Під час бесіди сформувати у студентів переконання про шкідливий вплив тютюнокуріння на організм людини. Надати можливість ознайомитися з інформацією і статистикою щодо проблеми куріння. Розвивати у студентів вміння працювати самостійно з додатковою літературою, висловлювати свою думку
1
Тема: Негативний вплив на організм тютюну
Мета: сформувати у студентів переконання про шкідливий вплив тютюнокуріння на організм людини. Надати можливість ознайомитися з інформацією і статистикою щодо проблеми куріння. Розвивати у студентів вміння працювати самостійно з додатковою літературою, висловлювати свою думку.
Питання для обговорення:
Проводиться робота:
1) Тест «Незакінчене речення».
2) Анкета «Ставлення до статистики і тверджень щодо проблеми куріння».
Прочитайте твердження і вкажіть, чи згодні ви з ними.
Тест «Я курю тоді, коли...»
Оберіть ті висловлювання, з якими ви згодні:
Хід заняття:
Психолог. Сьогодні ми торкнемося однієї з головних тем безпеки життя людини – це проблема куріння. Ця тема зовсім не випадково стала предметом розмови. Ми знаємо, що наші далекі предки не курили. Звідки ж прийшла до нас ця шкідлива звичка, чому набула такої масовості?
Психолог. Чому ж у наш час: так катастрофічно збільшується кількість людей, які курять, особливо серед молоді?
Як і всі отрути, нікотин пошкоджує багато органів і тканин. Збуджуючий ефект нікотину невеликий і дуже короткочасний. Чим більше в крові нікотину, чим більше клітин він виводить з ладу, тим відчутніше пригнічення нервової системи, в тому числі і головного мозку. Ось заради цього й курять, щоб на одну мить посвітліло в мозку чи щоб заспокоїтися, загальмуватися і не відчувати особливих хвилювань. Курці – це люди з постійно загальмованим, а отже неповноцінним мозком.
Психолог. Аналіз фактів і статистики.
1/5 населення нашої країни починає курити у 14 років. За рік викурюється близько 100 млрд. цигарок. Є люди, що викурюють 1-2 цигарки на день, але є також певна кількість людей, які викурюють до 20 і більше цигарок на день.
К-сть викурених цигарок |
Курці, % |
|
чоловіки |
жінки |
|
1-9 |
10 |
20 |
10-19 |
22 |
18 |
20-29 |
17 |
8 |
30 і більше |
10 |
4 |
Статистика свідчить ще й про те, що кількість курців-чоловіків зменшується, у той час як кількість курців-жінок зростає. Кількість захворювань серед жінок, пов'язаних з курінням, теж зростає.
Серед молоді віком 14-17 років куріння стало улюбленим проведенням часу. У цій віковій категорії є вже запеклі курці з п'ятирічним стажем. Є так звані «професії» курців – із ризиком, нервовим перевантаженням, стресами (шахтарі, будівельники, водії, моряки).
Україна належить до країн Європи з високим рівнем поширення тютюнокуріння, особливо серед молодих чоловіків: курить приблизно 50% чоловіків, а в містах – 20% жінок працездатного віку.
Серед дітей, батьки яких курять, удвоє більше тих, хто бажав би курити, ніж серед дітей, батьки яких не курять.
85% померлих від раку легень – курці. 25% померлих від інфаркту міокарда – курці. У 40 років на інфаркт хворіють, насамперед, курці.
Психолог. Ви чули про так зване «пасивне» куріння? Що це таке і наскільки воно шкідливе?
Психолог. Які проблеми зі здоров'ям можна побачити у курця неозброєним оком?
(Відповідають всі присутні та ведемо запис).
Психолог. Чи впливає тютюнокуріння на заняття спортом і спортивні результати?
Куріння може серйозно зашкодити тому, хто мріє стати пілотом, спускатися в морські глибини з аквалангом і підкорювати гірські вершини. Встановлено, що пілот-курець відчуває складності вже на висоті 3000 метрів, тоді як той, що не курить – на висоті 4500 метрів.
Чемпіон з шахів О.Альохін застерігав: «Нікотин послаблює пам'ять і силу волі – якості, надзвичайно потрібні шаховому майстрові». І таких фактів можна навести чимало.
Психолог. Відмова від тютюну у будь-якому віці дає суттєву перевагу для здоров'я, а тривалість життя тих, хто кинув курити до 30-35 років, майже така, як у тих, хто ніколи не курив.
Через рік після припинення куріння ризик ішемічної хвороби серця зменшується на 50%, а вірогідність серцевого нападу зменшується навіть через день після відмови від куріння.
Як допомогти покинути курити?
Рольова гра «Фахівець»
Зараз ви будете по черзі виступати в ролі пропагандистів здорового способу життя. Ви розіб'єтесь на пари. Спочатку один з вас грає роль фахівця антинікотинової пропаганди. У вас є п'ять хвилин, щоб написати тези своєї бесіди і з затятим курцем, роль якого буде грати інший учасник пари. Потім ви поміняєтеся ролями.
У бесіді повинні прозвучати конкретні аргументи, прості і зрозумілі, але науково обґрунтовані, які допоможуть вам переконати опонента.
Наприклад:
Психолог. Поради курцям:
Завдання: сформулюйте 10 правил, які допоможуть боротися з курінням.
(Порівняння і обговорення складених правил).
Психолог. Нашу бесіду завершено. Я сподіваюся, що кожен з вас почерпнув багато корисної інформації і зробив правильні висновки. Я сподіваюся, що ті з вас, хто сьогодні вирішив покинути курити, зустріне дружню підтримку і допомогу батьків, близьких друзів.
Хай життя дарує вам справжню радість і здоров'я!