Тема дня: Працюй, як бджола: не лише для себе, а й для людей.
Інтегруються предмети:
Навчання грамоти:
Читання - Звуки весни у творі. В. Чухліб «Джмелиний оркестр». Робота з дитячою книжкою Оксана Іваненко «Джмелик» (казка).
Письмо - Буквосполучення дж, звук [дж]. Звуко-буквений аналіз слів.
Природа: Екскурсія до водойми. Правила поведінки поблизу водойми.
Желізко Руслана ЦезарівнаСлободороманівська гімназія Новоград – Волинського району |
|
Працюй, як бджола: не лише для себе, а й для людей. |
Інтегрований урок |
Тема дня: Працюй, як бджола: не лише для себе, а й для людей.
Інтегруються предмети:
Навчання грамоти:
Природа: Екскурсія до водойми. Правила поведінки поблизу водойми.
Мета:
Очікувані результати:
Обладнання. Малюнки музичних інструментів, комах; аудіо записи звучання музичних інструментів, комах; м/ф «Політ джмеля» – відео; слухання М.Римський - Корсаков «Політ джмеля»; складові таблиці, тематичний словник школяра, загадки, предмети реклами ( мед, зубна паста, акварельні фарби, ліки)
Хід занять протягом дня
1 заняття
І етап. Орієнтації та мотивації.
1. Організаційний момент. (1хв.)
Чи все необхідне до уроку ви приготували?
Голова - щоб слухати.
Вуха - щоб чути.
Очі - щоб усе бачити.
Руки - щоб їх піднімати.
Серце - щоб усе відчувати і сприймати.
2. Мотивація навчальної діяльності. (2хв.)
(Лунає запис гудіння джмеля)
- Хто ж це так гуде? (здогадки дітей)
- Сьогодні на уроці ми не тільки почуємо звуки природи, а й помилуємося нею, також познайомимось із цікавим життям дуже працьовитої комахи. Якої саме ви дізнаєтеся, коли відгадаєте загадку.
ІІ етап. ЦІЛЕПОКЛАДАННЯ
Волохате брюшко – жовте в чорну смужку.
Гуде собі, літає, з квіток нектар збирає.
Волосинки розгортає, солоденького шукає? (Джмелик)
(якщо учням важко відгадати, пропоную роздивитися комах і знайти за описом джмелика: волохате, жовте в чорну смужку і звернути увагу на бджілку. Порівняти їх.)
|
|
|
|
|
|
- Розгляньте на фото комах. Яких з них вам доводилось бачити?
- За якими ознаками ми розпізнаємо комах?
Цих комашок ми зустрінемо біля водойми, прочитаємо казку, створимо рекламу, дізнаємося хто з них приносить користь, а хто шкоду.
ІІІ етап. ЦІЛЕРЕАЛІЗАЦІЇ
1. Артикуляційна хвилинка. (1 хв.)
Комашки пропонують вам трохи погудіти. (читають складові таблиці )
( промовляючи скоромовку тричі, вчитель кожного разу прибирає по одному слову. Наприкінці учні промовляють скоромовку один одному вже напам’ять.)
- Джміль гуде і жук гуде,
Хто кого перегуде?
2. Руханка « Жуки – джмелі » (2хв.)
( одночасно це і руханка, і рольова гра)
Діти, зараз ми теж перетворимось з вами на комах. Дівчатка виконують роль жуків, а хлопчики роль джмелів.
- Ви - джмелі - дж - дж - дж, (хлопчики гудуть)
А ви - жуки - ж – ж – ж. (дівчатка)
Ще раз, як джмелі? Дж - дж - дж.
А як жуки? Ж – ж – ж.
Зараз буде навпаки:
Ви – джмелі - дж – дж – дж, (дівчатка)
А ви - жуки - ж – ж – ж. (хлопчики)
Як джмелі? Дж – дж – дж.
А як жуки? Ж – ж – ж.
Ну а зараз всі разом (виконується руханка під музику «Звуки природи»)
Політаємо як джмелі і походимо як жуки.
Ще походимо як жуки й політаємо як джмелі.
3. Хвилинка каліграфії. (2хв.)
Дж дж бд жмі іль ола
4. Робота з підручником. Українська мова.
Повторити правило поділу на склади звука [дж].
Завдання:
Складіть слова й запишіть їх. Поділіть слова на склади для переносу.
Джерело, джерельна, джемпер, джмелик.
Дже-ре-ло, дже-рель-на, джем-пер, джме-лик.
У кожного учня картка з частинкою прислів’я. Учні шукають свою пару, так щоб утворилося прислів’я. Перевіряють за підручником. В парі записують його, пояснюють.
Завдання:
З'єднайте частини прислів'їв, запишіть кожен своє. Поясніть, як ви його розумієте.
Зразок:
Бджола мала, а й та працює.
Джмелі гудуть — тепло несуть.
З маленького джерела великі ріки бувають.
(збирати солодкий нектар з рослин)
медунка |
конюшина |
ромашка |
мак |
бузок |
5. Перегляд м/ф «Політ джмеля» - відео (3 хв.)
6. Енциклопедична хвилинка. (3 хв.)
Користь: запилюють червону конюшину та інші лугові рослини.
Бджоли дуже працьовиті комахи, тому трудолюбиву людину порівнюють з бджолою. Працює як бджілка. Трудолюбива як бджола.
Користь:
Головна роль комах — це запилювання рослин. Саме завдяки комахам, які запилюють плодові дерева, кущі та інші рослини, із квіток виростають плоди з насінням.
7. Гра «Рекламні агенти». (2 хв.)
Для того, щоб всі остаточно переконалися утому, що мед — цілющий і смачний продукт, проведемо рекламну паузу.
(Реклама меду, зубної пасти, фарби, ліків. Підготовлені учні тримаючи в руках рекламують відповідний предмет).
Мед |
Зубна паста |
Ліки |
Фарби для малювання |
8. Робота з підручником Українська мова. (4 хв.)
1. Читаючи, зробіть позначку «Знаю. Не знаю» (Цимбали, скрипки, тромбони – нові слова для сприймання)
2. Доповніть речення потрібними словами.
3. Назвіть букви в цих словах, вимовте звуки.
Перевірка
2 заняття
9. Бесіда і практична діяльність з метою вивчення нового матеріалу.
- Які незрозумілі слова зустрілися? (Цимбали, скрипки, тромбони )
- Скористаємося «Тематичним словником школяра» - розділ «Музичні інструменти»
Цимбали – старовинний музичний інструмент у вигляді плоского дерев’яного корпусу з металевими струнами, по яких ударяють молоточками або паличками, видобуваючи звуки.
Скрипка – смичковий чотирьохструнний музичний інструмент.
Тромбон – духовий мідний музичний інструмент із різким звуком
- Уявіть себе джмеликами і створіть джмелиний оркестр.
(під час слухання учні рухаючись по класу відтворюють рухи музичних інструментів)
- Який звук має скрипка? (Ніжний).
- А як звучать цимбали? На що це схоже? (Удари молоточком по струнах).
- Який звук має тромбон? (Різкий).
10. Робота за «Читанкою» (с. 40–41)
1) Словникова робота. (2 хв.)
Тлумачення слів.
2) Самостійне читання тексту учнями. - Робота в парах. (4 хв.)
Фізхвилинка (відтворюють рухи) (2 хв.)
Наші джмелі й бджілки потомились
Почитали, натрудились.
Час настав їм відпочити,
На лужечок полетіти.
Мов веселі немовлята,
Почали вони кружляти.
Стали бджілки присідати –
У відерця мед збирати.
Потім знов бешкетували –
На квітках вони стрибали.
Дітки - бджілки погуляли,
Знов за парти посідали.
3) Вибіркове читання за малюнками. (4 хв.)
Вчитель показує малюнок, учні відшуковують речення до малюнка і читають.
1 |
2 |
3 |
4 |
1. Яка пора року настала?
2. Чим підкріплюються джмелі?
3. Хто грав на сопілочці ?
4. Які музичні інструменти готують до гри джмелі?
- Розкажіть, що цікавого ви дізналися про джмелів.
Руханка (2 хв.)
Діти стають в коло, вибирають джмелика. Водять хоровод . промовляючи слова:
Літає джмелик рядами
Дружить хоче з нами.
Кого за руку візьме –
Хай той слово назве.
Зупиняються, кого джмелик вибрав, той називає слово з буквосполучення дж.
11. Робота з підручником Українська мова (7хв.)
( тобто деякі учні не спишуть увесь текст – це для вчителя: перевірка швидкості письма учнів)
Мотивація: списуємо охайно, каліграфічно. Стараємося як бджілонька із джмеликом. Вони таємно дивляться за нами. Хто буде старанним, то комашки подарують щось приємне.
На луг прийшла весна. Першими від зимової дрімоти прокидаються ... . Вони підкріплюються медом і вилітають надвір, сідають на дах хатинки з моху. Починають настроювати ... інструменти — цимбали, скрипки, тромбони. Малий ... дістає калинову сопілочку. Гарний буде ... орекстр. (За Василем Чухлібом)
Довідка: джмелі, джмелині, джмелик, джмелиний.
Вчитель: дітки, підійміть кульки на підвіконні – це залишили наші комашки. Розгорніть їх. Який сюрприз подарували вам? (пряник - медяник). Подякуємо гарненько за сюрприз. (дітки дякують). Пряники візьмемо в їдальню до чаю. Згода? Бо комахи пропонують зіграти в гру «Словесні кульки».
12. Інтерактивна вправа « Словесні кульки». ( 4 хв.)
( Діти об’єднуються в 2 групи, обираючи свою позицію.)
І ІІ
КОРИСНІ комашки ШКІДЛИВІ комашки
(Учасники з кожної групи доводять один одному правильність свого вибору , імітуючи політ кульок у протилежну команду).
Висновок:
Комахи приносять людям користь і шкоду, але пам'ятай: знищуючи будь – кого у природі, можна порушити зв'язок цілого довкілля.
3 заняття
PS: бажано об’єднати урок природи з фізичним виховання (3 і 4 частини) – учні будуть спостерігати за довкіллям та проведуть рухливі ігри на свіжому повітрі.
13. Гра «Відгадай де я».
Дітки, нам прислали телеграму від джмеля. Давайте прочитаємо її.
Відгадайте загадку і скажіть, куди ми з бджілкою полетіли. Чекаємо на вас. До зустрічі!
Пушинкою буває,
Буває хмаркою вона,
Бува, як скло,
Крихка й тверда —
Звичайна, підкажіть... (вода).
Отже, на нас чекає подорож до водоймами з непосидючими джмеликом та бджілкою.
14. Подорож до водоймами.
Пропоную вам ознайомитися з планом екскурсії.
(малюнкові правила)
– Яка зараз пора року?
– Який місяць?
– Яке число?
– Тепло чи холодно?
– Який стан неба?
– Яка температура повітря?
– Чи були протягом дня опади?
І група спостерігає за рослинним світом водойми та поблизу неї.
ІІ група спостерігає за тваринним світом водойми.
Заповніть таблицю (завдання для 1 і 2 групи):
Що росте біля водойми |
Хто живе у водоймі |
|
|
ІІІ група спостерігає за екологічним станом берега.
ІV група вибирає з поданих символи «Що не можна робити біля водойми»
Еколог – це спеціаліст, який вивчає стан води, землі і повітря. Дбає про охорону природи.
(сигнал: згода - оплески; незгода - тупіт ніжок)
Водойма – це місце відпочинку людей.
У водойму можна кидати обгортки з цукерок.
Водойма – місце, де живуть рослини і тварини.
У водоймі можна помити велосипед.
Люди використовують очищену воду для питва і приготування їжі.
Кульок із сміттям можна викинути в водойму.
З водойм беруть воду для господарських потреб.
Треба дбати про чистоту нашої річки.
Завдання:
Погуляйте у вихідні з батьками біля водойми.
Послухайте голоси птахів, комах.
Помилуйтеся квітами біля водойми, на полі, по дорозі якій ви шли.
Попросити дорослих зробити фото і принести нам до наступного уроку природознавства.
Зразок висловлювань учнів:
«Під час спостереження за _______ я побачив ____ (звернув увагу на ____ )».
Гра «Хвости»
Закінчити речення.
ІV етап. РЕФЛЕКСІЙНО - ОЦІНЮЮЧИЙ
– Діти, чи сподобалась вам подорож ? Що найбільше запам’яталось?
Яка мрія є у вас?
Джмелик також подорожував довкіллям. Вивчав матінку природу. Давайте послухаємо казку.
Читання казки вчителем О. Іваненко «Джмелик».
Гра «Так чи ні?»
Маленький джмелик був волохатий та сумний. (-)
Учора цього джмелика ще й на світі не було. (+)
У джмелиному рою лежали іграшки. (-)
Лялечки були замотані у павутиння, немов у пелюшки. (+)
Маленький джмелик усіх побудив. (-)
Висновок:
Бджоли носять в соти мед, а ми у свої голівки – знання.
Отож, берімо приклад з комашок: якщо трудитись, то всі разом. Працюй, як бджола: не лише для себе, а й для людей. Шануйте і бережіть Божу комаху, а з нею й нашу колиску – матінку природу!
Технологія «Незакінчених речень»
Я не вмів, а тепер навчився…
Я не знав, а тепер знаю…
Я хочу…
Найбільшим відкриттям для мене було…
Використана література:
https://wav-library.net/sounds/insects/shmel_zvuk_mp3_skachat/136-1-0-5769