Тема: Значення прикметників у мовленні. Загальне поняття про прикметник. ( впр. 82 – 86)
Мета: розширити знання учнів про прикметник і його значення у мовленні; формувати вміння добирати прикметники, виділяти їх із тексту; розвивати увагу та спостережливість; збагачувати мовлення учнів; виховувати любов до рідної мови; прищеплювати повагу до людської праці
Обладнання: картки, таблиця.
Хід уроку
І.Організаційний момент
1.Привітання.
2.Девіз уроку
- Девіз нашого уроку буде такий:
Думати швидко,
Виконувати чітко,
Творчо працювати,
Каліграфічно писати.
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Що таке іменник?
- На яке питання відповідають іменники, що є назвами істот? Неістот?
- З якої букви пишуться власні іменники? Загальні іменники?
- Якого роду можуть бути іменники?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
-= Діти, у нас сьогодні незвичайний урок. Я запрошую вас у подорож. А
ось, щоб дізнатись на чому вирушаємо у мандрівку, вам потрібно відгадати
загадку.
Срібна стрічечка лежить,
ланцюжок по ній біжить.
І на станціях гудок
подає той ланцюжок.
( Потяг ).
- Скажіть, будь ласка, а без чого не може відбутися посадка на потяг?
Чого не вистачає нам, щоб зайняти свої місця у вагонах?
- Так,нам не вистачає квитків.
- А щоб придбати квитки на казковий потяг, нам потрібно написати каліграфічну хвилинку.
1. Каліграфічна хвилинка
- Пропишіть буквосполучення от і слово потяг.
- Квитки ми отримали.
- А чи знаєте ви до якої частини мови належить слово потяг?
- А що таке іменник?
- Наведіть приклади.
- Складіть і запишіть речення зі словом потяг. ( Розбір речення ).
2. Словниковий диктант
- Діти, контролер має перевірити ваші квитки. В ролі контролера
виступає словниковий диктант.
Словниковий диктант
Село, весна, веселий, ховається, Мурчик, сказати, зелений, м’ята,
зимовий.
- Перевіряємо.
- Контролер дозволив зайняти місця у потязі. Всі готові до мандрівки.
- Лишилося дізнатись до якої країни ми вирушаємо.
Ми вирушаємо до країни ПРИКМЕТНИК.
- А що таке прикметник? ( Приклади ).
ІV. Повідомлення теми та мети уроку
- Спробуйте спрогнозувати тему сьогоднішнього уроку.
- Сьогодні на уроці ми поглибимо свої знання про прикметник. З’ясуємо
значення прикметника у мовленні та його роль у реченнях.
- А для чого ми використовуємо у своєму мовленні прикметники?
V. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Станція "Дослідницька”
- На цій станції проведемо дослідницьку роботу. Будемо досліджувати
правило.
- То що таке прикметник? ( Приклади ).
- На які питання відповідає?
- Проведіть пошукову роботу. Спробуйте знайти в словниковому диктанті
прикметники. Доведіть, що це прикметники.
- Введіть в речення прикметник.
( Швидкий потяг прибув на вокзал.)
- Яким членом речення виступає прикметник? ( Другорядним).
- То що таке прикметник?
2.Станція "Дружби” (робота в парах).
- Наш потяг прибув на станцію "Дружби”. Я пропоную попрацювати в парах,
допомагаючи один одному.
- Прочитайте завдання вправи 83.
- Як ви вважаєте, що потрібно зробити, щоб речення стали гарнішими та
цікавішими?
- Вірно. Речення потрібно поширити, використовуючи прикметники.
- Прошу записати поширені речення в зошит. Визначте граматичну основу і
підкресліть прикметники.
- Яким членом речення виступає прикметник?
Вправа 84.
Прочитай текст. Подумай, які прикметники можна дібрати до виділених іменників.
3. Станція "Фізкультурна”
- А ось і зупинка "Фізкультурна”, на якій пропоную трішки відпочити.
VІ. Закріплення та систематизація знань
1. Зупинка "Поетична” (вибіркове списування)
Вправа 85
- Діти, на зупинці "Поетичній” ми поговоримо про рідну мову?
- Як ви вважаєте чому?
- Якою є наша мова?
- А як потрібно ставитися до рідної мови?
- Прочитайте вірш про мову.
- Які почуття у вас виникли?
- Зачитайте рядки, у яких розкривається головна думка вірша.
- Випишіть прикметники, які використала поетеса ,щоб передати красу
рідної мови. (Ланцюжком).
- То для чого ми використовуємо прикметники у мовленні?
VІІ. Підсумок уроку
1. Зупинка "Підсумкова”
- Наша подорож закінчується. Ми знаходимось на зупинці "Підсумкова”, де
підведемо підсумки нашої роботи.
- Які слова допомагають описати предмет?
- На які питання відповідають прикметники?
- На що вказують прикметники?
- Наведіть приклади прикметників.
- То що таке прикметник?
2.Гра "Павутинка”
- Охарактеризуйте наш урок, використовуючи слова частини мови, яку
почали сьогодні вивчати.
УРОК (який?) цікавий, творчий, корисний, пізнавальний.
- Пам’ятайте, що слова – це кольорові камінці. Мало їх назбирати – треба
ще навчитися з них узори викладати.
- Отож, діти, вчіться створювати візерунки із слів. Збагачуйте своє
мовлення.
VІІ. Домашнє завдання
Вправа 86.(Виписати з тексту прикметники)