ЗМІНЮВАННЯ ДІЄСЛІВ ЗА ЧАСАМИ

Про матеріал
ЗМІНЮВАННЯ ДІЄСЛІВ ЗА ЧАСАМИ. Українська мова , 3 клас. Підручник: Вашуленко, 2015 р.
Перегляд файлу

УРОК 109. ЗМІНЮВАННЯ ДІЄСЛІВ ЗА ЧАСАМИ

Мета:

  •                     формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з істотними ознаками дієслів різних масових форм, з новими термінами; навчати розпізнавати час дієслів; розвивати вміння узагальнювати, порівнювати; виховувати любов до природи;
  •                     формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: формувати здатність доводити роботу до кінця; здоров‘язбережувальної: сприяти дотриманню норм гігієни читання і письма.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: часи дієслів.

Обладнання: зображення мурах; картки; комп’ютери із доступом до Інтернету (http:learningaps.org/280322).

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

  1.                Організація класу Сл.2

Починаємо урок,

Бо почули ми дзвінок.

Він за парти кличе нас.

До роботи, третій клас!

  1.                Очікування дітей Сл.3

Діти а що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

А що урок чекає від вас? (Дружної праці, плідної роботи…

Дякую за Ваші відповіді.

Сьогодні до нас завітали незвичайні гості, а хто вони ви дізнаєтесь відгадавши загадку:

Є у лісі хата,

В ній кімнат багато.

Тут живуть невтомні

Санітари добрі. (Мурашки) Сл.4

Давайте пригадаємо з природознавства, що ми знаємо про мурах?

Доречі як ви гадаєте, чому саме мурашки завітали до нас? (Тому що вони дуже працьовиті)

Тож і я бажаю щоб на уроці ви були працьовитими і старанними, а ще дружніми. Наші гості приготували для вас цікаві  завдання, з якими гадаю, ви легко впораєтесь.

 

  1.                Хвилинка каліграфіъ Сл.5
  1. Перше завдання від мурашок: Навчимося правильно писати назву наших гостей!

          л л ллм М ммм Л Л М М

          Му му ур ра ах хи мурахи

  1. Вправа «Мозковий штурм».

Що ви можете сказати про іменник мурахи? (Іменник жіночого роду, множина, істота, загальна назва, в реченні головний або другорядний член речення)

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Актуалізація опорних знань Сл.6

Давайте згадаємо все що ми знаємо про дієслово.

— Яку частину мови називають дієсловом? (Що вона позначає? На які пи­тання відповідає?)

— Яким членом речення буває? (Частіше — присудком.)

Діти, а чи все ви знаєте про дієслово?

Тоді — до роботи!

IІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети уроку

— Скільки часів має дієслово? Сл.7

Сл.8— Сьогодні на уроці ви ознайомитеся з ознаками дієслів різних часових форм, новими термінами, переконаєтеся, чи змінюються дієслова за часами.

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Фронтальна робота (вправа 418, с. 166) Сл.9

Завдання 2 (по рядам)

— На основі власних спостережень за змінами в природі складіть речення про те, що:

  •    відбулося вчора; (Вчора йшов на вулиці дощ.)
  •    відбувається сьогодні;(Сьогодні на вулиці сонячна погода)
  •    відбудеться через місяць.(Через місяць закінчиться весна)

Запишіть речення і підкресліть дієслова.

2. Працюємо разом (вправа 419, с. 167) Сл.10,11,12

Завдання 3

— Розгляньте таблицю. На які питання відповідають дієслова теперіш­нього, минулого і майбутнього часу? Що означають дієслова різних часів?

Прочитайте правило,

Які нові слова ви знайшли?

3. Пояснення вчителя Сл.13

— Дієслова змінюються за часами. Дієслова мають три часи: минулий, те­перішній, майбутній. Щоб визначити час дієслова, потрібно до нього поста­вити питання і встановити, коли відбувається дія.

Фізкультхвилинка Сл.14

4. Жива гра « Розсели слова в будиночки» (вправа 420, с. 168)

Завдання 4 Сл.15

— Перед вами на парті є слова, давайте розселимо ці слова по будиночках.

Теперішний час

Минулий час

Майбутній час

грає

грав

заграє

грають

заграв

буде грати

читають

прочитав

гратиме

читає

читав

читатиме

кличе

кликав

буду читати

кличуть

покликав

прочитає

малює

малював

скличе

малюють

намалював

кликатиме

 

 

буде кликати

 

 

буде малювати

 

 

намалює

 

 

малюватиме

—Молодці, ви добре справились із чим завданням.

Завдання 5 індивідуальна робота на картках

Картка 1

Від поданих утвори дієслова теперішнього, минулого, майбутнього часу

 

 

Минулий

Теперішній

Майбутній

писати

 

 

 

гріти

 

 

 

співати

 

 

 

Картка 2

Склади речення, підкреслити граматичну основу  речення. 

Весело, на, щебетали, деревах, пташки. 

 

_____________________________________________________________________________

Картка 3

Добери антоніми до дієслів:


Розмовляє - _______________________

Радіє - ____________________________

Згадав - ___________________________

Плаче - ___________________________

Відкрив - _________________________

Зайти - _____________________________


З будь-якою парою дієслів склади речення і запиши його.

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

5. Працюємо разом (вправа 421, с. 168) Сл.16

— Прочитайте текст-міркування. Знайдіть у ньому твердження (1 речення) і доказ (до­ведення)(решта речень). Який висновок можна зробити? Придумайте, як завершити текст.

— Випишіть з тексту дієслова теперішнього часу у стовпчик. Доберіть до них форми минулого та майбутнього часу. Відповіді Українська мова 3 клас Вашуленко. ГДЗ

V. Систематизація й узагальнення вивченого матеріалу

Завдання 6 Сл.17

— Прочитайте текст. Доберіть до нього заголовок. Випишіть дієслова, по­ставте до них питання, визначте час.

Починався( М) чудовий літній день. У трикутних листках переливалися(М) всіма барвами веселки крапельки роси. Навколо співали(М) птахи. Різноманітні квіти тяг­нулися(М) до Сонця. А над ними басовито гудів(Т) Джміль:

— Ж-ж-жарко... Ж-ж-жарко...

Йому й справді було жарко літати(М) з квітки на квітку й збирати(М) сік — не­ктар.

 (За І. Прокопенком)

 

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Рефлексія Сл.18

- У нашому лісі дивні чутки.

Наші мурахи допомагали третьокласникам вивчати дієслова.

- Що нового ви дізнались на уроці?

- Навіщо вам потрібні ці знання?

- Чи ствердились ваші очікування від уроку?

- У вас на парті є смайлики, оцініть свою роботу на уроці: Сл.19

1. Все зрозумів

2. Не все виходило, але розібрався

3. Було незрозуміло і не цікаво

 

2. Домашнє завдання. Сл.20

Виконання вправи 422.

- Прочитайте і відгадайте загадку.

- Випишіть у стовпчик дієслова минулого часу.

- Утворіть від них дієслова теперішнього і майбутнього часу та запишіть іх через риску.

 

Сл.21

 

Картка 3

Добери антоніми до дієслів:

Розмовляє - _______________________

Радіє - ____________________________

Згадав - ___________________________

Плаче - ___________________________

Відкрив - _________________________

Зайти - ____________________________

 

З будь-якою парою дієслів склади речення і запиши його.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

Теперішний час

грає

грають

читають

читає

кличе

кличуть

малює

 

Минулий час

грав

заграв

прочитав

читав

кликав

покликав

малював

намалював

Майбутній час

заграє

буде грати

гратиме

читатиме

буду читати

прочитає

скличе

кликатиме

буде кликати

буде малювати

намалює

малюватиме

 

 

 

 

 

 

 

 

Картинки по запросу будинок картинка

Минулий час

Теперішній час

 

Майбутній час

 

 

 

 

 

 

 

 

улыбка муравьи муравей рабочий муравей мультфильм PNG изобра

улыбка муравьи муравей рабочий муравей мультфильм PNG изобра

 

Картка 1

Від поданих утвори дієслова теперішнього, минулого, майбутнього часу

 

 

Минулий

Теперішній

Майбутній

писати

 

 

 

гріти

 

 

 

співати

 

 

 

 

Картка 2

Склади речення, підкреслити граматичну основу  речення. 

Весело, на, щебетали, деревах, пташки. 

______________________________________________________________________________________

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Картинки по запросу смайлик улыбкаВсе зрозумів!

Не все виходило, але розібрався

Похожее изображение

Картинки по запросу смайлик без эмоцийБуло незрозуміло і не цікаво

Картинки по запросу смайлик улыбкаВсе зрозумів!

Не все виходило, але розібрався

Похожее изображение

Картинки по запросу смайлик без эмоцийБуло незрозуміло і не цікаво

Картинки по запросу смайлик улыбкаВсе зрозумів!

Не все виходило, але розібрався

Похожее изображение

Картинки по запросу смайлик без эмоцийБуло незрозуміло і не цікаво

Картинки по запросу смайлик улыбкаВсе зрозумів!

Не все виходило, але розібрався

Похожее изображение

Картинки по запросу смайлик без эмоцийБуло незрозуміло і не цікаво

Картинки по запросу смайлик улыбкаВсе зрозумів!

Не все виходило, але розібрався

Похожее изображение

Картинки по запросу смайлик без эмоцийБуло незрозуміло і не цікаво

 

Все зрозумів!

Не все виходило, але розібрався.

Було незрозуміло і не цікаво.

 

doc
Додано
4 грудня 2019
Переглядів
2185
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку