Звертання. Розділові знаки при звертанні (повторення).

Про матеріал

Звертання. Розділові знаки при звертанні (повторення).

Мета: поглибити знання учнів про звертання, навчити визначати їх у реченні, розглянути правила постановки розділових знаків у реченнях зі звертаннями, удосконалювати вміння інтонувати речення зі звертаннями,

розвивати культуру усного та писемного мовлення, мислення, пам'ять,

виховувати доброту, людяність.

Перегляд файлу

 

Урок № 36

Тема уроку: Звертання. Розділові знаки при звертанні (повторення).

Мета: поглибити знання учнів про звертання, навчити визначати їх у реченні, розглянути правила постановки розділових знаків у реченнях зі звертаннями, удосконалювати вміння інтонувати речення зі звертаннями,

розвивати культуру усного та писемного мовлення, мислення, пам'ять,

виховувати  доброту, людяність.

Тип уроку: повторення й узагальнення знань, умінь і навичок

Обладнання: таблиці, підручник.

Хід уроку

 

І. Етап орієнтації.

ІІ. Етап цілепокладання.

Оголошення, представлення теми та очікуваних навчальних результатів.

ІІІ. Етап проектування..

1.Повторення теоретичного матеріалу.

1.1 Пояснення вчителя.

1.2. Робота з таблицею та матеріалом підручника.

 1. 3. Засвоєння опрацьованого  матеріалу.

 2. Практичне закріплення  теоретичного матеріалу.

  2.1 Комунікативний практикум.( Робота в парах).

  Фізкультхвилинка

 2.2. Вибірковий диктант.

 2.3. Вправа творчого характеру 168, сторінка75.

 2.4. Орфоепічний практикум. Вправа 171 (усно), сторінка 77.

 2.5 Робота в групах.Вправа169, сторінка 76.

ІV. Етап організації виконання плану

1 Повторення теоретичного матеріалу

  1.                     Пояснення вчителя.

Кожен із нас щоденно спілкується з оточуючими, звертається до рідних, однолітків, дорослих. Як можна звернутися до співрозмовника? Отже, у мовленні ми використовуємо слова, які називають того, до кого звертаємося. У мові їх називають звертанням. Звертання  членом речення не буває, а ускладнює його. Може стояти на початку, у середині та кінці речення. Завжди відокремлюються комою. В українській мові звертання стоїть у формі кличного відмінка

  1.      Робота з таблицею та матеріалом підручника.

Узагальнююча таблиця-схема "Відомості про звертання"

Що означають

Як виражаються

Роль у реченні

Приклади

Особу, до якої

звернене

мовлення,

рідше - клички тварин або

назви неістот. Можуть означати уособлені явища

дійсності.

Іменниками у

кличному

відмінку або

у формі називного

відмінка, а

також іншими

частинами

мови в значенні іменника, іменними

сполученнями.

Не бувають

членами речення, алише ускладнюють

їх.

Поезіє, красо моя,

окрасо, я перед тебе

чи до тебе жив?

 (В.Стус).

Мово! Пресвятая

Богородице мого

народу! 3 чорнозему, з любистку, м'яти, рясту, євшанзілля, з роси, від зорі

і місяця народна.

К.Мотрич.

Ти наше диво калинове, кохана материнська мово! (Д. Білоус).

 

1. 3. Засвоєння опрацьованого  матеріалу.

- Яка роль звертання у мовленні?

 - Позиція звертання в реченні?

- Яким членом речення виступає?

- Форму якого відмінка має звертання?

- Які розділові знаки використовують при звертанні?

 2. Практичне закріплення  теоретичного матеріалу.

2.1 Робота в парах. Комунікативний практикум.

Уявіть себе членами родини,розіграйте ситуацію з можливими формами звертання.

Фізкультхвилинка

2.2. Вибірковий диктант.

(Виписати звертання. Вкажіть звертання поширені й непоширені).

Високоповажний добродію, Андрію Павловичу!  До тебе, Україно, наша бездольная  мати, струна моя перша озветься. Доле моя, доле, де тебе шукати? Здрастуй, мій сонячний краю, ти снишся мені! Зоре моя вечірняя, зійди над горою. Вона  вас любила, рожевії квіти. Хай, милі друзі, вам щастить у дружбі вірній, у праці мирній!

2.3.Вправа творчого характеру 168, сторінка 75.

(Скласти речення, використавши слова як звертання, що стоять на початку, у середині та в кінці речення).

2.4. Орфоепічний практикум. Вправа 171 (усно), сторінка 77.

(Назвати звертання, вивчити скоромовку).

2.5 Робота в групах.Вправа169, сторінка 76.

 (Спишіть,випишіть іменники, що мають форму кличного  відмінка,підкресліть головні та другорядні члени речення).

ІV. Контрольно-оціночний етап

  • Яка роль звертання у мовленні?
  • Позиція звертання в реченні?
  • Яким членом речення виступає?
  • Форму якого відмінка має звертання?
  • Які розділові знаки використовують при звертанні?
  • Наведіть приклад речення із звертанням, проаналізуйте його.

Домашнє завдання: вивчити параграф 18, вправа 170. (Скласти речення  з поданими звертаннями, щоб вони стояли на початку, у середині й у кінці речення).

 

docx
Додано
21 серпня 2018
Переглядів
1472
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку