Урок 10
Тема. БЕЗ ВІРНОГО ДРУГА — ВЕЛИКА ТУГА. «ЯК СЕРЕД ПТАХІВ ВИНИКЛА ДРУЖБА» (бірманськаказка)
Мета: продовжити ознайомлення учнів з казками народів світу; вдосконалювати навички свідомого виразного читання; вчити аналізувати прочитане, робити висновки; розвивати зв'язне мовлення, образне мислення; виховувати колективізм.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Дихальні вправи
— Різко вдихніть і зведіть руки вгору.
— Повільно видихніть і опустіть руки.
— Набрати повітря у легені: вдих — видих.
— Надуваємо кульку (імітація).
2. Робота над скоромовкою
А я вчора був у діда, Та сама вона не їде,
Дід купив мені машину. Бо немає в ній бензину.
3. Прочитайте, посміхніться!
МУХА- ЦОКОТУХА
Сіра муха-цокотуха
Сіла Грицеві на вухо.
Грицик чує — щось дзижчить,
Та як крикне: «Звір гарчить!».
І сміються всі з тих пір,
Що для Гриця й муха звір. П. Воронько
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Робота в парі. Гра «Обличчям до обличчя»
Учні в парах повертаються одне до одного і переказують болгарську казку «Сильний лев і маленьке мишеня».
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми продовжимо нашу подорож країнами світу. На нашому шляху — Бірма, держава в Південно-Східній Азії на півострові Індокитай. У Бірмі є незвичайне озеро Інле, де люди живуть прямо на воді, споруджуючи будинки із бамбука на сваях. Овочі і квіти вирощують на городах, що плавають. У місті Амарапура є найбільший у світі дерев’яний міст Убейн, що був побудований
у XVIII столітті з тікового дерева.
Прочитаємо бірманську казку «Як серед птахів виникла дружба».
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ. ОПРАЦЮВАННЯ БІРМАНСЬКОЇ КАЗКИ «ЯК СЕРЕД ПТАХІВ ВИНИКЛА ДРУЖБА» (с. 18- 20)
1. Виразне читання казки вчителем
— Назвіть персонажів прочитаного твору.
— Доведіть, що він належить до казок про тварин.
2. Словникова робота
Читання стовпчиків слів (згори вниз і навпаки)
Честь сваритися
дедалі ставленням
вражені
нікчемним
міцнішала
зацікавлено
випробувати
задоволений
— Прочитайте односкладове слово, потім — три- і чотирискладові слова.
— Доберіть синоніми до слів жалюгідним (нікчемним), перевірити (випробувати),
сперечатися (сваритися).
Фізкультхвилинка
3. Повторне читання казки учнями «ланцюжком»
4. Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання
— Чому між птахами не було дружби?
— Як Фазану вдалося потоваришувати з Вороном?
— Яке випробування влаштували друзям птахи?
— Чи витримала дружба Ворона й Фазана перевірку на міцність?
— Доберіть слова, якими можна охарактеризувати Фазана й Ворона: розумні, ввічливі...
— Чого навчає бірманська казка?
— Які прислів’я про дружбу ви знаєте?
— Складіть прислів’я зі слів: поведеш, дружбу, яку, й, заведеш, життя,
таке. Чи відповідає воно основній думці казки?
5. Гра «Віднови прислів'я»
Дружба та братство — що дерево без коріння.
Скажи мені, хто твій друг, старих не забувай.
Без вірного друга — що їжа без солі.
Людина без друзів — і я скажу тобі, хто ти.
Нових друзів май, велика туга.
Чоловік без друга — найбільше багатство.
6. Гра«Хвиля»
Ведучий задає «топ* і «темп» гри. Вірш читається так, як хвиля прибивається до берега і відходить від нього: тихо — голосніше — голосно — тихіше — тихо — голосніше тощо.
7. Гра «Голосування ногами»
Діти стають у дві шеренги: права шеренга «я вважаю, що твердження правильне »; ліва шеренга: «я вважаю, що твердження неправильне».
— Я читатиму речення, деколи навмисне замінюючи слово чи вираз, а ви швидко шукаєте його в тексті. Якщо речення правильне, то тупає ногами права шеренга. Якщо речення неправильне — тупає ногами ліва шеренга та зачитує правильну відповідь.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Яку казку читали на сьогоднішньому уроці?
— Яка країна подарувала нам цю казку?
— Чого навчає нас казка? ,
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Переказувати казку.