Конспект уроку
Здоров'я, безпека та добробут, 7 клас
Тема: «Життєвий цикл людини»
Мета уроку:
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Обладнання: презентація, фотографії людей різного віку, роздатковий матеріал, плакати
Хід уроку
І. Організаційний момент (2 хв)
Вчитель: Доброго дня, діти! Я радий/рада вас бачити. Сідайте, будь ласка. Перевіримо, чи всі готові до уроку. Чи є підручники, зошити, ручки? Чудово! Сьогодні в нас буде дуже цікава тема, яка стосується кожного з нас особисто. Давайте налаштуємося на плідну роботу.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності (5 хв)
Вчитель: Перш ніж оголосити тему уроку, я хочу показати вам щось цікаве. Погляньте на екран. (показує серію фотографій однієї людини від народження до старості)
Що ви бачите на цих фотографіях? Так, це одна і та ж людина в різні періоди життя.
Вчитель: Скажіть, будь ласка:
Вчитель: Правильно! І сьогодні ми з вами поговоримо саме про це. Запишіть, будь ласка, тему уроку: "Життєвий цикл людини".
(учні записують тему)
Вчитель: Є така мудра цитата: "Життя – це не кількість років, а те, що ми в ці роки вкладаємо". Запам'ятайте її, бо наприкінці уроку ми до неї повернемося.
ІІІ. Актуалізація опорних знань (6 хв)
Вчитель: А зараз давайте з'ясуємо, що ви вже знаєте про ці зміни. Уявімо, що в мене в руках мікрофон, і я передаю його кожному з вас по черзі. Кожен, хто отримує "мікрофон", має дати коротку відповідь на моє запитання. Готові?
Вчитель: Перше запитання: які періоди життя людини ви знаєте? (передає уявний мікрофон учням; очікувані відповіді: дитинство, молодість, старість, підлітковий вік)
Вчитель: Молодці! Друге запитання: чим відрізняється дитина від дорослої людини? (очікувані відповіді: розміром, розумом, відповідальністю)
Вчитель: Чудово! Третє запитання: які зміни відбуваються з людиною з віком? (очікувані відповіді: змінюється зовнішність, характер, голос)
Вчитель: І останнє: хто з членів вашої родини знаходиться на різних етапах життя? Наприклад, у вас є молодші брати чи сестри, дідусь чи бабуся? (учні діляться)
Вчитель: Дякую за відповіді! Тепер давайте проведемо невеликий мозковий штурм. Які асоціації у вас виникають зі словом "життя"? (записує на дошці відповіді учнів: народження, сім'я, щастя, зміни, досвід тощо)
Вчитель: Бачите, як багато всього пов'язано з життям! І сьогодні ми детально розглянемо, як змінюється людина протягом усього свого життєвого шляху.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Що таке життєвий цикл людини? (12 хв)
Вчитель: Отже, що ж таке життєвий цикл? Запишіть, будь ласка, визначення.
(диктує повільно, щоб учні встигли записати)
Вчитель: Життєвий цикл людини – це послідовність етапів розвитку від народження до смерті, на кожному з яких відбуваються певні фізичні, психологічні та соціальні зміни.
Вчитель: Зверніть увагу на три ключові слова: фізичні, психологічні та соціальні зміни. Про що йдеться? Фізичні – це зміни тіла, психологічні – це зміни в характері, мисленні, емоціях, а соціальні – це зміни ролей у суспільстві. Зрозуміло?
Вчитель: А тепер давайте подумаємо, чому взагалі людина проходить різні етапи життя? Це не випадково. На це є кілька причин. Перша – біологічні причини. Запишіть під визначенням:
Вчитель: Біологічні причини:
(очікує, поки учні запишуть)
Вчитель: Друга група причин – психологічні. Запишіть:
Вчитель: Психологічні причини:
Вчитель: І третя група – соціальні причини:
Вчитель: Соціальні причини:
Вчitель: Чудово! Тепер поговоримо про конкретні етапи. Їх досить багато, тому будьте уважні. Я буду називати етап, а ви коротко записуєте головне. Домовились?
