Живлення кімнатних рослин із грунту

Про матеріал
Конспект заняття "Живлення кімнатних рослин із грунту", для вихованців гуртка "Юні квітникарі"
Перегляд файлу

Тема. Живлення кімнатних рослин із ґрунту та їх підживлення.

Мета. формувати уяву та вміння учнів про умови життя кімнатних квітів, способи живлення кімнатних рослин; розвивати інтерес до квітів, розвивати уміння порівнювати кімнатні рослини, спостерігати та робити відповідні висновки. Виховувати бережливе ставлення до рослинного світу; намагатись прищепити любов до кімнатних рослин, які надають домашнього затишку.

Обладнання. Кімнатні рослини, ПК, доступ до мережі інтернет.

Базові поняття і терміни. Декоративно-листяні рослини, підживлення, добрива.

Тип заняття. Вивчення нового матеріалу.

Хід заняття

І. Організаційний етап.

Перевірка забезпечення вихованців гуртка дидактичним та роздавальним матеріалом.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Перепусткою до нашого заняття буде наступне завдання. Вправа «Пригадай рослину». Поділ вихованців на дві команди. Кожна команда називає рослину і запитує ознаки або особливості їх будови у представника іншої групи (на екрані фото рослин).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Правильні добрива - запорука здорових квітів.

Для нормального розвитку кімнатні рослини потребують повноцінного живлення. Більшість видів домашніх квітів беруть корисні речовини із ґрунту в горщику. Відразу після пересадки у горщику міститься багато поживних речовин. Але поступово грунт виснажується і рослини потрібно удобрювати. Як правильно вибрати підживку для домашніх квітів?

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Коли потрібно підживлювати рослини

Основна потреба у внесенні добрива у більшості рослин зростає в період найбільшої активності росту і початку цвітіння. У більшості кімнатних квітів це період весна - осінь. Обов'язково потрібно враховувати період спокою.

Всі кімнатні рослини можна розділити на дві групи за такою ознакою:

  •    Ростуть і розвиваються постійно;
  •    Мають період спокою.

Перша група - це пеларгонії, бальзаміни, сенполії, традесканції і багато інших домашніх квітів. Вони ростуть влітку і взимку, а при достатньому освітленні здатні красиво цвісти цілий рік. Ці види удобрюють регулярно протягом усього року.

Друга група - кімнатні квіти, що мають період спокою. Це глоксинії, цикламени, гіпеаструм, майже всі орхідеї і кактуси. В певну пору року, найчастіше взимку, вони припиняють свій ріст, не дають нових листків і пагонів (деякі скидають все листя). Це нормальний цикл розвитку, такий же, як у наших садових рослин. Під час спокою удобрювати домашні квіти не слід. Але як тільки вони почнуть рости, підживлення буде дуже потрібне.

Є ще види, здатні обходитися без періоду спокою при хорошому догляді і впадати в «сплячку» при нестачі світла або низькій температурі. У цьому випадку добрива вносять залежно від умов - температури змісту і освітленості. У прохолодному приміщенні краще не підживлювати взимку.

Які речовини потрібні рослинам?

Кімнатні рослини потребують різних речовин, вони повинні бути забезпечені азотом, фосфором, калієм, магнієм, залізом, сіркою, кальцієм. А також мікроелементами - марганцем, бором, цинком, міддю і ін. При їх дефіциті спостерігається ослаблення росту, затримка або повна відсутність цвітіння, схильність до хвороби.

Азот відповідає за ріст рослин, формування нових пагонів. При його нестачі рослини погано ростуть, листя у них дрібні. Декоративно-листяні рослини з великими красивими листками - монстера, алоказія, диффенбахія - особливо страждають при нестачі азоту.

При нестачі калію процеси ділення клітин сповільнюються, відмирають кінчики коренів, рослини стають чутливими до грибкових захворювань. Калій особливо важливий для квітучих рослин, оскільки при його дефіциті бутони або зовсім не зав'язуються, або квіти виростають дуже дрібними.

Фосфор забезпечує обмін речовин в клітинах рослин. Фосфорні добрива сприяють росту кореневої системи рослини. Цей пункт особливо важливий перед початком цвітіння.

У свіжому ґрунті всі потрібні речовини є, але поступово субстрат в горщиках виснажується, і квіти починають відчувати дефіцит у тих чи інших хімічних речовинах. За зовнішніми ознаками у багатьох випадках можна визначити, чого бракує, але простіше вносити комплексні добрива.

Ознаки нестачі поживних речовин (Перегляд презентації «Нестача та надлишок поживних речовин у рослин»)

Отже, рослини своїм зовнішнім виглядом сигналізують про необхідність додаткової підживи:

  •    ріст сповільнюється, молоде листя дрібніше, ніж старе;
  •    стебла ослаблені і дуже витягнуті;
  •    нове листя відрізняється за забарвленням - занадто світле, має нехарактерну забарвленість або плямистість;
  •    квітки дрібні, слабо розвиваються, бутони обпадають або їх взагалі немає;
  •    втрата імунітету до захворювань і шкідників;

Не слід чекати, коли по виду рослини можна буде зробити висновок про дефіцит поживних речовин, краще вносити добрива регулярно.

Види добрив для кімнатних рослин

Добрива для кімнатних рослин поділяють на органічні і мінеральні.

До органічних відносять гній, курячий послід, рослинний компост - природні компоненти. Вони містять повний набір потрібних рослинам поживних речовин.

Мінеральні добрива - це хімічні сполуки: аміачна селітра, сечовина, суперфосфат, калійна селітра та інші. Вони розчиняються у воді і служать джерелом поживних речовин для рослин. Мінеральні добрива бувають комплексними — містять цілий набір корисних речовин. За формою випуску вони можуть бути як гранули, рідини, палички або порошок.

І органічні і мінеральні добрива мають свої переваги і недоліки. Більшість любителів квітів надає перевагу рідким комплексним мінеральним добривам - з ними простіше працювати, вони дають хороший результат. Вони бувають різних видів, відрізняються за складом корисних речовин. Є добрива для кактусів, для орхідей, для квітучих і для декоративно-листяних рослин. Застосовувати їх потрібно строго по інструкції.

Як вносити добрива? Скільки і яких?

Головне, чим потрібно керуватися, - це поради стосовно догляду за конкретним видом кімнатних квітів, адже одні види потребують частої підживи, а іншим видам вони не потрібні зовсім.

Як правило, все те, що росте швидко, активно нарощує зелену масу - вимагає багато поживних речовин. Основний компонент добрив для них - азот. Види, що повільно ростуть, підживлюють рідко, іноді тільки перед закладкою бутонів. Для рясного цвітіння потрібен фосфор і калій.

Важливо розуміти, в яких умовах живе рослина в природі. Жителі тропічних лісів беруть багато поживних речовин з перегниваючих рослинних залишків, що розкладаються з комах і дрібних тварин. В домашніх умовах їх регулярно підживлюють. Гірські рослини в природі не знаходять корисних речовин на голих каменях, але, тим не менш, вони прекрасно розвиваються в ущелинах скель. Живильна земля в горщику повністю забезпечує їхні потреби на дуже довгий час.

Мінеральні добрива підходять для всіх рослин, органічні - не завжди. Є рослини, які не переносять навіть невеликих доз сильно розведеного гною або курячого посліду. Підбираючи в магазині квіткове добриво, обов'язково враховуйте види ваших кімнатних рослин. За типом - краще вибрати рідке, ним користуватися простіше, легше дозувати і розводити в необхідній концентрації.

Найпростіший спосіб - розвести добриво у воді і поливати квіти цим розчином. Можна обприскувати листя молодих рослин, але концентрація поживних речовин повинна бути набагато меншою, ніж при поливі. Гранули і палички вносяться безпосередньо в грунт. При поливі вода поступово буде розчиняти їх.

Головне - виконувати інструкції. Скільки речовини і в якій кількості води розвести для поливу, яку концентрацію брати для обприскування - все це є в інструкції. Наприклад, 1 ковпачок від флакона з добривом на 2 літри води.

Важливо! Добрива для рослин потрібно зберігати в недоступному для дітей місці, працювати в рукавичках і берегти очі від випадкового попадання рідини.

Фізхвилинка «Калинка»

https://www.youtube.com/watch?v=_Jof_q0TL3s&list=PL5E8LrSI9SmQRg1xyxpIMuHn7yc059j5G&index=4 

V. Виконання практичної роботи . Проведення інструктажу з техніки безпеки .

Практична робота Тема: Підживлення кімнатних рослин .

Мета: Навчитись правильно підживлювати кімнатні рослини , ознайомитись з різними видами добрив для кімнатних рослин .

Обладнання та матеріали: кімнатні рослини, вода, мірні циліндри , різні види добрив для кімнатних рослин , скляний посуд .

Хід роботи .

Основу практично кожного мінерального добрива складають три важливі компоненти: азот, фосфор, калій. Обираємо керуючись принципами дії кожного хімічного елемента на рослину: азот сприяє розвитку листяної частини кімнатної рослини, фосфор відповідає за здорове цвітіння, калій підвищує холодостійкість рослин, допомагає засвоювати вуглекислий газ та азот. Кожна рослина має індивідуальні потреби в цих мінералах. Бувають добрива у вигляді капсул, паличок, таблеток , рідкі добрива ; мінеральні добрива і органічні .

 Ознайомтесь з видами добрив для кімнатних рослин , виданих вам для цієї практичної роботи .

1. Полийте рослину невеликою кількістю відстояної води кімнатної температури .

2. Прочитайте інструкцію на упаковці комплексного добрива для кімнатних рослин .

3. Мірним циліндром відміряйте необхідну кількість гранульованого чи рідкого добрива , помістіть його в скляний посуд .

4. Мірним циліндром відміряйте необхідну за інструкцією кількість відстояної води кімнатної температури і вилийте в скляний посуд з добривом Скляною паличкою розмішайте добриво для кращого розчинення його у воді.

5. Отриманим розчином підлийте кімнатну рослину .

6. Візьміть іншу кімнатну рослину і помістіть у горщик з грунтом паличку з мінерального добрива .

Поспостерігайте за рослиною протягом кількох тижнів , опишіть зміни , які відбулись з рослиною , зробіть висновки про дію добрив на кімнатні рослини.

VІ. Закріплення знань.

Вправа: «Бачено – небачено» ( в групах). Гуртківці сидять по 3-4 чол. Керівник висвітлює на екрані комп’ютера хмару слів, на якій різними кольорами великим і дрібним шрифтом, уздовж і поперек написано 20-25 слів. Після закінчення часу (1хв.) екран вимикають, а команди записують усі слова, що запам'ятали. Потім команди обмінюються своїми записами для перевірки (виправляють іншою ручкою). Керівник оцінює командну роботу, після цього говорять кількість правильних слів і визначають переможця.

VІІ. Підведення підсумків заняття.

Гуртківці по черзі розповідають, що нове дізналися на занятті.

VІІІ. Завдання для саморозвитку та самовдосконалення.

Підготувати пам’ятку «Підживлення кімнатних рослин»

plants.png

docx
Додано
3 квітня 2023
Переглядів
381
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку