Засоби музичної виразності. Підготувала викладач теоретичних дисциплін: Ганджук С. В. М. Хмельницький
Номер слайду 2
Думки й почуття , образи уяви та навколишнього світу передаються в музиці звуками. Ці звуки мають певну висоту , тривалість у часі , силу звучання та забарвлення . Вони є своєрідним «музичним алфавітом». Кожен твір відмінний від іншого , він має свій власний набір характеристик . Ці характеристики музиканти називають елементами музичної мови. Зміст музичного твору передається різними елементами музичної мови , які створюють відповідний музичний образ. Як із літер складаються слова , так різні сполучення звуків утворюють елементи музичної мови , які ще називають засобами музичної виразності. Уважно розглянь таблицю з картинками - символами . Вона унаочнює десять основних елементів музичної мови. З більшістю із них ви вже знайомі :
Номер слайду 3
ЗасобимузичноївиразностіМелодія Ритм Регістри. Фактура. Гармонія. Динаміка. Тембр. Метр. Лад. Темп
Номер слайду 4
Мелодія – одноголосно виражена музична думка , яка містить у собі інформацію та емоції. Провідний голос твору .«Душа музичного твору». Ритм ( розмірений рух) – чергування різних тривалостей нот і пауз в музиці . Мелодія не існує за ритмом , а ритм може існувати без мелодії. У музичному творі ритм організує , впорядковує рух мелодії . Засобом вимірювання ритму є метр. Метр ( міра , розмір) – чергування сильних та слабких долей . Буває дводольним та тридольним.34 ; 44 ; 38 ; 24 ; 22 і т. д.
Номер слайду 5
Гармонія ( зв’язок , злагодженість , порядок , лад) – акорди , співзвуччя та їх послідовність . Гармонія ніби огортає мелодію , супроводжує її та посилює виразність. Лад – це взаємозв'язок стійких та нестійких ступенів навколо тоніки . Лад буває мажорний та мінорний . Від ладу залежить тональність. Темп (час) – швидкість виконання музичного твору . Точний розмір темпу визначається за допомогою метроному. Назви темпів походять від італійських слів .
Номер слайду 6
Тембр - це специфічне забарвлення звуку . Або голос музичного інструменту на якому виконується музичний твір ( скрипка, труба , бандура , людський голос). Фактура - сукупність усіх голосів музичного твору , які звучать одночасно. Динаміка - гучність , з якою виконується музика. Forte – f - голосно. Piano – p - тихо
Номер слайду 7
Регістри – це умовний розподіл діапазону інструменту або голосу . Музика може звучати у верхньому , середньому й нижньому регістрах. Штрихи - це прийоми гри на музичних інструментах. Вони мають величезне виражальне значення . Високий Середній Низький
Номер слайду 8
Музична інтонація Мовна інтонація - це виразне підвищення або пониження голосу в розмові. Музична інтонація - це втілення художнього образу в музичних звуках. З уроків сольфеджіо ми вже знаємо музичні інтервали. Всі вони можуть нести в собі музичну інтонацію. Наприклад : кварта висхідна надає музиці героїчного колориту ; чиста квінта - спокійна, передає почуття простору . Секста – лірична , зустрічається в народних піснях. Проте найчастіше зустрічається в мелодіях інтервал секунда . У всі часи низхідна секунда асоціюється з плачем , скаргою.Інтонація заклику – атрибут героїчного в музиці ( чіткий , гострий ритм , активні штрихи , висхідний рух на ч.4). Ця інтонація використовується у військовій та сигнальній музиці. М. В. Лисенко Увертюра до опери «Тарас Бульба».
Номер слайду 9
Інтонація плачу , жалю – втілення образу суму , печалі , страждання ,горя . Для цієї інтонації характерні секундові низхідні ходи , повільний темп , плавний ритм , помірна динаміка. Італійською – це «Lamento» – жаль , стогін , скарга. П.І. Чайковський «Хвороба ляльки» Фортепіанний цикл «Дитячий альбом»Інтонація запитання – найчастіше висхідний мелодичний рух із зупинкою на нестійкому ступеню , помірний темп і динаміка. Роберт Шуман «Чому?» Фортепіанний цикл «Фантастичні п’єси»
Номер слайду 10
Інтонація відповіді – переважно низхідний мелодичний рух із зупинкою на стійкому ступеню та на сильній долі такту. Після запитання завжди іде відповідь , так і в музиці. Ференц Ліст «Прелюди» Вступ Інтонація прохання – це поєднання інтонації жалю та запитання з багаторазовим повторенням одного мотиву. Роберт Шуман «Дитяче прохання» з циклу «Дитячі сцени»
Номер слайду 11
Інтонація погрози – поєднує риси інтонацій заклику та відповіді. Людвиг ван Бетховен. Симфонія № 5 1 частина (початок) Показовим щодо порівняння різних музичних інтонацій є уривок з симфонічної сюїти «Шехерезада» російського композитора Миколи Римського – Корсакова. Тут ми почуємо і грізні інтонації султана Шахріара , і м’яку відповідь граційної , прекрасної та ніжної Шехерезади.
Номер слайду 12
Запитання по темі : Що таке елементи музичної мови ? Назвіть усі десять елементів музичної мови . Який засіб музичної виразності називають «душею музики» ? Взаємозв’язок стійких та нестійких ступенів це - ? Чергування сильних та слабких долей це -? Що таке тембр ? До яких засобів виразності належить форте і піано ? Які ви знаєте регістри ? Назвіть основні штрихи в музиці . Що таке музична інтонація ? Які музичні інтонації ви відчули при прослуховуванні уривка з симфонічної сюїти М. А. Римського – Корсакова «Шехерезада» ? Який музичний твір з вище прослуханих вам сподобався і найбільше запам’ятався?