Займенник 6 клас УЗАГАЛЬНЕННЯ

Про матеріал
Конспект збагачений ребусами, бесідами та вправами для узагальнення теми. Має 4-єдину мету та всі види роботи учнів на уроці
Перегляд файлу

Сельвашук Галини, 4 звСО

6 клас

Конспект уроку з української мови

Тема: Повторенння, узагальнення та систематизація вивченого про займенник.

Мета:

Мовний компонент: узагальнити знання учнів про займенник, його значення, морфологічні ознаки й синтаксичну роль у реченні;

Мовленнєвий компонент: сприяти збагаченню лексикону учнів, розвивати всі види мовлення, увагу та пам’ять;

Діяльнісний компонент: вміти пояснювати правопис займенників правилами та помічати й виправляти помилки в написанні й вживанні займенників; виявляти здатність логічно обгрунтовувати власну позицію, аргументувати думки й оцінки, здійснювати самооцінювання результатів власної діяльності;

Соціокультурний компонент: усвідомити цінність людини, поважати людську гідність.

Тип уроку: повторення та узагальнення.

Форма : традиційний.

Обладнання: картки із тестами.

Етап уроку

Час

Методи та прийоми

1.

Організаційний момент

1 хв

Слово вчителя (привітання)

2.

Оголошення теми і мети уроку

2 хв

Слово вчителя(розповідь)

3.

Мотивація навчальної діяльності

 5 хв

«Розумова руханка» - розгадування ребусу

4.

Узагальнення й систематизація знань

22 хв

Бесіда за питаннями, метод вправ.

5.

Підсумок уроку

 13хв

Самостійна робота (виконання тесту)

6.

Домашнє завдання

2 хв

Інструктаж

 

Перебіг уроку

  1. Організаційний момент ( 1 хв) (привітання, повідомлення щодо чистоти у класі).
  2. Оголошення теми та мети уроку

Слово вчителя

  • Сьогодні у нас важливий урок перед контрольною роботою, повторення вивченого про займенник, атому ми плідно попрацюємо, узагальнимо усі знання про займенник, його значення, морфологічні ознаки та синтаксичну роль, а також вдосконалимо навички з правопису займенників, вчитимемося логічно обгрунтовувати власну думку.

Для початку запишімо у зошитах дату та тему уроку.

 

  1. Мотивація навчальної діяльності:

Багато дітей люблять працювати із ребусами, адже саме так розвивається логічне мислення та увага, тому пропоную провести «розумову» руханку за допомогою розгадування ребусу.

Отже, ім’я нашого знайомого незнайомця – займенник.

  1. Узагальнення й систематизація знань
  1. Бесіда за питаннями
    • Яка частина мови називається займенником?
    • Які морфологічні ознаки має займенник? (Особи, роду, відмінка, числа)
    • Які займенники називаються особовими?
    • А які зворотними?

Добре, діти, ви молодці!

  1. Робота учнів біля дошки

ВПРАВА 1 . Прочитай речення. Випиши займенники. Визнач їх рід, число, відмінок.

Я з тої дивної країни, що має бозна-скільки літ, країни сонця — України, яка дивує й досі світ. (О. Довгий) 2) Дехто в метушні і не помітив, що не та пора і ми не ті. (Б. Олійник) 3) У неділю на вигоні дівчата гуляли, жартували з парубками, деякі співали… (Т. Шевченко) 4) Усяк до чого-небудь вдався. (Л. Глібов) 5) Є щось святе в словах «мій рідний край». (Л. Забашта) 6) Це все було в якійсь країні, але не знаю я, в якій. (М. Рильський) 7) Ми весь час стоїмо на грані невідомих шляхів майбутніх. (О. Теліга) 8) Любим нашу рідну мову і не зрадимо її. (Г. Бідняк)

  1. Самостійна робота учнів у групах: 1 гр.- визначає особу, 2 гр.- число, 3 гр.- відмінок

ВПРАВА 2. Прочитай вірш. Підкресли займенники. Випиши особові займенники, визнач їх особу, число, відмінок.

Що би хто не звелів,
Що би хто не казав,
Я сьогодні таки
Запорозький козак.

В мене спис — до зорі,
В мене пісня дзвінка.
Я вже славний козак
Кошового Сірка.

Хоч не сіється вус,
Хоч на зріст я малий —
Українські шляхи
В Січ мене завели.

В когось є далина
І своя сторона,
А для мене лишень
Україна одна!   

(За Й. Струцюком)

https://jmil.com.ua/articles/2015-4/images/lit1.jpg

В мене коник баский,
В мене шабля лиха.
Ворог схоче прийти — 
Бережеться нехай!

 

  1. Робота в зошитах

ВПРАВА 3. Перепиши речення, на місці крапок постав зворотний займенник у потрібній формі. Визнач його відмінок.

Брехун —…  ворог і людям зло робить (Г. Квітка-Основ’яненко). 2) Мені хочеться показати… і веселим, і цікавим (Ю.Яновський). 3) Тут кожен сам … пан, живе за своїм законом (Л.Костенко). 4) Він пам’ятав … ще від часів потопу (Б. Олійник).

  1. Робота біля дошки

Прочитай прислів’я, визнач синтаксичну роль займенників. Випиши присвійні займенники разом з іменниками, до яких вони відносяться. два словосполучення провідміняй.

Людей питай, а свій розум май.  2) На своїй голові й снігу не помічає, а на нашій навіть іній бачить.  3) Для нашого Федота не страшна робота. 4) Не дивись на чоловіка, а на його діло. 5) Свій глаз — алмаз, чужі руки — круки. 6) Свої люди — помиримось. 7) Без нашого Гриця вода не освятиться.

 

  1. Підсумок уроку

Самостійна робота

ТЕСТ

  1. Визначи речення, у якому є займенники.

А 3 малого джерела велика річка починається.    

Б Цибуля від семи недуг лікує.
В Умій їздити, умій і доглядати.                           

Г Кожний собі щастя кує.

  1. Визначи рядок, у якому всі займенники відмінюються, як прикметники.
    А Котрий, твій, деякий, інший.  Б Себе, хтось, вони, ніхто.
    В Будь-що, вона, наш, всякий.  Г   Цей, я, самий, цей.
  2. Визначи рядок, у якому всі займенники пишуться через дефіс.
    А Ні/хто, казна/який, аби/який, де/що.

Б Аби/хто, будь/чий, котрий/сь, де/хто.

В Казна/що, будь/який, хтозна/що, невідь/який.

Г Де/котрий, аби/який, будь/що, чий/небудь.

  1. Визначи рядок, у якому всі займенники в непрямих відмінках мають інші основи, ніж у називному.

А Я, скільки, жодний, чий.    Б Хто, що, ти, він.

В Уся, декілька, мій, котрийсь.        Г Самий, абиякий, той, чиє.

  1. Визначи рядок, у якому всі займенники стоять у формі орудного відмінка.

А Нею, ніким, вона, себе.                     Б Казна-чим, деяким, мною, чим.

В Ніхто, чим, ким, я.                             Г Моїм, наш, цей, дехто.

  1. Визначи рядок, у якому частка ні з усіма заперечними займенниками пишеться разом.

А Ні/хто, ні/з/ким, ні/на/що, ні/в/кого.          

Б Ні/ким, ні/що, ні/скільки, ні/котрий.

В Ні/до/чого, ні/в/чому, ні/який, ні/з/чим.

Г Ні/за/що, ні/ким, ні/який, ні/в/кого.

  1. Установи відповідність між виділеними в реченнях займенниками і синтаксичною роллю, яку вони виконують.

А Я — не ти.         1 Підмет.

Б У всякої пташки — свої замашки.                           2 Присудок.

В Хто землю удобрює, тому й земля повертає      3 Додаток.

Г Як сокіл змокне, то й ґава його вдзьобає.             4 Означення.

  1. Установи відповідність між займенниками та їх розрядами за значенням.

А Хто, котрий, скільки, що.                         1 Особові

Б Вони, ми, вона, ти.                                     2 Вказівні

В Хтось, деякий, будь-що, щось.                З Відносні

Г Оцей, такий, цей, стільки.                          4 Неозначені

  1. Продовжи твердження: «Питальні займенники який? Чий? котрий? змінюються...»

А  За відмінками.                                       

Б  За родами, відмінками.

В За родами, числами, відмінками.

Г За особами, числами, відмінками.

  1. Яку роль у мовленні виконують відносні займенники?

А   Будують питальні речення.

Б   Уживаються для зв’язку частин складного речення.

В   Підкреслюють шанобливе ставлення до адресата мовлення.

Г Найчастіше вживаються в листуванні, творах художньої літератури.

 

  1. Домашнє завдання

Повторити вивчене про займенник, переглянути вправи, виконані у класі, написати твір-мініатюру розказавши про свій заклад освіти, використовуючи займенники (6-8 речень).

 

ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА

  1. Програма затверджена наказом МОН України від 07.06.2017 №804
  2. Власні розробки до уроків

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Губар Алла Анатоліївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Трембач Марія
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
5 листопада 2021
Переглядів
9782
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку