Уроку у 7 класі на тему "Приготування їжі. Манери за столом", який входить до системи уроків теми "Їжа". Мета уроку: 1) вдосконалювати навички вживання лексичних одиниць; 3) вдосконалювати навички аудіювання, письма, читання й усного мовлення з опорою на лексико-граматичні структури;
розвивати мовну здогадку й мовленнєву реакцію
учнів, розвивати культуру спілкування та поведінки за столом
виховувати позитивне ставлення до здорової їжі;
виховувати свідоме прагнення вести здоровий спосіб життя та любов до
праці, виховувати хороші манери за столом
Lesson 5
Тема:
Мета
практична: 1) вдосконалювати навички вживання лексичних одиниць; 3) вдосконалювати навички аудіювання, письма, читання й усного мовлення з опорою на лексико-граматичні структури;
розвиваюча: розвивати мовну здогадку й мовленнєву реакцію
учнів, розвивати культуру спілкування та поведінки за столом
виховна: виховувати позитивне ставлення до здорової їжі;
виховувати свідоме прагнення вести здоровий спосіб життя та любов до
праці, виховувати хороші манери за столом
Обладнання: підручник, робочий зошит, картки, роздатковий матеріал, відеозапис, лист
Хід уроку
T: Good morning everyone! I’m glad to see you. How are you?
Ps: Good morning teacher! We are glad to see you, too. We are fine, thank you.
T: Today we are going to continue discussing the topic “Food”.
We will learn how to cook “Jolly Gingerbread” a popular Christmas decoration in Great Britain. We’ll practice reading. We’ll watch an interesting video about table manners. We’ll learn some rules of table manners and of Place Setting.
Let’s train our tongues.
(TONGUE TWISTER)
Betty Botter made some butter.
“But”, she said, this “butter’s bitter”.
“So”, she said, “I’ll buy some butter
It will make the butter better!”
So, Betty Botter bought some butter
Just to make the butter better.
“Alas”, she signed. “This butter’s better –
But it’s still a little bitter”.
Учні складають рецепт імбирного пряника та зачитують правильний варіант
T: Do you know, children, what a gingerbread is? Take cards and read the Information .
Information: Gingerbread is a sweet that can take the form of a cake or a cookie in which the main flavour is ginger. It is a popular Christmas decoration in Great Britain.
T: You have cards with ingredients you need to cook “Jolly Gingerbread” and a procedure itself. But the procedure is somewhat disordered.
"Jolly Gingerbread"
You'll need:
What to do:
Pour dough into a greased square cake pan.
Bake in a preheated 350-degree oven for 35 minutes.
Combine first five ingredients in a large bowl. Mix well.
Add egg and treacle to creamy mixture. Mix well.
Mix until smooth and creamy.
Pour creamy mixture and boiling water into flour mixture.
Mix well.
In a medium bowl, combine butter or margarine and brown sugar.
The words on the blackboard will help you :
pour – лити, виливати
bake – пекти
combine − з’єднати
add – додати
mix – змішати
"Jolly Gingerbread"
You'll need:
What to do:
T: After you finish the work choose one speaker from a group. He (she) will speak in class and tell the friends how to cook “Jolly Gingerbread”.
T: Do you always remember about good manners when you are going to sit at the table? What manners should we have?
T: So, here you can see only main table manners, but you should know more of them.
On your tables you can see some cards with table manners and your task is to read, translate and explain.
T: And do you know the rules of Place Setting? Look at the picture of the place setting Alex has made. Match the numbers in the picture with the words from the list Ex.1(a) p.46.: a salad plate, a bread-and-butter plate, a dinner plate, a soup bowl, a water glass, a cup, a saucer, a napkin; silverware: a salad fork, a dinner fork, a knife, a teaspoon, a soup spoon, a butter knife.
Example: Number 1 is a salad plate.
A Place Setting
T: Work in pairs. Look at the picture once more. Make up the dialogues of your own and act them out. Use the examples (Ex.1(b) p.46).
1.
A: Excuse me. Where does the knife go?
B: It goes to the right of the dinner plate.
2.
A: Excuse me. Where does go?
B: It goes to the left/between/on__________ (and_____________).
T: When I came to your class a postman gave me a letter from a boy. Let’s read it.
Hello, everybody!
I want to ask you some help, but, please, don’t blame me. In a few weeks I’ll come to Ukraine and my friend and I are going to go to the restaurant. I am a quite normal teenager from Washington, but I don’t know how to behave in a restaurant. Please, give me some advice.
With best wishes,
Your Dan.
T: Open your copy-books and write down the answer to Dan’s letter.
РЗ впр.1,2 ст.25-26 письмово
T: I’m fully satisfied with your work and you’ll get good and excellent marks.