Вчитель: Перший етап – внутрішньоутробний період. Він триває від зачаття до народження, приблизно 9 місяців. У цей час формуються всі органи та системи майбутньої дитини, і вона повністю залежить від матері.
Вчитель: Другий етап – немовля, від народження до одного року. Дитина швидко росте, вчиться рухатися, формується емоційний зв'язок з батьками.
Вчитель: Третій етап – раннє дитинство, від 1 до 3 років. Дитина вчиться ходити, говорити, робить перші кроки до самостійності.
Вчитель: Четвертий етап – дошкільний вік, від 3 до 6 років. Це час активного розвитку мови та мислення. Основна діяльність – гра. Дитина готується до школи.
Вчитель: П'ятий етап – молодший шкільний вік, від 6 до 10 років. Головне тут – навчання. Дитина розвиває логічне мислення, вчиться спілкуватися з однокласниками.
Вчитель: А тепер увага! Шостий етап – підлітковий вік, від 10 до 15 років. Хто зараз знаходиться на цьому етапі? Так, ви! Тому давайте детальніше. Що відбувається з підлітком?
(очікує відповідей учнів, доповнює)
Вчитель: Правильно! Відбувається статеве дозрівання, тіло швидко змінюється. Ви стаєте більш самостійними, шукаєте своє місце серед однолітків. І так, емоції можуть бути дуже різними – це нормально! Це називається емоційна нестабільність. Запишіть особливості підліткового віку.
Вчитель: Сьомий етап – юність, від 15 до 20 років. Завершується фізичний розвиток, людина обирає професію, формується світогляд.
Вчитель: Восьмий етап – рання дорослість, від 20 до 35 років. Багато людей у цьому віці створюють сім'ї, народжують дітей, будують кар'єру.
Вчитель: Дев'ятий етап – середня дорослість, від 35 до 55 років. Людина досягає професійної зрілості, виховує дітей, накопичує життєвий досвід. До речі, ваші батьки, швидше за все, зараз саме на цьому етапі.
Вчитель: Десятий етап – пізня дорослість, від 55 до 65 років. Люди готуються до пенсії, переглядають свої пріоритети, можуть більше часу приділяти собі.
Вчитель: І одинадцятий етап – старість, від 65 років і далі. У цьому віці люди мають життєву мудрість, передають досвід молодшим поколінням. І, до речі, це не кінець активного життя! Багато літніх людей знаходять нові хобі, подорожують, вчаться.
Вчитель: А тепер давайте намалюємо схему. Візьміть лінійку і проведіть у зошиті горизонтальну лінію. Це буде ваша лінія життя. Тепер поділіть її на 11 частин і підпишіть кожен етап. У вас має вийти наочна схема життєвого циклу.
(дає час на виконання, ходить по класу, допомагає)
2. Як люди змінюються протягом свого життя? (15 хв)
Вчитель: Чудово! Тепер ми знаємо, які етапи проходить людина. А зараз детально розглянемо, ЯК саме змінюється людина. І почнемо з фізичних змін.
А) Фізичні зміни
Вчитель: Підніміть руку, хто з вас за останній рік виріс хоча б на 5 сантиметрів? (дивиться на підняті руки) Бачите, як багато! А це і є фізичні зміни. Давайте запишемо, що відбувається з тілом на різних етапах.
Вчитель: У дитинстві та юності:
Вчитель: У дорослому віці організм досягає піку своїх можливостей десь у 20-30 років. Спортсмени саме в цьому віці показують найкращі результати. Потім настає стабільність, але обмін речовин поступово уповільнюється.
Вчitель: А що відбувається у похилому віці? Хто має бабусь чи дідусів? Які зміни ви помічаєте? (очікує відповідей: погіршується зір, з'являється сивина тощо)
Вчитель: Точно! Запишіть:
Вчитель: Але! Зверніть увагу на важливу річ: здоровий спосіб життя допомагає зберігати фізичну форму в будь-якому віці! Моя знайома в 70 років займається йогою і почувається чудово. Запам'ятайте це!
Б) Психологічні зміни
Вчитель: Добре, з тілом розібралися. А як змінюється наша психіка, наше мислення? Давайте складемо табличку. Розділіть сторінку на чотири колонки: період життя та особливості психіки.
(диктує, поки учні створюють таблицю)
Вчитель: У дитинстві мислення конкретне – дитина мислить тим, що бачить. У неї жвава уява, але увага короткочасна. Швидко запам'ятовує, але й швидко забуває.
Вчитель: А в підлітковому віці – вашому віці – що відбувається? Ви вже можете мислити абстрактно, розмірковувати про те, чого не бачите. Ви стаєте критичними, часто все ставите під сумнів. Емоції можуть бути дуже яскравими. І ви шукаєте відповідь на питання "Хто я?". Це називається пошук ідентичності.
Вчитель: У дорослості людина вже має логічне мислення, стає відповідальною, емоції стабілізуються. З'являється той самий життєвий досвід, про який ми говоримо.
Вчитель: А в старості приходить мудрість. Знаєте, чому кажуть "мудрий дід"? Бо людина прожила багато, все зрозуміла, навчилася приймати правильні рішення. Правда, короткочасна пам'ять погіршується – важче запам'ятати номер телефону, але зате чудово пам'ятаються події молодості!
Вчитель: Тепер про емоції. Як ви думаєте, чому у вас, підлітків, настрій може змінюватися по десять разів на день? (очікує відповідей)
Вчитель: Так, це нормально! Ваш організм перебудовується, гормони "грають", і емоції стають дуже яскравими. У вас емоційні "гойдалки". Ви стаєте дуже чутливими до критики. І з'являються перші романтичні почуття. Це все – частина дорослішання. Головне – навчитися розуміти свої емоції.
Вчитель: А от дорослі вже мають емоційну стабільність. Вони краще контролюють свої почуття. А літні люди стають спокійнішими, часто сентиментальними – легко можуть розчулитися.
В) Соціальні зміни
Вчитель: Добре! Тепер поговоримо про соціальні зміни. Це означає, як змінюються наші ролі в суспільстві. Подумайте: ким ви є зараз? (очікує відповідей: син, донька, учень, друг)
Вчитель: Правильно! А ким ви будете через 10-15 років? (очікує відповідей: працівник, можливо батько/мати)
Вчитель: Бачите, як змінюються ролі? Давайте запишемо:
Вчитель: Дитина – це:
Вчитель: Підліток – ви зараз:
Вчитель: Дорослий:
Вчitель: Літня людина:
Вчитель: А зараз цікаве завдання! Створимо ще одну табличку: вік, права та обов'язки. Як ви думаєте, які права має дитина? (очікує відповідей: право на освіту, захист, турботу) А обов'язки? (слухатися, вчитися)
Вчитель: А у вас, підлітків? Вже більше свободи, так? Можете самі вирішувати деякі речі. Але й обов'язків більше – допомагати вдома, брати відповідальність за свої вчинки.
Вчитель: У дорослих усі громадянські права, але й обов'язок працювати, забезпечувати сім'ю. А в літніх людей – право на пенсію, на повагу, і обов'язок передавати свій досвід молодшим.
Г) Інтелектуальні зміни
Вчитель: А тепер про розум! Як ви думаєте, коли людина найрозумніша? (очікує різних відповідей)
Вчитель: Цікаве питання! Насправді розум розвивається все життя, але по-різному. Запишіть:
Вчитель:
Вчитель: І знаєте що найцікавіше? Мозок може розвиватися в будь-якому віці! Якщо його тренувати. Є люди, які в 70 років вивчають нові мови або комп'ютерні програми!
Ґ) Духовні та ціннісні зміни
Вчитель: І останнє – що є важливим для людини в різні періоди життя. Що для вас зараз найважливіше? (очікує відповідей: друзі, навчання, хобі)
Вчитель: Точно! А для маленької дитини найважливіше – гра та любов батьків. Запишіть коротко:
Вчитель:
Вчитель: Бачите, як змінюються пріоритети? І це нормально. У кожному віці – своє найголовніше.
V. Закріплення вивченого матеріалу (12 хв)
Вчитель: Чудово попрацювали! А тепер давайте закріпимо те, що дізналися. Перша вправа називається "Лінія життя".
Вчитель: Візьміть чистий аркуш паперу. Намалюйте лінію – це ваша лінія життя від народження до старості. Позначте на ній:
(дає 3-4 хвилини на виконання, ходить по класу, дивиться)
Вчитель: Хто хоче поділитися своєю лінією життя? Не соромтесь! (заслуховує 2-3 учнів) Дякую, дуже цікаво!
Вчитель: А тепер попрацюємо в групах. Розділіться, будь ласка, на 5 груп по 4-5 осіб. (очікує, поки учні сядуть групами)
Вчитель: Кожна група отримає картку із завданням. Ви маєте створити "Портрет віку" – описати один період життя. Група 1 – дитинство, група 2 – шкільний вік, група 3 – молодість, група 4 – дорослість, група 5 – старість.
(роздає картки)
Вчitель: На картках є план. Опишіть:
Вчитель: У вас є 5 хвилин. Можете малювати, писати, як хочете. Головне – щоб було зрозуміло. Починайте!
(учні працюють, вчитель ходить, допомагає)
Вчитель: Час вийшов! Тепер кожна група має 1 хвилину, щоб презентувати свій "Портрет". Група 1, будь ласка!
(кожна група презентує, вчитель коментує, доповнює)
Вчитель: Чудово! Останнє завдання. Уявіть, що ви журналісти і маєте взяти інтерв'ю. Які запитання ви б поставили:
Вчитель: Бачите, як по-різному ми спілкуємось з людьми різного віку!
VI. Узагальнення та систематизація знань (5 хв)
Вчитель: Отже, діти, давайте підведемо підсумки. Що ми сьогодні дізналися? Я запишу на дошці головні висновки, а ви – у зошити.
Вчитель: Висновок перший: життя – це безперервний процес змін. Кожен етап унікальний та цінний. Зміни відбуваються скрізь: у тілі, в думках, у ролях.
Вчитель: Висновок другий: кожен вік має свої особливості. Свої переваги – так, у підлітковому віці ви маєте величезну енергію! Свої виклики – емоційна нестабільність. Свої завдання – навчитися бути відповідальними. І свою красу – ви молоді, сильні, перспективні!
Вчитель: Висновок третій: ми можемо впливати на своє життя! Здоровий спосіб життя подовжує молодість. Постійне навчання тримає розум у тонусі. А позитивне ставлення робить життя кращим у будь-якому віці.
Вчитель: І висновок четвертий: важливо поважати всі етапи життя. Вчитися у старших – вони мудріші. Розуміти однолітків – вони в тій же ситуації. Піклуватися про молодших – вони потребують нашої допомоги.
Вчитель: Пам'ятаєте, на початку уроку я говорив/говорила про мудрі думки? Ось ще одна: "Юність – це час навчатися мудрості, старість – це час її практикувати". Це сказав філософ Жан-Жак Руссо. Що це означає? (очікує відповідей)
Вчитель: Правильно! Зараз ви вчитеся, набираєтеся досвіду, а коли станете старшими – будете використовувати цю мудрість.
Вчитель: І ще одна народна мудрість: "Вік – це лише число. Важливо, що у твоєму серці". Запам'ятайте!
VII. Підсумок уроку. Рефлексія (3 хв)
Вчитель: А тепер хочу почути від вас. Метод називається "Три речі". Я почну речення, а ви його закінчіть. Хто хоче відповісти – піднімайте руку.
Вчитель: Сьогодні я дізнався/дізналася... (заслуховує 3-4 учнів)
Вчитель: Мене здивувало... (заслуховує 2-3 учнів)
Вчитель: Я зрозумів/зрозуміла... (заслуховує 2-3 учнів)
Вчитель: Дякую за відповіді! А тепер подумайте над такими запитаннями – не обов'язково відповідати вголос, просто подумайте:
(робить паузу на роздуми)
Вчитель: Добре. Ці запитання можуть стати основою для вашого домашнього завдання.
VIII. Домашнє завдання (3 хв)
Вчитель: Запишіть, будь ласка, домашнє завдання. У вас є чотири варіанти на вибір. Оберіть той, який вам найцікавіший.
Вчитель: Варіант перший – творчий. Називається "Альбом поколінь". Знайдіть вдома фотографії членів вашої родини в різному віці. Наприклад, фото бабусі, коли ї