ознайомити учнів з природо-кліматичними
умовами та населенням Апеннінського
півострова в давнину, спираючись на свідчення
археологів та легенди, сприяти процесу.
формування в учнів розуміння процесів
виникнення міста Рим
6 клас. Історія Стародавнього Світу.
Тема: Природні умови Італії та виникнення міста Рим.
Мета: навчальна: ознайомити учнів з природо-кліматичними
умовами та населенням Апеннінського
півострова в давнину, спираючись на свідчення
археологів та легенди, сприяти процесу.
формування в учнів розуміння процесів
виникнення міста Рим
розвиваюча: розвинути в учнів процес розуміння процесу
зміни монархів республікою; аналізувати ті чи
інші явища і процеси пов’язані із
встановленням міста Рим.
виховна: до багатої Римської історії та культури.
Тип уроку: вступний.
Прийоми: “Коментоване читання”
“Робота в групах”
Обладнання: Карта Стародавньої Італії; Шалагінова О. Шалагінов Б.Б. Історія Стародавнього Світу. –К: Зодіак –ЕКО,2000
І. Крип’якевич . Всесвітня історія. –К: Либідь.1005. –Книга
1.Текстові схеми.
Хід уроку:
План:
Етапи уроку:
Учитель показує головні географічні об’єкти ; гори Альпи, Апеннінські гори; моря –Адріатичне, Тірренське, Середземне; острів –Сіцілія; річку –Тібр. Для закріплення вчитель пропонує відтворити на контурній карті обриси «італійського чобітка» з його головними географічними об’єктами.
2. Використання опорних тез.
Учитель записує на дошці опорні тези про природу і клімат Апеннінського півострова і пропонує учням використати їх, складаючи розповідь.
Апеннінський півострів:
земля родюча; клімат теплий;
ліси, рівнини, луки; снігу не буває;
найбільша річка — Тибр; рослини: апельсини, лимони,
поклади заліза, міді, глини; інжир, гранати, мигдаль.
3. Складання текстової схеми.
При розгляді другого питання теми вчитель супроводжує свою розповідь складанням на дошці текстової схеми, яку згодом може використати для закріплення опрацьованого матеріалу.
Населення півострова
за племінною ознакою за походженням і соціальним поділом
італіки, патриції
греки, (найдавніші корінні жителі Рима),
фінікіяни, плебеї
умори; (переселенці з інших місць)
етруски,
латини
Учитель ділить учнів на дві групи дослідників.
Перша група з'ясовує територію розселення найбільших племен півострова — етрусків і латинів, а також причини ворожнечі між ними.
Друга група відшукує в тексті підручника відмінності у правах патриціїв і плебеїв.
Презентують роботу груп бажаючі учні, доповнюючи висновки один одного. Учитель підбиває підсумки роботи, виставляє оцінки.
4. Коментоване читання легенди про заснування Рима.
Учитель подає більш повні дані про виникнення міста семи пагорбів
(дивись /. Крип'якевич. Всесвітня історія. — Книга 1, с. 260).
Текст – цікавинка
«Брати-близнюки Ромул і Рем, онуки альбанського короля Нумітора, чудотворним способом вирятувалися від смерті. Брат Нумітора, король Амулій, хотів їх потопити, але кошик, у якому кинули їх до ріки, затримався при фіговому дереві, дітей нагодувала своїм молоком вовчиця, а пізніше виховав їх пастух Фавстул. Коли хлопці підросли, то вбили Амулія, королівську владу віддали Нуміторові, а самі вирішили побудувати нове місто, — де їх вирятовано. З лету птиць ворожили, хто має надати назву оселі, — над Ромулом перелетіли дванадцять орлів-стерв'ятників, і він став засновником міста. Він обвів довкола борозною горб Палатина й так зазначив границю міста. Коли ж Рем почав насміхатися з брата, Ромул убив його і заповів, що те саме зустріне кожного, хто схоче перейти мури міста».
Для кращого запам'ятовування сюжету слід скласти спрощений іменний покажчик.
Ромул і Рем — брати-близнюки, засновники Риму;
Нумітор — альбанський король;
Амулій — брат Нумітора; хотів утопити дітей — спадкоємців престолу;
Фавстул — пастух, який виховав Ромула і Рема.
Учитель звертає увагу учнів на скульптуру «Капітолійська вовчиця».Власне фігура вовчиці виготовлена із бронзи ще у VI столітті до н. е., а постаті немовлят Ромула і Рема додано в добу Ренесансу.
Варто наголосити також, що легенду про заснування міста підкріплюють результати археологічних розкопок. Зокрема, відомо, що у VIII столітті до н. е. на лівому березі Тибру, у землях латинів виникло невелике поселення. Перші римляни оселилися на семи горбах.
Додаткові матеріали
Хронологічна таблиця «Правління царів у Римській державі»
Роки правління |
Правителі Риму |
Державні й громадські справи |
753 - 716 рр. до н. е. |
Ромул |
заснував Рим, утвердив римський устрій |
715 - 672 рр. до н. е. |
Нума Помпілій |
впровадив релігійні обряди й свята |
672 - 640 рр. до н. е |
Туллій Гостілій |
побудував будинок для сенату |
641-616 рр. до н. е. |
Анк Марцій |
заснував порт Остію |
616-578 рр. до н. е. |
Тарквіній Старий |
провів каналізацію в Римі |
578 - 534 рр. до н. е. |
Сервій Туллій |
завів поділ на центурії (сотні у п'яти маєткових класах), оточив Рим мурами |
534 - 510 рр. до н. е. |
Тарквіній Гордий |
останній цар, вигнаний із міста |
Схема правління царів у Римі
Цар + сенат (рада старшин із 300 чол.) + збори патриціїв (з дозволу царя)
Відзнаки царської влади
> Палиця зі слонової кістки з образом орла;
> червоні черевики і плащ;
> золотий вінець;
> царський трон, прикрашений слоновою кісткою;
> ліктори-слуги із в'язанками різок і застромленими в них сокирами.
Обов'язки римських царів
> Керували державними справами;
> видавали закони;
> призначали урядовців;
> укладали договори;
> володіли казною;
> керували у війні;
> засуджували на тілесну кару і смерть;
> приносили жертви богам від імені держави;
> призначали жерців і самі вгадували волю богів.
II. Закріплення:
Усний диктант
1. Рік заснування міста Рим.
2. Рим — столиця сучасної...
3. Найбільша річка Італії.
4. Корінні жителі Рима.
5. Плебеї—це ...
6. Два племені, причетні до виникнення держави.
7. Місто Рим назване іменем ...
8. Символ міста — бронзова скульптура ...
9. Хто був останнім царем у Римі?
10. Рада старшин мала назву ...
11.До якого року існувала монархія в Римській державі?
III. Домашнє завдання:
Шалагінова О. І., Шалагінов Б. Б. Історія Стародавнього світу. — § 49.