Дива Різдвяної ночі. Віра в силу Різдва, у здійснення мрій у Різдвяну ніч, закоханість у природу Карпат та народних звичаїв метеоролога Олі. Наполегливість у досягненні своєї мети
Номер слайду 2
Сюжет художнього твору — це ланцюг зображуваних подій, думок і переживань, які розкривають характери персонажів, ідею твору. Читаючи твір, ми бачимо, як стають інакшими обставини, в яких відбуваються події, почуття і переживання персонажів, як змінюються їхній емоційний стан та настрій. Подія чи система подій у творі відбуваються у часі й мають причинно-наслідкові зв’язки.
Номер слайду 3
Виділяють елементи (вузли) сюжету:експозицію, зав’язку, розвиток дії, кульмінацію, розв’язку.
Номер слайду 4
Експозиція — попереднє, у найзагальніших рисах, знайомство з персонажами твору, уведення в ситуацію, у якій визріває конфлікт. Представляє час і місце події, обставини, в яких діятимуть персонажі. У «Казці про колядку» експозиція дає нам уявлення про те, що події відбуватимуться у Карпатах. Авторка описує чудовий гірський пейзаж, який уводить нас в основні події твору. Ми дізнаємося, що головна героїня — Оля і що вона закінчила Львівський національний університет.
Номер слайду 5
Зав’язка — елемент сюжету, вихідний момент у розвитку дії художнього твору. Оля починає працювати метеорологом.
Номер слайду 6
Розвиток дії — розвиток дії від зав’язки до кульмінації, своєрідний перебіг розповіді автора про життя, стосунки, дії персонажів. Подій у «Казці про колядку» небагато. Зате ми можемо спостерігати, як під впливом змін у природі, з наближенням Різдва, змінюється настрій, емоції головної героїні.
Номер слайду 7
Кульмінація — момент найвищого піднесення, напруження дії, момент максимального загострення конфліктної ситуації. Наближався Святвечір. «Оля вийшла надвір і засумувала». Вона сіла на лавку під автобусною зупинкою і замислилась. Ми не знаємо, яке рішення вона прийме. Метеорологи думають, що вона поїде додому.
Номер слайду 8
Розв’язка — частина сюжету, яка завершує дію, доводить її до логічного розв’язання події. Автобус зі Львова. Колядники і щаслива Оля
Номер слайду 9
Чи сподобалася тобі головна героїня твору — Оля? Чому? Розкажи, що, на твою думку, впливало на настрій героїні. Опиши її емоції від споглядання Карпат у різні пори року. Навіщо авторка вводить у твір деталь із лавкою на зупинці та написом «Галицький ринок»? Чому, на твою думку, твір називається «Казка про колядку»? Що у цьому творі казкового?
Номер слайду 10
Знайдіть деталі, які допомагають нам уявити портрет Олі. Відшукайте у творі зорові та звукові деталі, які допомагають нам краще уявити природу Карпат у різні пори року. Доведіть, що Оля дуже любить природу. Свою відповідь підтверджуйте цитатами. Доповніть експозицію твору. Уведіть у сюжет (у розвиток дії) кілька подій
Номер слайду 11
Тема: Зображення казкового віншування колядками працівників метеорологічної станції у Карпатах Основна думка: Прославлення казкового святкування Різдва на Говерлі.“Говерла ясніла снігами і слухала колядку”