Тема: Стародавній Єгипет. Урок узагальнення і систематизації знань
Мета: узагальнити знання учнів з даної теми, підготувати їх до підсумкового
тематичного оцінювання, повторити основні дати та історичні
поняття;
розвивати уміння учнів давати чіткі короткі відповіді на прості
запитання, відповідати на проблемі питання, використовуючи метод «
Прес», висловлювати свою точку зору;
виховувати почуття відповідальності, організованість та
працелюбність;
сприяти розширенню кругозору учнів, розвивати їх пам’ять.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань. Гра – уявна подорож.
Обладнання: мультимедійна дошка, комп’ютерна презентація, підручники, атласи, компас.
Хід уроку.
І.Оргмомент ( проводиться на перерві). Підготовка класу, визначення кількості учнів, присутніх на уроці та причини відсутності учнів, якщо такі є.
ІІ. Привітання. Добрий день. Ось ви і завершили вивчення історії Давнього Єгипту. Було дуже цікаво і весело. Але не забувайте, що школа – це не розважальний заклад, а перш за все – освітній. Тож наша основна задача – отримати знання і розвити свої уміння.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Дорогі діти! Наш сьогоднішній урок незвичайний. Я пропоную вам стати учасниками захоплюючої експедиції, сподіваючись на те, що немає серед вас жодного учня, хто б не мріяв про це. З класу ми виходити не будемо, цю експедицію, насправді, можна провести тільки завдяки вашій уяві і фантазії, шановні шестикласники.
Отож, зараз ми відправимось в експедицію до незвичайної країни, країни загадок і таємниць. Але, щоб не заблукати, ми з’ясуємо географічне положення Давнього Єгипту, а допоможуть нам у цьому наші атласи.
Зупинка №1
ГЕОГРАФІЧНА (Слайд №1)
Де знаходилась країна Давній Єгипет?
Яка найбільша річка в Єгипті?
Як називається місце де при впадінні в море річка Ніл розгалужується на рукави?
Яку назву має море в яке впадають води Нілу?
Учні дають відповіді на питання і виясняють, що річка Ніл вплинула на життя єгиптян і на їхній спосіб життя.
Зупинка №2
БІОЛОГІЧНА
Ви всі знаєте цю інтелектуальну гру «Що? Де? Коли?». Пригадайте, що інколи там проходить конкурс вгадування особливих речей, які знаходяться в “чорному ящику”. Зараз і ми спробуємо відгадати, що знаходиться в нашому ящику. Для цього я скористаюсь спеціальними підказками – запитаннями.
1.Це одна з візиток Єгипту.
Її часто привозять як сувенір із Єгипту.
Має пряме відношення до культури Єгипту.
Опосередковано пов’язана з р. Ніл.
Річ рослинного походження.
Має дивний процес створення, бо для її виготовлення. використовується спеціальний молоток.
Служить для збереження інформації.
Гарно співіснує з розчином сажі. ( Папірус - свиток)
2. Вона пов’язана з р. Ніл.
Єгипетсько мовою її назва означає « те, що належить царю».
Її використовували для пошиття взуття, молоду як солодощі та їжу, навіть
як паливо.
Але якби єгиптяни не навчилися її використовувати ще одним способом,
то частина відомостей з історії цієї країни була б остаточно втрачена для
нащадків. ( Папірус - рослина)
3. Його в Єгипті найбільше.
Асоціюють цей матеріал з слугами Сета.
Використовується в будівництві.
Без нього не можна уявити пустелі. ( Пісок)
4. Цей продукт є багатством Єгипту та України.
Єгиптяни мріють мати його вдосталь.
Він пов'язаний з номом .
Завдяки його збереженню кішка стала в Єгипті священною.
Без нього не обходиться жоден день нашого життя. (Хліб, зерно пшениці)
Зупинка №3
ПРО ЩО ЙДЕ МОВА
Зупинка №4
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Завдання:"Оживити" давньоєгипетську хвалебну пісню богові сонця, замінюючи деякі слова рухами.
Коли ти встаєш і приходиш на сході - женеш морок, то вся земля радіє.
Від променів твоїх оживають квіти і рослини на полях.
Птахи злітають з гнізд і співають тобі хвалу.
Сяйво твоє проникає в глибини вод, а на поверхні річки плескаються риби.
Люди прокидаються, піднімають руки до тебе і беруться за роботу.
Встали, руки вгору, потягнулися.
Кистями рук робимо "ліхтарики"
Руки в сторони, зображуємо помахи крил.
Витягнути руки перед собою, кистями зображаємо плескіт риб.
Руки вгору, потягнулися, опустили руки, сіли на місце.
Зупинка №5
ІСТОРИЧНА МАТЕМАТИКА
Розвяжіть задачі:
Зупинка№6
ФАРАОН – «ВЕЛИКИЙ ДІМ»
Учням ставляться питання.
Гра «Що зайве?»
На дошці записані терміни, слова, які характеризують владу фараонів в Єгипті. Визначити, яке слово є зайвим?
Зупинка №7
БЛІЦ ВІКТОРИНА
1. Чому стародавні єгиптяни називали свою землю чорною? (Через темний колір мулу)
2. Де знаходяться витоки Нілу? (У Центральній Африці)
3. Яку користь приносила єгиптянам кішка? (Ловила мишей, які нищили урожай.)
4. Де, за уявленнями єгиптян, жили боги? (На небі)
5. Як називали єгиптяни свою країну? (Кемет)
6. Пристрій для підйому води. (Шадуф)
7. Вітер, що дме з пустелі. (Хамсин)
8. Як називається велика трав’яниста рослина, листя якої використовували в Єгипті для письма? (Папірус)
9. Природна перешкода в течії Нілу. (Поріг)
10. Ділянка серед пустелі, вкрита рослинністю. (Оазис)
11. «Батько жаху». (Сфінкс)
12. Що означає слово «фараон»? («Великий будинок»)
13. Як в Єгипті ховали бідняків? (Загорнувши у тканину, заривали в пісок.)
14. Письменний єгиптянин, що перебуває на службі фараона. (Писар)
15. Як називали в Єгипті рабів? ( «Живі убиті».)
16. Правитель Давнього Єгипту, на честь якого була побудована найбільша піраміда. (Хеопс)
17. Єгипетський фараон, відомий своїми загарбницькими походами. (Тутмос III)
18. Чи була в історії Стародавнього Єгипту жінка-фараон? (Так, Хатшепсут)
19. Основні заняття стародавніх єгиптян. (Землеробство, скотарство)
20. Француз, що розгадав таємницю ієрогліфів. (Шампольон)
21. Бог мертвих з головою шакала. (Сет)
22. Ім’я бога сонця в Єгипті (Ра) .
23. Назва першої єгипетської столиці (Фіви ).
24. Ім’я бога потойбічного царства (Осіріс ).
25. Назва єгипетської столиці за часів правління Ехнатона (Ахетатон ).
26. Ім’я фараона, гробницю якого було знайдено непограбованою. (Тутанхамон ).
27. Сусідська рільнича община в Єгипті (Ном).
Зупинка №7
ШАРАДА
Перше – початкова буква алфавіту.
Друге – людина, яка не має ніяких прав і ніякої власності.
Ціле – житель сучасного Єгипту. ( Араб )
ІV. Підсумки
Оцінення роботи учнів на уроці.
V. Домашнє завдання:
Повторити тему «Стародавній Єгипет». Підготуватися до уроку тематичного оцінення.