 

 - Діти, ви знаєте, що не всі птахи з нами зимували, а більшість   птахів… (відлетіло у теплі краї).

 -  А хочете, щоб до нас зараз прилетіли птахи?

Весна:

- Так, дітки, допоможіть:

Птахів мені поверніть!

(Діти виконують фізкультхвилинку про птахів)

  1. Фізкультхвилинка  «Пташки»

Лелека рівно похождав,

І довгі ноги піднімав. 

(Діти крокують, високо піднімаючи ноги)

Зозуля у гнізді собі сиділа,

Та головою все крутила.

(Присідають, повертають шию праворуч-ліворуч)

Ластівка крилами махала,

Безперестанку нам співала.

(Енергійно змахують розставленими в сторони руками)

А журавель поважно походжав,

Та все довкола примічав.

(Ходять поважно, роздивляючись навколо, руки за спиною)

 

-        То яких же ви можете назвати перелітніх птахів? (Ластівка, зозуля, лелека, журавель, соловей, шпак…)

Весна:

Ой спасибі, що птахів повернули,

Що про мене не забули.

Я ж подарую квіти вам свої,

Хай послужать вам вони!

(Прощається з дітьми, виходить з кімнати)

 

-        Весна з нами попрощалась, а нам пора далі рушати.

Нумо, у Корабель Часу сідаймо,

І далі у подорож вирушаймо.

  1.  Зустріч із Літом.

(Звучить музична фонограма. З’являється дівчина Літо)

Літо:

Схожа вродою я з сонцем,

Ніби вишня під віконцем.

Квітнуть квіти у траві,

Лине пісня в синяві.

 

- Кого ж тепер ми зустріли на своєму шляху?

- Так, це тепле літечко. А хто мені скаже, які квіти ростуть влітку? (Відповіді дітей)

  1.  Гра «Поділи на склади»

-        Ось подивіться, які квіти - соняхи принесло нам Літечко. Давайте підійдемо до них ближче.

-        Подивіться уважно,  кого ви бачите на соняхах?

(Розглядаючи соняхи, діти звертають увагу, що на одному сидить один метелик, на другому - два, а на третьому – три)

        - Літо принесло нам метеликів із соняшниками не просто так, метелики хочуть з вами погратися.

-        Влітку, крім метеликів, ми можемо побачити ще деяких комах. Зараз кожен із вас візьме картинки із зображенням різних комах. Вам необхідно буде назвати, хто саме зображений на малюнку, визначити, скільки складів у слові, яке ви назвали, а потім прикріпити малюнок до відповідного соняшника.(На малюнках зображені такі комахи: муха, коник, оса, бабка, сонечко, жук, мурашка, гусінь, комар, бджола, павук)

 

Літо:

Скільки метеликів сидить,

Стільки складів у слові знайдіть.

(Вихователь називає слова,дає дітям малюнки із зображенням відповідних слів - комах,  а діти повинні  прикріпити  малюнки до соняшників. Якщо в слові 1 склад, то прикріпляють до того соняшника, на якому 1 метелик, і т.д.)

Літо:

-  Дякую, діти, що звеселяли,

Гарний настрій дарували.

Фрукти літні я вам даю,

Щоб зобразили  вроду мою.

- Літечко спекотне з нами попрощалось, а нам пора далі

мандрувати.

Нумо, у Корабель Часу сідаймо 

І далі у подорож вирушаймо.

  1.  Гра «Пори року»

-        Подивіться, пори року прислали нам подарунки. Давайте поглянемо, що в цих конвертах? Пори року пропонують погратись нам в гру, і посилають вам по чотири кольорових кружечки. Скажіть, якій порі року відповідає кожний колір ? (Діти називають). Зараз я зачитаю  вам рядки з віршів, які нам прислали пори року,  а ви маєте визначати, про яку пору року йдеться, і піднімати  кружечок відповідного кольору .


Все оживає, і все розквітає,
Теплийвітрець нас усіхзвеселяє.
Всюдиструмочкивеселібіжать,
З виріюдрузіпернатілетять. (Весна)


Де не гляну я надворі -
Всюди бачу білий колір.
Ліс, і поле, і діброва
В білі вбралися обнови. (Зима)


Сад дозріває, річка тече,
Над головою сонце пече. (Літо)


В зеленім лісі побував
Якийсь художник – і поволі
Дерева перефарбував
У золотисто-жовтий колір. (Осінь)

 

-        Чому весна має зелений колір?

-        А чому зиму ми називаємо білою, білосніжною?

-        Чому осінь золота?

-        А чому  літо червоне?

  1.  Гра «Закінчи речення»

-        Ми з вами назвали кольори, які притаманні для різних пір року, а тепер давайте пригадаємо, які зміни в природі відбуваються в різні пори року, і пограємо в гру – я буду починати речення, а вам необхідно буде його закінчити:

-        Взимку часто сипле… (Сніг)

-        Взимку річка…. (Замерзає)

-        Восени в лісі росте багато… (Грибів)

-        Восени з дерев….(Опадають листочки)

-        Восени деякі птахи… (Відлітають в теплі краї)

-        Влітку після дощу ми можемо побачити….. (Райдугу, веселку)

-        Весною дні стають … (Довші), а ночі…. (Коротші)

-        Влітку ми можемо помилуватись яскравими… (Квітами)

-        Весною ведмідь, їжак, борсук… (Прокидаються від зимової сплячки)

-        Ой які ви молодці, скільки всього можете розповісти про пори року!

  1.  Гра «Прикрась дерево»

- Діти, кожна пора року, йдучи від нас, залишила подарунки. І вони нам зараз знадобляться. Перед вами є зображення дерев. Дивлячись на ці малюнки, ми можемо здогадатись, які саме пори року на них зображені? (Ні) Чому?

- Зараз вам необхідно взяти в руки подарунки, які лишили вам пори року, і прикрасити дерева так, щоб було зрозуміло, що ось осінь, а це зима, це весна, а це ось літо.

- Ось тепер ми можемо працювати. 

 Раз, два, три –

Працювати почни!

(Звучить лагідна музика, діти малюють)

(Логопед – кореспондент  бере інтерв’ю у художників)

-        Що ви зараз робите?

-        Чому ви прикріпили саме це?

-        Які кольори найбільше зустрічаються у цю пору року?

-        Яка пора року вам найбільше подобається? Чому?

-        З чого видно, що це весна?      

 

- Ну що ж, діти, спасибі вам. Я думаю ваші роботи сподобаються порам року, адже працювали ви активно та завзято. Ваші роботи ми обов’язково залишимо нашим порам року.

 

А нашій подорожі прийшов кінець.

Кожен з вас був молодець.

А тепер ручками помахаємо,

Світлої днини всім побажаємо!

ІІІ. Заключна частина.

  1. Підсумкова бесіда.

-        Ми з вами повернулись в кімнату, а тепер давайте пригадаємо, на чому ми подорожували?

-        Кого ми зустрічали на своєму шляху?

-        Які завдання давали нам пори року?

-        Що вам сподобалось робити найбільше?

-        А тепер давайте попрощаємось з гостями.

(Діти прощаються з гостями)

 

 

docx
Додано
4 грудня 2023
Переглядів
108
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку