Заняття з розвитку фонетико-фонематичної складової мовлення для дітей старшого дошкільного віку на тему «Подорож до країни Звукограй»

Про матеріал
Корекційно-розвивальна робота в даному занятті передбачає формування у дошкільників умінь вправно, координовано володіти артикуляційним, дихальним і голосовим апаратом, чітко вимовляти та розрізняти звуки, відтворювати складову структуру слів, відповідно добирати слова і граматично правильно будувати речення.
Перегляд файлу

 

 

 

 

Ізюмський дошкільний навчальний заклад (ясла -садок) №2 комбінованого типу Ізюмської міської ради Харківської області

 

 

 

«Подорож до країни Звукограй»
 

Диференціація звуків [с] - [ш] в складах, словах та реченнях.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Диференціація звуків [с] - [ш] в складах, словах та реченнях.

«Подорож до країни Звукограй»

 Мета:

  1. Розвивати фонематичний слух, фонематичне сприйняття, загальну та дрібну моторику, увагу, мислення, пам’ять, інтонаційну виразність мовлення.
  2. Закріпити навички правильної вимови звуків [с] - [ш] в складах, словах, реченнях. Продовжувати вчити розрізняти на слух звуки [с] - [ш] між собою, в складах, словах та реченнях.
  3. Виховувати цікавість до заняття, колективізм.

Обладнання:

  •    Індивідуальні дзеркала
  •    Носові хустки
  •    Д/гра «Чарівна доріжка» [с] - [ш]
  •    Д/гра «Шипульки та Свистульки» (медаль з буквами «Ш» - «С» на кожну дитину)
  •    Д/гра «Дми на картинку»
  •    Д/гра «Куб емоцій»
  •    Д/гра «Мишка-миска»
  •    Предметні картинки, в назвах яких зв. [с] - [ш]
  •    Букви «С» та «Ш» демонстраційні
  •    Оформлення країни «Звукограй»
  •    Солодкі подарунки ( шоколадні букви с-ш)

Хід заняття:

І. Організаційний момент

Логопед:

Добрий день, любі наші гості!

Радісно вітаємо вас.

Спасибі, що прийшли до нас!

У дитсадочку є в нас кабінет,

В якому звуковимові вчить нас …. (логопед)

  1. Артикуляційна гімнастика з біоенергопластикою

Логопед:

Щоб гарно розмовляти,

Нам треба вимовляти

Все правильно і чітко.

Щоб було всім зрозуміло,

Гарно, вправно і красиво!

 

Логопед:-Візьміть люстерка, зробимо зарядку для язика.

Комплекс для шиплячих:

«парканчик»

«рупор»

«парканчик» - «рупор» (чергування вправ)

«чашка» (під рахунок до 10)

«киця п’є молоко»

«гойдалка»

«маляр»

ІІ. Основна частина

Логопед: - А наш язик тепер допоможе нам здійснити подорож у країну «Звукограй», де живуть звуки [с]  і  [ш], які ми сьогодні вчимося гарно вимовляти. Але для цього треба нам все пригадати, що ми знаємо про ці звуки.

  1. Артикуляція та характеристика звука [с] :

Музика (звук насоса)

       Логопед: - Прислухайтесь до цієї мелодії. Що це? Це улюблена пісенька якого звука? [с]

Логопед: - Тепер ми точно зможемо розпізнати цей звук.

  1. Артикуляція та характеристика звука [ш]

Музика (шипіння змії)

Логопед: - А тепер прислухайтесь до цієї мелодії? Що це? Це улюблена пісенька якого звука? [ш]

Логопед: - Тепер і цей звук ми зможемо розпізнати.

Логопед: - Щоб потрапити в країну «Звукограй», нам необхідно пройти по цій доріжці і промовити звуки [с] і [ш] чітко і правильно (діти ідуть по доріжці, по- чергово вимовляючи звуки: с – ш – с – ш – с – ш )

Музика: (звук металофону)

Логопед: - Ось ми і потрапили в країну «Звукограй»

-Діти, а тут повний безлад. Звуки [с] і [ш] переплуталися між собою, в складах, словах та реченнях.

- Допоможемо навести порядок в цій країні.

  1. Д/гра «Збери слова в коробочку»

Логопед:

                Знаю я цікаву гру:
                Ану, думай, голова.
                Я кажу вам певний звук –
                Ви з ним кажете слова.

Логопед:
        Ну, наприклад, [с] в кінці
        Пригадайте слова ці!
        Швидко думай, не чекай,
        Слова із звуком називай!
        (насос, кокос, ананас, і т.д.)

Логопед:

        А тепер початок слова –
        Починаємо гру цю знову
        (сумка, сом, син і т.д.)

Логопед: - Ось ми і розділили звук [с] та звук [ш]. Звукам це так сподобалось, що вони захотіли з нами пограти:

 

  1. Фізхвилинка:

Ша – ша – ша

Наша Маша в ліс пішла

Са – са – са

Укусила  в ніс оса

Ши – ши – ши

Машу в лісі ми знайшли

Си – си – си

Довгі вуса у оси

Плескаємо

Ходьба на місці

Плескаємо

Біг на місці

Плескаємо

Стрибаємо на місці

Плескаємо

Повертаємося навколо себе

 

  1. Диференціація звуків [с] - [ш] в складах

Логопед: - А тепер спробуйте за мною хором повторити склади:

Са – ша

Со – шо

Су – шу

Си – ши


       Логопед: - А тепер по- черзі повторюйте за мною ті склади, які я назву (індивідуальна робота)
Музична гра «Шипульки та свистульки»

Логопед:- А зараз ми спробуємо заспівати пісеньку про ялинку по складах. Розділимося на 2 команди: «Шипульки» - [ш]; «Свистульки» - [с]
Я буду диригентом  і буду показувати, яка команда буде зараз співати.

Логопед: - В країні «Звукограй» тепер і в складах порядок.

  1. Диференціація звуків [с] - [ш] в словах

Логопед: - Подивіться тепер на ці картинки:

Миска – мишка

Каска – кашка

Сапка – шапка

Маска – Машка

Логопед:- Повторюйте за мною слова ці хором

А тепер по- черзі (індивідуальна робота)

Дидактична гра «Мишка – миска»

Логопед:- А тепер пограємо у гру «Мишка – миска»

-Сир в миску покладемо і мишці дамо.

-В слові мишка який звук [с] чи [ш]? (ш)

Значить слова зі звук [ш] мишці даємо.

-В слові миска який звук [с] чи [ш]? (с)

Значить слова зі звук [с]  в миску кладемо.

  1. Пальчикова гімнастика «Шла Маша по сніжку»

Логопед: - А тепер і з пальчиками прийшов час пограти

 

Шла Маша по сніжку

Імітувати крок вказівним і середнім пальцями правої руки

Несла сушку у мішку

Зєднати великий і вказівний палець на обох руках, утворити кільце

Сушку – Сашку,

Сушку – Мишку,

Сумки є для Прошки,

Іришки,

Й Антошки.

Пригощати сушками кожен палець (надівати кільце), починаючи з великого пальця на лівій руці

Ще дві сушки Нюшці,

Та іще Ванюшці,

Ще три сушки для Андрюшки,

Танюшки,

І Настюшки.

Пригощати сушками кожен палець (надівати кільце), починаючи з великого пальця на правій руці

  1. Дихальна гімнастика «Вітерець»

Логопед: - А в країні «Звукограй» слова сховались під подушку. А допоможе їх нам знайти «Вітерець». Подмухайте і назвіть свої слова
(шосе, сушка, Саша, шість, соняшник, пастушок, пастушка)

Логопед:- Ось ми і в словах навели порядок.

  1. Диференціація звуків [с] - [ш] в реченнях

Логопед:
        Звуки ви запам’ятали,
        І слова з ними назвали
       А тепер завдання інше
        І, напевно, ще складніше.
       Ну ж майстерність проявіть
       Скоромовки розкажіть:

  1. На шосе шість вершників.
  2. Шашки – на столі, шишки – на сосні.
  3. У Соні – шашки, у Сими – шишки.
  4. Шла Саша по шосе і сосала сушку.
  5. Сашко – пастушок, а Маша – пастушка.
  6. Пошили Маші шовкову сукню

 

  1.                    Розвиток інтонаційної сторони мовлення

Дидактична гра «Кубик емоцій» ( промовляння слова «сонце» та речення «Вийшло сонце у віконце» згідно смайлам на кубику емоцій (радісно, сумно, злісно, питально, повільно, швидко)

Логопед: - Ось ми і в реченнях вже розрізняємо звуки [с] - [ш].Тепер в країні «Звукограй» все в порядку, звуки [с] - [ш]на своїх місцях.А нам час повертатися до дитячого садочка. Повертаємося по цій же доріжці, що і прийшли . Тільки «Шипульки» стрибають на букви «Ш» і промовляють звук [ш], а «Свистульки» стрибають на букви «С» і промовляють звук [с].

ІІІ. Підсумок

Музика:вук металофону)

Логопед: -Ось ми і в  дитячому садку.

Гарно ви відповідали

І завдання подолали.

Ці звуки всім потрібно знати,
        Правильно їх вимовляти.

 

  Логопед:-Які звуки ми вчилися правильно вимовляти та розрізняти? ([с] - [ш])

        -Які нові ігри вам сподобались?

        -Кого можна похвалити?

         -Тож давайте разом скажемо які ми?

(Діти в колі тримаються за руки)

Ми – здорові!

Ми – щасливі!

Ми – найкращі!

Ми -  молодці!

       -Поплескаємо один одному і отримаємо від країни «Звукограй» солодкі      подарунки.

doc
Пов’язані теми
Логопедія, Конспекти занять для ЗДО
Інкл
Додано
6 квітня 2020
Переглядів
2952
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку