поглибити знання учнів про звертання поширені та непоширені;
удосконалити вміння визначати звертання в реченні, вживати відповідні
розділові знаки та правильно інтонувати такі речення; розвивати
навички зв'язного мовлення, зокрема з використанням звертань;
зміцнювати почуття зацікавленості у вивченні мовного матеріалу;
розвивати емоційну сферу; формувати пізнавальну, комунікативну,
соціальну, особистісну компетенції; виховувати ввічливість, культуру
спілкування, повагу до співрозмовника.
Звертання. Розділові знаки при звертанні
Мета : поглибити знання учнів про звертання поширені та непоширені;
удосконалити вміння визначати звертання в реченні, вживати відповідні
розділові знаки та правильно інтонувати такі речення; розвивати
навички зв'язного мовлення, зокрема з використанням звертань;
зміцнювати почуття зацікавленості у вивченні мовного матеріалу;
розвивати емоційну сферу; формувати пізнавальну, комунікативну,
соціальну, особистісну компетенції; виховувати ввічливість, культуру
спілкування, повагу до співрозмовника.
Тип уроку : засвоєння нових знань (формування мовної компетентності).
Урок без дзвінка
Обладнання : робочі сторінки, мультимедійна презентація, опорна схема
Перебіг уроку
Слово вчителя
Чи всі ми вмієм спілкуватись
По-українськи привітатись?
Чи всі вітання наші гречні,
Теплом зігріті і сердечні?
А є ж і тут чудесні форми,
Питомі українські норми:
Шановні і вельмишановні,
Панове і товариші!
А побажання - шани повні,
Бо теплі, щирі, від душі.
А в спілкуванні людям личить.
Те, що народ від серця зичить:
Здорові будьте,як вода,
Багаті будьте,як земля,
Веселі будьте, як весна!
І ви, добродію, і пане,
Військовий - пане капітане.
І ви, добродійко, і панно
(хіба звучить не бездоганно?)
Й звертання кожне не єдине:
І господарко, й господине!
Звучить яскраво і ласкаво.
Але чому? Для вас цікаво?
Цілевизначення
Повідомлення теми і завдань уроку
Тема нашого уроку «Звертання, розділові знаки при звертанні».
На цю тему програмою відведено 2 уроки. На сьогоднішньому уроці ми
закріпимо знання про звертання, удосконалимо пунктуаційні вміння щодо
правильної розстановки розділових знаків у реченнях зі звертаннями,
розвиватимемо творчі вміння трансформувати прості речення на речення із звертаннями , навчимося розширювати речення шляхом самостійного введення в них слів - звертань, реконструювати синтаксичні конструкції відповідно до комунікативного завдання, конструювати речення за опорними словами, схемами – моделями. Це буде урок без дзвінка із продовженням на наступному уроці.
Тож не випадково епіграфом уроку будуть слова Дмитра Білоуса :
Слова покличні – прості й величні
Мотивація навчальної діяльності
Однією з ознак вихованості споконвіку вважають уміння дотримуватися норм етикету. Неабияке значення має мовний етикет.
(Мовний етикет – презентація члена творчої групи)
Актуалізація опорних знань учнів
Сьогодні ми розглянемо ще один засіб мовного етикету – звертання. Тема ця вам уже дещо відома з 5 класу.
Бліц – опитування:
Робота з підручником
Гра «Щасливий білетик» (у кошику)
(Учні по черзі витягають білет із запитанням і відповідають на них).
Білет №1 - Що називається звертанням?
Білет №2 - У чому полягає відмінність між звертаннями непоширеними і поширеними?
Білет №3 - Якими частинами мови можуть бути звертання?
Білет №4 - У формі яких відмінків вживаються іменники, котрими виражаються звертання?
Білет №5 - Які розділові знаки ставляться при звертаннях?
Білет №6 - Як інтонуються речення, в яких є звертання?
Білет №7 - В яких стилях мовлення вживаються звертання?
Синтаксична розминка
Поставити іменники в К.в. на швидкість. (на листках)
Прийом «Пошук» (Програмована вправа)
Іменники поставте в кличному відмінку й запишіть у три колонки:
Сестриця. чайка, вовк, Уляна, вчитель, охоронниця, жінка. Андрій. їжак, дядько, хлопець, Інна.
Ключ:
підкресліть перші букви і прочитайте пропущені слова у вислові давньоримського байкаря Федра:
«• •• • • • не бачимо, а ... помічаємо відразу»
Відповідь: Своїх вад не бачимо, а чужі помічаємо відразу
Звертання щире, душевне, щедре-
Василю, Павле, Іване. Петре!
І так сердечно, і так ласкаво-
Наталю, Лесю, а чи Любаво!
До зборів, сходинки відкрито й радо-
чи товариство а чи громадо!
А найсвятіше душа приємле-
моя Вкраїно, кохана земле,
ти, сивий Дніпре, і ти, Дунаю,-
миліших серцю звертань не знаю.
Інтерактивний прийом «2-4 – всі разом»
Робота в парах
Лінгвістичне дослідження з прийомом взаємоперевірки .Розставити розділові знаки, виконати синтаксичний розбір одного речення частково.
Слово учителя про вживання вигуків при звертанні (5-6 речення – різниця)
Скласти речення за схемами ( по рядах)
2. ! …
3. …, ,…
Дуже часто у повсякденній мові можна почути такі звертання: мамка, Таня, Колінька, котик. Звичайно, так не можна звертатися.
Завдання: відредагувати усно речення із звертаннями
Неправильно |
Правильно |
Петенька, йди сюди! |
Петрику (Петрусю ), підійди сюди! |
Ой ти, мій котик! |
Ой ти, мій котику! |
Андрюшка, відкрий очі -вже |
Андрійку, розплющ очі - вже ранок! |
Анічка, поділи грушу пополам! |
Ганнусю, поділи грушку навпіл! |
Ох ти ж} моя куколка! |
Ох ти ж , моя лялечко! |
Дєвочки, осторожно! |
Дівчатка, обережно! |
Пробач мене, дедушка, умоляю! |
Пробач мені, дідусю, благаю! |
Шофер, притормозіть, будь ласка! |
Пане водій, пригальмуйте, будь ласка! |
Вибачаюсь тьотя, яка слідую- |
Вибачте
будь ласка), тітонько, яка наступ- |
Будьте добрі, дядя, подвинь- |
Будь ласка (прошу Вас), будьте до- |
Пацан, до якої години працює |
Агов, юначе, до котрої години пра- |
Це важливо!
Складні форми звертання (член творчої групи) – презентація.
Робота в групах
Дуже часто звертання використовувалися у народних піснях , сьогодні до них звертаються і сучасні поети.
Гра – конкурс «Я знаю більше» .
Члени груп повинні назвати приклади українських пісень, рядків поезій сучасних поетів із звертанням. (Домашнє завдання випереджувальне.)
Свої картки із реченнями ви віддасте членам інших груп для розстановки розділових знаків – це і буде ваше домашнє завдання.
Наступне завдання «Редактор»
Визначити стиль тексту. Вставити на місці крапок звертання, які
відповідають цьому стилю мовлення.
І група
По дорозі зі школи зустрілись двох друзів.
Звертання: Михайле, Михайлику, мій друже, друзяко, Іване Петровичу, товаришу, пане Іване;Іваночку, соколе ясний.
|
II група
Де ти, ... ? Ловили тебе сліпі фотокамери, намагалися відтворити
старанні пензлі художників, та лишили від тебе тільки тінь твою, силует
твого земного буття . ...,..., вічно клекотатимеш ти у завірюсі!
Ім'я свого народу взяла ти своїм найменням. І пломінь твій у твоїм
народі, ..., ..., ....!....!З'явися нам хоч одним помахом свого сивого
крила! Знайдися наАм бодай одним колосом із свого безмежного золотого
лану!
За І. Драчем.
III група
Ректору Українського
державного ууніверситету
харчових технологій
Гулому І.С.
...!
Національний виставковий центр України запрошує Вас ознайомитися з
новою експозицією Головного павільйону «Україна сьогодні», створеною
Указом Президента України, яка розповідає про інтелектуальний та
економічний потенціал нашої держави, її зовнішню, економічну і
гуманітарну політику.
15 лютого 2012р.
З повагою заступник генерального директора НВЦ Т.Г.Цимбал
Звертання:
У підручнику вам зустрівся термін «риторичне звертання» . Про нього вам розкаже член творчої групи .
Риторичні звертання не розраховані на відповідь, бо в ролі об'єкта таких
звертань, крім назв людей, виступають назви всіх інших живих істот, імена
історичних осіб, назви явищ природи, будь-яких абстрактних та конкретних
понять. Риторичні звертання є стилістичним засобом для емоційного напруження стосовно подій, для вироблення в читача чи слухача певного
ставлення до зображуваного.
Верни до мене, пам'яте моя!
Нехай на серце ляже ваготою
Моя земля з рахманною журбою,
Хай сходить співом горло солов'я
В гаю нічному.
В. Стус
Творче конструювання
Скласти речення так, щоб у ньому слово виступало то підметом, то додатком , то звертанням.
1 2 3
друг калина Київ
Вправа «Подумай»
Дослідження - трансформація
Перебудувати на речення із звертаннями
Вітер буйний віє над землею.
Прилітають ластів»ята до моєї хати.
Гримить моя пісня могутня, палка, на всім українськім Роздоллі.
Повернення до епіграфа
Іноді форми кличного відмінка викликають сумніви. Тут у пригоді стане «Словник труднощів української мови», у якому до окремих слів подаються пояснення.
Точка зору
Рефлексія Зв»язна розповідь за таблицею
Зв.!... Стилі: публіцистичний,
…,Зв.,… художній,
Зв.,…. розмовний,
…, Зв. офіційно – діловий.
Диктант – тест
А Це другорядний член речення, який вказує на особу,
Б Це член речення, який має форму називного і кличного відмінків.
В Це член речення, виражений іменником.
Г Це слово або сполучення слів, що називають особу, до якої звертаються.
А Се Мойсей, позабутий пророк, се дідусь слабосилий (/. Франка).
Б Запорожжя та козацтво спать уклалися в журбі (П. Грабовський).
В Моя ти — пісня, сила і відвага, моє вселюдське й мамине ім'я
(Д. Павшчко).
Г Учитель мій! Як ми тебе любили, як слухали тебе в полоні юних мрій!
(В. Сосюра).
Б Ні мій учителю і друже, про мене — все це не байдуже (М. Вороний).
В Я так люблю твої дороги моя Україно сумна! (В. Сосюра).
Г Ой ти, дівчино, з горіха зерня, чом твоє серденько колюче терня?
(/. Франка).
4 У формі яких відмінків виражається звертання?
А Знахідного і називного відмінків.
Б Родового і кличного відмінків.
В Кличного і місцевого відмінків.
Г Називного і кличного відмінків.
5. У якому з рядків подано правильні форми звертання?
А Пане Андріє, Галино Михайлівно, Федоре Миколайовичу .
Б Пане директоре, пані Сергіє, рідно земле.
В Пане Юріє, Ольго Михайлівно, Валентине Іванівно.
Г Юний друже, пані Тетяно, Ірино Дмитрівно.
6. Знайдіть неправильно записане речення із звертанням:
А Ти ж куди, Оксано , проти ночі? (М.Стельмах)
Б Ким хочеш бути хлопчику в житті? (М.Рильський)
В Не розлюблю тебе ніяк, моя вишнева Україно!(В.Сосюра)