Займенник
4 клас
Тема: Займенник як частина мови. Роль займенників у тексті. Редагування тексту.
Мета: Ознайомити учнів з новою частиною мови – займенником, з особливостями займенників, їх роллю у мовленні, вчити розпізнавати займенники як в усному, так і в писемному мовленні; розвивати словотворчі вміння дітей, усне мовлення; виховувати старанність, любов до рідної мови.
Обладнання: мультимедійна презентація, таблиці, картки, лепбук «Числівник»
Хід уроку
І. Організація класу
– Діти, а давайте разом розгадаємо анаграму і складемо епіграф уроку.
(З розсипаних слів скласти вислів)
Навчати, добре, знати, хто, хоче, все, того.
– Хто з вас хоче багато знати?
– Я рада, що знайшла так багато однодумців.
ІІ. Повторення вивченого про частини мови
1. Запис дати у зошит
– Охарактеризуйте слово дванадцяте (частина мови – числівник, порядковий, складний, має 2 корені: два, дцят, відповідає на питання котре?)
Цікаво знати: у Вавилоні число дванадцять вважалося довершеним, а наступне – тринадцять – вважалося нещасливим (чортова дюжина).
2. Хвилинка каліграфії
пʼя
– Назвіть числівники з буквосполученням пʼя
– Запишіть числівники в зошит. На попередньому уроці ми проводили словникову роботу, тому я сподіваюся, що ви не допустите помилок в написанні числівників.
4. Інтерактивна вправа «Очікування»
– Чого кожен з вас очікує від уроку? (слайд 1)
– Я теж хочу висловити свої очікування:
5. Інтерактивна вправа «Бліц – опитування»
– Скільки частин мови є в українській мові?
– Назвіть частини мови, які ви вже вивчили.
– Наведіть приклади вивчених частин мови. Доведіть свій вибір.
– На минулому уроці ми закінчили вивчати числівник, зробили підсумковий лепбук за цією темою, а зараз підведемо підсумки:
1) Тест (слайди 2, 3, 4, 5), взаємоперевірка (слайд 6);
2) Самостійна робота (картки експрес-контроль: І в. – с. 65-66, ІІ в. – с. 67-68).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
1. Гра «Відгадай і доведи» (з елементом проблемної ситуації)
На слайді 7 записані слова:
Галинка, сад, сумує, солодкий, одинадцять, він, ми, те, стільки.
Учні повинні розподілити слова у відповідну частину мови. Останні слова для учнів є проблемними.
2. Розв’язання проблемної ситуації (слайд 7)
– На які питання відповідають слова: він (хто?), ми (хто?), те (яке?), стільки (скільки?)
– То може слова він, ми – це іменники, те – прикметники, стільки – числівник?
Хоч вони і відповідають на питання цих частин, але це інша частина мови – займенник.
ІV. Оголошення теми та мети уроку
– А хто може пояснити, як утворилося слово займенник?
Фізкультхвилинка
V. Робота над новим матеріалом
1. Робота над правилом (підручник с. 118)
– На що вказує займенник?
– Які частини мови можна замінити займенниками?
– Який взаємозвʼязок між займенниками та частинами мови, які вони заміняють? (відповідають на ті ж самі питання).
2. Дослідницька робота. Робота в групах.
– Якщо займенник замінює іменник, прикметник та числівник, то якими граматичними категоріями він може характеризуватися?
І група
Чи мають займенники категорію числа? Розподіліть займенники у дві групи: я, ми, ти, ви, він, вона, вони, воно
однина множина
ІІ група
Чи змінюються займенники за відмінками? Провідміняйте займенники.
Н. в. я вони
Р. в.
Д. в.
Зн. в.
Ор. в.
М. в.
ІІІ група
Чи можна визначити рід займенників: я, ми, ти, ви, він, вона, вони, воно?
ч. р. ж. р. с. р.
3. Обговорення результатів досліджень. Підсумок учителя та учнів.
4. Робота за вправою 270.
– Прочитайте текст (самостійно).
– З якого мультфільму цей уривок?
– Назвіть слова, що повторюються.
– Визначте, до яких частин мови вони належать.
– Як можна уникнути повторення?
Самостійний запис у зошити І абзацу тексту.
5. Перевірка завдання.
6. Робота за вправою 271 (усно)
7. Ознайомлення з теоретичним матеріалом с. 120.
VІ. Домашнє завдання: впр. 273, прав. с. 118
VІІ. Робота над новим матеріалом
– Чи справдилися ваші очікування?
– Чого навчилися?
– Що нового дізналися?
– Чого не вистачало?
– Як ви думаєте, чи добре мені було вас сьогодні навчати? Чому?