Тема: Змінювання дієслів за часами. Складання речень за власними спостереженнями. (Впр. 149 – 153)
Мета: формувати вміння учнів визначати час дієслів та змінювати дієслова за часами; спостерігати за роллю дієслів у реченні; збагачувати словниковий запас; розвивати мовлення; виховувати гордість засвою Батьківщину.
Обладнання: карта України, загадки, вірші.
Хід уроку
І. Організаційна частина
ІІ. Оголошення теми та мети уроку
Сьогодні на уроці здійснимо подорож на космічному кораблі до яскравої зірки – символу сонця. Мандруючи з планети на планету ми закріпимо знання про дієслово, побуваємо в минулому, теперішньому та майбутньому часах, повторимо синоніми, збагатимо свій словниковий запас і постійно з нами буду любов до Батьківщини.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
-- Починаємо з планети «Дієслово».
-- Прочитайте тему на дошці.
-- Що називається дієсловом?
-- Як змінюються дієслова?
-- Як визначити час дієслова?
ІV. Хвилинка каліграфії.
Перша планета «Зоряна».
Зз з з З З ......
Продовжіть ряд не порушуючи закономірність
за зл вз оз Зо Зу за Зе
Зірочкасимволсонця. Роз’єднайте.
(Зірочка символ сонця).
V. Вибірковий диктант.
Друга планета «Загадкова».
Загадки.
а) На небі біліє, б) На ракеті він літає
Світить, а не гріє.(Місяць) І скафандр чудовий має.(Космонавт)
в) Засвітила, полетіла – г) Один баранець
Хвіст вогненний залишила. (Ракета) Пасе тисячі овець(Місяць, зорі)
Діти пишуть в зошит відгадки.(Місяць, Космонавт, ракета, Зорі)
-- Дібрати до слів-відгадок дієслова теперішнього часу.
Діти записують: місяць – світить, космонавт – керує, ракета – летить, зорі – сяють.
VI. Засвоєння нового матеріалу
Добре впорались і на нашому космічному кораблі прибуваємо на третю планету «Самостійна».
Два учні працюють біля дошки, а всі інші - по варіантах. Учні першого варіанту ставлять дієслова в минулий час, а другого – в майбутній час.
Ів Минулий ІІв Майбутній
світив засвітить
керував керуватиме
летів полетить
сяяли засяють
Взаємоперевірка.
Висновок:
Отже, дієслова минулого часу відповідають на питання що робив?, що зробив? І означають дію, яка вже відбулася. Дієслова майбутнього часу відповідають на питання що буде робити?, що зробить?, що робитиме? І означають дію, яка ще відбудеться.
Ми добре попрацювали і тепер відпочинемо на четвертій планеті «Затишок».
А тепер ми прибуваємо на п’яту планету «Космічна».
1). Виконуємо вправу 150.
2). Робота над вправою 151.
3). Складання речень за власними спостереженнями.
VII. Підсумок уроку
Ось ми і летимо на останню «Підсумкову» планету.
Гра «Сходинки»
1. Хто частини мови знає,
«Зайве» слово відгадає,
Зустрічай, чай, умикай, спати.
2. Тепер повинен, друже, ти
Споріднені слова знайти.
До слова пильную: запилився, пилок, пилка, пильно.
3. Тепер завдання номер три:
Синонім точний добери.
До слова кепкувати: вітатися, реготати, глузувати, штовхатися.
4. А до дієслів також
Є антоніми. Атож!.
До слова підняти: вирівняти, відняти, опустити, зменшити.
Нарешті ми долетіли до нашої зірочки.
- А як же її звати? – Виберіть з таблиці. Звукова схема:
Гілея Мрія Оріон
-- Хто з вас мріяв бути космонавтом?
-- Що для цього потрібно?
VIII. Повідомлення домашнього завдання
Вправа 153, вивчити правила.