Аплікація з тканини. Панно “Бегемотик”
Мета: В розважально – пізнавальній формі ознайомити вихованців з історією аплікації з тканини. Розвивати пізнавальний інтерес, логічне мислення, формувати вміння зосередитися, аналізувати, фантазувати. Виховувати бережливе та турботливе ставлення до природи. Формувати вміння добирати клаптики тканини за кольором та фактурою.
Обладнання та матеріали: коробка для основи, клаптики тканини, деталі викройки, клей ПФ – 6, ножиці, картинки з моделями аплікації.
ХІД ЗАНЯТТЯ.
Організаційна частина.
Основна частина.
Протягом століть створювалося народне мистецтво,розмаїте і багатогранне. Виникло воно з любові до рідного краю, всього навколишнього світу, і з потреби не тільки бачити і відчувати красу, а й творити її власними руками. З потреби та любові виникло і рукоділля. Не розвагою, а тяжкою жіночою працею було ткання, шиття , в’язання, плетіння мережив, килимарство, вишивання і виготовлення прикрас до святкового одягу. Одним із видів образотворчого мистецтва є аплікація – покладання кольорових форм. Різних матеріалів на інший матеріал – основу. Слово “аплікація” – в перекладі з латинського – накладання. Аплікація понад дві тисячі років тому, коли кочівники прикрашали свій одяг, взуття, упряж і житло візерунками із клаптиків шкіри, хутра, берести. Пізніше для оздоблення одягу почали використовувати різні тканини.
Широковідомі різноманітні аплікації, виготовлені руками майстрів нашої країни. Аплікаціями з оксамиту, сукна і шкіри з давніх-давен оздоблювали чоловічий і жіночий одяг: корсетки, фартухи, спідниці, свитки, кожухи і кожушанки, бекеші, а в деяких селах і рушники.
А які чудові візерунки із сукна і шкіри прикрашали і прикрашають одяг жителі карпатського краю! Чудово поєднуються вони із сучасним стилізованим вбранням – свитками, кептариками . Аплікацію використовують також при оновлені одягу: за її допомогою можна прикрити шов чи зношене місце.
Так як наша аплікація пов’язана із твариною, проведемо конкурс. Чи знаєте ви тварин? Отож, запитання:
Древні римляни, побачивши в притоці річки Ніл, що в Африці, товстих, неповоротких бегемотів, назвали їх гіпопотамами – це означає “коні в річці”. Хоча бегемот тільки фиркає, як кінь, а так зовсім на коня несхожий.
Шкіра у бегемота блискуча, майже гола, тому швидко висихає. Очі і ніздрі – на бугорках і посаджені високо на голові, як у жаби або крокодила. Це для нього дуже зручно: можна висунути з води тільки “островки” з очима і ніздрями, мов кінескопи у підводного човна. І маленькі вушка у бегемота теж на “матушці”. А на ногах між пальцями не великі перепони .
У спекотні дні бегемоти не виходять з води. Вони стадом по декілька десятків штук або не великими сім’ями купаються, фиркають, сопуть, і часом по річкам розноситься їхнє ревіння. Наближатися до них небезпечно: бегемоти можуть нападати не тільки на людей, а й на човни їхні могутні челюсті роздробляють борти, як шкарлупу. Паща у бегемота велика, як чемодан, а клики досягають 70см. в довжину. Особливо великі клики в нижній щелепі – нею бегемот набирає водорості з дна, як ковшем екскаватора.
Деколи, найчастіше в ночі, вони виходять на берег поласувати соковитими рослинами – особливо люблять кукурудзу. Вага дорослого бегемота більше трьох тонн. Бегемотики родяться вагою 35 – 40кг.
Люди полювали на бегемотів із – за м’яса, товстої шкіри та цінних кликів.
.3 Практична робота.
Спочатку нам необхідно пригадати правила безпеки при роботі з колючими та ріжучими інструментами.
Виконання аплікації:
Заключне слово вчителя:
Аплікація - давня ,традиційна техніка прикрашання виробів. Вона ніколи не виходить з моди, її виконання під силу кожному, з ким ідуть поруч старанність, акуратність і натхнення