Урок 40
Аналіз контрольної роботи. Ділення на одиницю. Ділення рівних чисел. Ділення нуля
Мета: ознайомити учнів з випадками ділення числа на одиницю і діленням рівних чисел, з випадками ділення нуля; розвивати вміння розв’язувати задачі на три дії; виховувати інтерес до предмета.
Хід уроку
І. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Аналіз контрольної роботи
2. Усні обчислення
1) С. 50, завдання 357.
8 • 1 • 4 = 32 7 • 0 • 6 = 0 3 • 0 + 7 = 7 34 • 1 = 34
6 • 0 + 3 = 3 8 • 4 • 0 = 0 6 • 2 • 1 = 12 34 – 1 = 33
2) С. 51, завдання 366.
Конкурс «бігунок»
— Який ряд швидше добіжить до фінішу — обчислить усі рівності?
0 • 5 • 3 = 0 7 • 0 • 4 = 0 6 • 2 • 0 = 0 8 : 1 • 0 = 0
1 • 0 + 3 = 3 27 : 9 • 0 = 3 • 0 = 0 34 + 8 • 0 = 34 72 : 8 – 0 = 9
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ми розглянемо деякі випадки ділення та продовжимо роботу над задачами.
IV. Робота над темою уроку
1. Підготовча робота (с. 50, завдання 358)
— З кожного прикладу на множення та його значення складіть по дві рівності на ділення.
3 • 7 = 21 4 • 5 = 20 6 • 2 = 12 9 • 4 = 36
21 : 3 = 7 20 : 4 = 5 12 : 6 = 2 36 : 9 = 4
21 : 7 = 3 20 : 5 = 4 12 : 2 = 6 36 : 4 =
2. Обчислення прикладів з коментуванням (с. 50, завдання 359)
— Що дістанемо в частці при діленні будь-якого числа на 1? (Те саме число.)
— Що дістанемо в частці, при діленні будь-якого числа на це саме число, крім нуля? (1)
— Отже, якщо число a розділити на 1, отримаємо число a.
а : 1 = а
Якщо число a розділити на а, отримаємо 1.
а : а = 1
4 • 1 = 4 6 • 1 = 6 7 • 1 = 7 3 • 1 = 3
4 : 1 = 4 6 : 1 = 6 7 : 1 = 7 3 : 1 = 3
4 : 4 = 1 6 : 6 = 1 7 : 7 = 1 3 : 3 = 1
a : 1 = a
a : a = 1
3. Тренувальна вправа (с. 50, завдання 360)
4 • 6 + 18 : 1 = 24 + 18 = 42
4 • 6 - 18 • 1 = 24 - 18 = 6
3 • 7 + 7 : 7 = 21 + 1 = 22
8 : 1 + 6 • 0 = 8 + 0 = 8
8 • 1 - 8 : 8 = 8 - 1 = 7
5 : 5 + 5 • 4 = 1 + 20 = 21
4. Ділення нуля (с. 51, завдання 367)
4 • 0 = 0 0 • 7 = 0 8 • 0 = 0
0 : 4 = 0 0 : 7 = 0 0 : 8 = 0
0 : а = 0
Увага! Ділити на нуль неможливо.
Фізкультхвилинка
V. Розвиток математичних знань
1. Робота над задачею (с. 50, завдання 361)
Аналіз умови задачі. Складання короткої умови.
Шовку — 6 м
Сатину — ?, у 2 рази >
Сукна — ?, на 3 м <
— Яке головне питання задачі?
— Чи можемо відразу дати відповідь на це питання? Чому?
— Як дізнатися, скільки купили сатину?
— Якою дією дізнаємось кількість шовку і сатину разом?
Один учень записує розв’язання задачі з коментуванням біля дошки.
Розв’язання
1) 6 • 2 = 12 (м) — купили сатину
2) 12 + 6 = 18 (м) — купили шовку і сатину
3) 18 – 3 = 15 (м)
Відповідь: 15 м сукна купили.
2. Усне складання задачі за малюнком (с. 51, завдання 362)
Завдання 362. Склади задачі за короткими записами.
Розв'язання:
1) У першому рулоні 4 м шовку. У другому рулоні шовку у 3 рази більше, ніж у першому. У третьому рулоні шовку більше на 2 м, ніж у другому рулоні. Скільки метрів шовку у третьому рулоні ?
2) У парку росте 4 берези. Кленів росте у 2 рази більше, ніж беріз. Дубів росте на 3 менше, ніж кленів. Скільки дубів росте у парку?
3. Самостійна робота
1 варіант
Складіть і розв’яжіть задачу за коротким записом (с. 52, завдання 370 (а)).
2 варіант
Складіть і розв’яжіть задачу за коротким записом (с. 52, завдання 370 (б)).
4. Розв’язування рівнянь з коментуванням (с. 51, завдання 364)
45 : х = 1 х = 45 : 1 х = 45 45 : 45 = 1 |
42 : x= 42 х = 42 : 42 х = 1 42 : 1 = 42 |
x : 34 = 1 х = 34 • 1 x= 34 34 : 34 = 1 |
х – 34 = 34 х = 34 + 34 х = 68 68 – 34 = 34 |
38 • х = 38 х = 38 : 38 х = 1 38 • 1 = 38 |
36 - х = 1 х = 36 – 1 х = 35 36 – 35 = 1 |
х • 54 = 54 х = 54 : 54 х = 1 1 • 54 = 54 |
24 + х = 24 х = 24 – 24 х = 0 24 + 0 = 24 |
VI. Підсумок уроку
— Що дістанемо в частці при діленні будь-якого числа на 1?
— Що дістанемо в частці при діленні будь-якого числа, крім нуля, на це саме число?
— Чи можна ділити на 0?
VII. Домашнє завдання
С. 51–52, завдання 365; 372.
Завдання 365°. На одній ділянці росте 15 кущів бузку, на другій — на 3 кущі менше, а на третій — у 3 рази менше, ніж на першій і другій разом. Скільки кущів бузку росте на третій ділянці?
Розв'язання:
15 – 3 = 12 (к.) - росте кущів бузку на другій ділянці.
15 + 12 = 27 (к.) - росте кущів бузку на першій і другій ділянках разом.
27 : 3 = 9 (к.) - росте кущів бузку на третій ділянці.
Відповідь: 9 кущів.
Завдання 372°.
54 : 9 • 0 = 0 54 - 9 • 0 = 54 (36 + 0) • 1 = 36
42 • 0 : 7