Лисичанський промислово-технологічний фаховий коледж
Значення вивчення
іноземних мов в сучасному світі
методична доповідь до засідання циклової комісії
Розробник: Скиба Н.М., старший викладач, викладач вищої категорії Лисичанського промислово-технологічного коледжу
2024
ВСТУП
Вивчення іноземних мов завжди мало важливе значення для людства, але в сучасному глобалізованому світі це питання набуло ще більшої актуальності. Зміни в економіці, технологіях, культурі та політиці роблять знання іноземних мов ключовим інструментом для досягнення успіху та взаєморозуміння на міжнародному рівні.
Неможливо не погодитись з тим фактом, що знання будь-якої іноземної мови не тільки покращує якість життя людини, а й відкриває для неї світ нової культури, світ абсолютно не притаманного їй нового мислення та світосприйняття.
За результатами статистичного наукового дослідження , яке було не так давно проведено вченими Лондонського університету, люди, які вивчають іноземні мови, мають більш гнучке та оригінальне мислення. Недарма мудрі старі приказки говорять: «Скільки мов ти знаєш, стільки раз ти і людина», «Той , хто володіє мовами, володіє світом»…
Сьогодні знання іноземних мов - це, перш за все, ключ до успіху та нових можливостей, які відкриваються перед людиною та роблять її фізичний та духовний світ набагато яскравішим, цікавим, та, в умовах глобалізаційних процесів, які відбуваються у сучасному світовому суспільстві, є просто необхідним компонентом професійної діяльності фахівця будь-якого рівня будь-якої сфери. Отже, володіння іноземними мовами на сьогоднішній день - це просто суттєва життєва необхідність, розуміючи яку з’являється все більше і більше людей, охочих вивчати іноземні мови.
Знання іноземних мов – це ключ до успіху в сучасному світі, де спілкування іноземними мовами та обробка величезних обсягів інформації набуває все більшого значення. Інтерес до вивчення мов традиційно великий, бо перефразовуючи відомий вислів, можна сміливо сказати, що той, хто володіє мовами, володіє світом. Загалом людина, яка володіє мовами, – різнобічно розвинута особистість, володіє кращими здібностями до вивчення нового, вільніша та більш впевнена у спілкуванні з людьми. Зовсім недавно вчені з Лондонського університету шляхом проведення великого статистичного та наукового дослідження прийшли до висновку, що люди, які вчать іноземні мови, мають більш гнучке і оригінальне мислення. Цей висновок базується на тому, що вчені науковим шляхом підтвердили прямий зв'язок між активністю сірої речовини і знанням кількох мов. Стара приказка говорить: «Скільки мов ти знаєш, стільки раз ти людина». Тобто, чим більше мов на сьогодні ти знаєш, тим краще. Адже, кожна мова – це ключ, який відкриває двері до чогось свого, до чогось нового. Так, наприклад, англійська мова – це офіційна мова міжнародного бізнесу та торгівлі, Інтернету і техніки, науки і мистецтв. 80% ділового мовного простору займає саме вона. Кожен з нас все частіше стикається з нею у спілкуванні з партнерами по роботі і на відпочинку. Англійська мова використовується при заповненні анкет, складання резюме, у діловому та приватному листуванні.
Володіння англійською мовою – вже не дивовижна навичка, а необхідність. Нині її навчають у дитячих садках, школах, вузах, не кажучи вже про численні курси та тренінги. А в деяких країнах навіть математика і деякі інші предмети шкільної програми викладають англійською мовою. Німецька мова – це мова техніки і фінансів. За останні п'ять років попит на неї значно виріс, з'явилося багато німецьких партнерів та інвесторів. Інтенсивно імпортуються товари з Німеччини, наприклад, сантехніка, меблі, електроніка, автомобілі. А отже, потрібні люди, які можуть з цими імпортерами спілкуватися. Знання німецької мови також вітається в представництвах німецьких банків. У той же час складно сказати, яку роль відіграє у світі італійський бізнес.
Стало модно носити одяг і взуття від італійських дизайнерів, купатися в італійських джакузі та обідати за столом виробництва Італії. Завдяки тим, хто зміг знайти спільну мову з іноземними партнерами, культура Італії надовго проникла в нашу країну. Очевидно також, що стрімко набирає обертів актуальність японської та китайської мов. Багато східних фірм відкривають філії в інших країнах і шукають фахівців, які добре володіють мовою. А знайти таких поки не просто. Крім того, що вивчення японської (як і китайської) - неймовірно складний і трудомісткий процес, займатися цим марно, не маючи абсолютного слуху і хорошої зорової пам'яті. Варто згадати і про французьку мову. Навряд чи вона вам знадобиться, якщо ви не працюєте у французькій компанії. Але якщо вже буде можливість її застосувати, французька допоможе легко заручитися симпатією і вічною дружбою французів. Трохи менше шанувальників у польської, болгарської та скандинавських мов, але робота перекладача таких людей чекає завжди. Арабська мова теж не особливо актуальна, особливо для жінок, адже найчастіше араби вважають за краще брати на роботу чоловіків. Дівчат, які володіють арабською, більш охоче беруть на роботу викладачами або приватними репетиторами, що теж досить непогано. У Туреччині подібної дискримінації взагалі немає, володіння турецькою дає відмінний заробіток в торгових компаніях і, особливо, в туристичних фірмах. Поряд зі зростанням ролі іноземних мов, збільшується й кількість бажаючих оволодіти професією перекладача. Але вивчення іноземної мови – справа нелегка, тут потрібен серйозний стимул. Чому ж у них виникає бажання стати професіоналами у сфері перекладу з іноземних мов? Чи отримують вони якусь користь від цих знань у повсякденному житті? Що стимулює їх до вивчення іноземних мов? Чи планують вони працювати за отриманою спеціальністю, чи ці знання їм просто необхідні для життя? А головне, що означають для них ці знання: вони є ознакою престижу чи необхідністю сьогодення? 95% мають користь від володіння іноземними мовами у повсякденному житті, а саме: можливість спілкуватися з іноземцями, можливість розуміти зміст іноземних пісень, перегляд та читання книг в оригіналі, можливість додаткового заробітку, змога розуміти інструкції до медицини та техніки, які написані іноземною мовою, полегшене використання Інтернету. Отже, ми чітко бачимо, що у наш час з'являється все більше і більше охочих знати іноземні мови. Вони розуміють важливість їх вивчення. Вони не вважають це прагнення лише даниною моді, а замислюються про ті переваги, які дає знання іноземних мов будь-якій культурній людині. Вивчення будь-якої іноземної мови розкриває перед нами нові можливості, робить багатшим наш духовний світ.
Володіючи іноземною мовою, людина автоматично переходить на вищий соціальний ступінь, оскільки стає конкурентоспроможним претендентом на високооплачувану посаду. Адже, як відомо, престижні організації, зазвичай, або самі є представниками іноземних фірм, або ведуть з ними активну партнерську діяльність. А там без знання іноземної мови не обійтися! Іноземні мови покращують якість нашого життя у всіх її сферах.
ЕКОНОМІЧНІ ПЕРЕВАГИ
Знання іноземних мов відкриває перед людиною нові можливості на ринку праці. Компанії, що працюють на міжнародному рівні, потребують співробітників, які володіють мовами партнерів та клієнтів. Вивчення мов допомагає в кар’єрному зростанні, підвищує конкурентоспроможність та відкриває доступ до нових ринків.
КУЛЬТУРНЕ ВЗАЄМОРОЗУМІННЯ
Мови є ключем до культурного різноманіття. Вивчаючи іноземні мови, ми краще розуміємо інші культури, звичаї та традиції. Це сприяє толерантності, зменшує міжкультурні конфлікти та сприяє мирному співіснуванню народів.
ОСВІТА ТА НАУКА
Доступ до знань багатьма мовами є важливим для академічного та наукового прогресу. Багато наукових досліджень, технічної документації та навчальних матеріалів доступні лише певними мовами. Знання мов розширює доступ до інформації та сприяє міжнародній співпраці у науковій сфері.
ОСОБИСТИЙ РОЗВИТОК
Вивчення іноземних мов також сприяє особистісному розвитку. Це покращує когнітивні здібності, розвиває пам’ять та креативне мислення. Люди, які володіють кількома мовами, мають кращі навички вирішення проблем та більш гнучке мислення.
СОЦІАЛЬНІ ЗВ'ЯЗКИ
Мови сприяють створенню та зміцненню соціальних зв’язків. Спілкування з носіями інших мов допомагає розширювати соціальне коло, налагоджувати дружні та професійні стосунки, що є важливим у сучасному світі, де дистанційна робота та міжнародні комунікації стали звичними.
ПОЛІТИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ
Знання мов відіграє важливу роль у політичних відносинах між країнами. Дипломатія, міжнародні переговори та співпраця на глобальному рівні вимагають високого рівня володіння іноземними мовами. Це сприяє кращому розумінню позицій та інтересів різних держав, що допомагає уникати конфліктів та сприяти миру.
ВИСНОВОК
Вивчення іноземних мов має велике значення у сучасному світі, оскільки воно відкриває нові можливості в різних сферах життя. Економічні переваги, культурне взаєморозуміння, доступ до освіти та науки, особистий розвиток, зміцнення соціальних зв’язків та політичне значення – все це робить вивчення мов необхідним та корисним у наш час. Інвестиції в мовну освіту – це інвестиції в майбутнє, що сприятиме успіху та гармонії на глобальному рівні.
1