Урок №4. Жанрова специфіка фольклорної та літературної казки. Різновиди казок (про тварин, чарівні, соціально-побутові), їх характерні ознаки
Мета:
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу, урок-подорож
Обладнання: підручник, збірки казок, ілюстрації до них, «чарівна скринька», лист від феї, «маршрутний лист», веселий кросворд, конверти із домашнім завданням.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та мети уроку
Слово учителя
Мабуть, не секрет, коли я скажу, що у більшості дітей і, навіть, дорослих, улюбленим жанром фольклору є казка. Їх створювали у сиву давнину талановиті оповідачі з народу й передавали з покоління в покоління, а потім цю естафету підхопили письменники й продовжували дивувати світ захопливими літературними казками. Люблять казки і наші сучасники. Адже кого не приваблює те, що добрі, працьовиті, справедливі герої отримують нагороду, а злі, бездушні, несправедливі – покарання? Хто не прагне помріяти про дива, які створюють люди, зазирнути в далеке майбутнє! Адже багато з того, що нафантазували в казках, здійснилося, хоча, можливо, і не в такій формі. Згадаймо про чоботи-скороходи, килим-літак – тепер це різні види транспорту; дзеркальце, в якому видно все, що робиться у світі, - телевізори й комп’ютери. Сьогодні ми й поговоримо про казки, їх види, спробуємо визначити характерні ознаки та особливості, а допоможе нам ось цей лист. Його надіслала фея, яка запросила нас у гості до казки. І навіть дала маршрутний лист. (Учитель показує «маршрутний лист»)
МАРШРУТНИЙ ЛИСТ |
||
Станція |
«Давайте знайомитися» |
|
«Теоретична» |
|
|
«Схематична» |
|
|
«Літературна казка» |
|
|
«Ігрова» |
|
|
«Жартівлива» |
|
|
«Поштова» |
|
ІІІ. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
Учні об’єднуються у пари і опрацьовують теоретичний матеріал підручника. Пари самостійно опрацьовують статті, а потім знайомлять своїх однокласників із їх змістом.
І пара – «Народна казка»,
ІІ пара – «Казки про тварин»,
ІІІ пара – «Чарівні казки»,
ІV – «Соціально-побутові казки».
Колективно створюється схема «Народна казка та її різновиди»
Народні казки |
||
Казки про тварин |
Чарівні казки |
Соціально-побутові казки |
«Курочка Ряба» |
«Василина Премудра» |
«Язиката Хвеська» |
Алегорія – це художній засіб, коли ознаки одного образу передаються за допомогою іншого. |
Антитеза - це протиставлення понять, якостей, явищ у художньому стилі. У казках часто відбувається протиставлення: добро – зло, бідність – багатство, вірність – зрада і т.п. Це є спеціальним художнім прийомом. |
Літературна казка – це казка, написана письменником. |
ІV. Закріплення знань, умінь і навичок
Учні почергово витягують зі скриньки аркуші з назвами речей чи понять і пояснюють, чому вони потрапили в скриньку на сьогоднішньому уроці.
Чоботи-скороходи
|
Чарівне люстерко |
Казка |
Лисичка-сестричка
|
Алегорія |
Рукавичка |
Дюймовочка
|
Килим-літак |
Щука |
Колобок
|
Червона шапочка |
Попелюшка |
Фея
|
Гарбуз |
Антитеза |
V. Підбиття підсумків уроку
1. Веселий кросворд (Станція «Жартівлива»)
По вертикалі
По горизонталі
|
|
|
|
|
|
|
Д |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
в |
|
|
|
К |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Б |
у |
р |
а |
т |
і |
н |
о |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
р |
|
|
н |
|
|
|
л |
|
|
П |
|
|
|
|
|
|
|
е |
|
|
а |
|
|
|
о |
|
|
о |
|
|
|
|
|
|
|
м |
|
|
д |
|
Р |
я |
б |
а |
|
п |
|
|
|
|
|
|
|
е |
|
|
ц |
|
і |
|
о |
|
|
е |
|
|
|
|
|
|
|
н |
|
|
я |
|
п |
|
К |
а |
р |
л |
с |
о |
н |
|
|
|
|
|
|
|
т |
|
к |
|
|
|
|
ю |
|
|
|
Ж |
у |
р |
а |
в |
е |
л |
ь |
|
а |
|
|
|
|
ш |
|
|
|
а |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
к |
|
|
|
б |
|
|
|
|
|
|
Н |
е |
с |
м |
і |
я |
н |
а |
|
|
|
а |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
VІ. Домашнє завдання
- Наша подорож добігла кінцевої зупинки. Всі старанно працювали і тому фея виявила бажання приготувати для вас сюрприз. Зараз усі уважно подивіться під свої парти – там ви і знайдете конверт із… домашнім завданням.
Домашнє завдання
Спробуйте скласти невеличку казку за поданим матеріалом.
Герої |
Колобок |
Друзі |
Лисичка |
Місце події |
Казковий замок |
Вороги |
Виделка, Ніж, Серветка |
Чарівні речі |
Лінійка, Віник, Книга |
_________________________________________________________________________________
Домашнє завдання
Спробуйте скласти невеличку казку за поданим матеріалом.
Герої |
Ялинка |
Друзі |
Лісовик |
Місце події |
Казковий ліс |
Вороги |
Ніж, Сокира, Пилка |
Чарівні речі |
Цегла, Жива вода, Снігова кулька |
_________________________________________________________________________________
Домашнє завдання
Спробуйте скласти невеличку казку за поданим матеріалом.
Герої |
Сонечко |
Друзі |
Вітер |
Місце події |
Тридесяте царство |
Вороги |
Вода, Сніг, Крига |
Чарівні речі |
Сірничок, дзеркало, парасолька |
_________________________________________________________________________________
Домашнє завдання
Спробуйте скласти невеличку казку за поданим матеріалом.
Герої |
Черевик |
Друзі |
Голка |
Місце події |
Велика печера |
Вороги |
Цвях, камінчик, Щука |
Чарівні речі |
Гребінець, сіно, лоза |
_________________________________________________________________________________
Домашнє завдання
Спробуйте скласти невеличку казку за поданим матеріалом.
Герої |
Чашка |
Друзі |
Скатертинка |
Місце події |
Сині гори |
Вороги |
Кіт, відро, Баба Яга |
Чарівні речі |
Клубок, дзеркало, квіточка |
_________________________________________________________________________________
Домашнє завдання
Спробуйте скласти невеличку казку за поданим матеріалом.
Герої |
Ромашка |
Друзі |
Пес Бровко, |
Місце події |
Підводне царство |
Вороги |
Кощій, степлер, Нептун |
Чарівні речі |
Шапка-невидимка, стріла, чоботи скороходи |