Бінарний інтегрований урок " Весна"

Про матеріал

Бінарний інтгрований урок ( математика, трудове навчання, природознавство) з теми " Весна"

Перегляд файлу

В Новій українській школі визначне місце займають інтегровані уроки, оскільки такі уроки допомагають дітям сприймати цілісну картину об’єкту дослідження. Пропоную Вашій увазі інтегрований бінарний урок (математика, природознавство, трудове навчання).

За підручником Богданович М.В., Лишенко Г.П.

« Математика»; Гільберг Т.Г., Сак Т.В. « Природознавство»; Веремійчик І.М., Тименко В.П. « Трудове навчання».

Конспект уроку складено відповідно оновлених  навчальних програм  для 1 – 4 класів загальноосвітніх навчальних закладів відповідно до Наказу МОН України від 05.08.2016 р. № 948

 

Тема. Весна

Зінтегровані теми з уроків:

 

Природознавство

Тема. Весняні явища у живій та неживій природі.

 

Математика

Тема. Закріплення вивчених таблиць множення і ділення. Розв’язування задач на збільшення та зменшення числа у кілька разів.

 

Трудове навчання

Тема. Оригамі. Послідовність дій під час виготовлення оригамі. Практична робота: створення за схемою фігури птаха у техніці оригамі.

 

Очікувані результати:

Мета:

формування предметних компетентностей:

  • математична галузь: формувати в учнів уміння застосовувати вивчені таблиці множення та ділення у процесі розв’язування прикладів та задач; розв’язувати задачі на збільшення ( зменшення) числа у кілька разів; формувати вміння аналізувати задачу, складати короткий запис до задачі, вміння планувати розв’язання сюжетної задачі; вміння розпізнавати геометричні фігури; розвивати довільну увагу, логічне мислення, математичне мовлення, уміння спостерігати, порівнювати і робити висновки;
  • мовно – літературна галузь: вчити з увагою сприймати усні репліки співрозмовника, доречно реагувати на них,  виконувати  сприйняті на слух інструкції щодо виконання поставлених учителем навчальних завдань; сприймати  монологічне висловлення й використовувати  усну інформацію з конкретною метою; впевнено висловлювати свої думки; вміти пояснити зміст прислів’я,   розповідати  про свої спостереження, враження, події з власного життя; пояснювати  значення  слів,  з’ясовувати  їх значення, користуючись власними знаннями,  а також з допомогою вчителя;
  • природнича галузь: ознайомити учнів з весняними явищами в живій та неживій природі, з першими вісниками весни (птахами) і ранньоквітучими рослинами, які потребують охорони , розвивати спостережливість, виховувати бережливе ставлення до природи, вміння висловлювати свої думки, аналізувати , пояснювати;
  • технологічна освітня галузь: удосконалювати навички роботи з папером,  сприяти розвитку дрібної моторики рук, вмінню за схемою складати фігурку птаха у техніці оригамі, розкривати  послідовність дій під час виготовлення оригамі; оздоблювати виріб за зразком та власним задумом; вчити дотримуватися безпечних прийомів праці під час використання  інструментів   (ножиць);  виховувати старанність, охайність, дружні відносини між дітьми, любов до природи;

формування ключових компетентностей:

  • уміння вчитися: формувати здатність дотримувати режиму навчальної діяльності, працювати швидко і зосереджено ( навчально – організаційні вміння і навички), уміти чітко і послідовно висловлювати свою думку, відповідно до мети висловлювання ( загально – мовленнєві вміння і навички), планувати послідовність своїх і дій і працювати за планом; вчити дітей проводити рефлексію навчальної діяльності ( контрольно – оцінними вміннями і навичками);
  • загальнокультурна  компетентність: формувати здатність учня аналізувати та оцінювати досягнення національної  культури, виховувати бажання знати традиції українського народу; формувати здатність діяти згідно із прийнятими правилами поведінки учня на уроці;
  • громадянська компетентність: усвідомлювати свою належність  до різних елементів  етносоціального й соціально-культурного середовищ; вчити екологічно мислити; бережливо ставитися  до природи;
  • здоров’язбережувальна  компетентність: учити самостійно планувати свої дії з метою збереження власного здоров’я; 
  • соціальна компетентність: розвивати вміння працювати в парі, групі, виховувати дружні стосунки між дітьми у ході виконання завдань уроку.

 

Тип уроку: урок повторення та узагальнення отриманих знань.

Вид уроку: інтегрований бінарний.

 

Ресурси уроку: презентація, відеофільм « Весна»,  картки з завданнями, папір, ножиці, готовий виріб оригамі «жайворонок»,  печиво у формі птахів, караоке веснянки « Прилетіла весняночка», картки слів  із теми «Весна». 

План уроку

I. Організаційний момент. Очікування учнів.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

IIІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.  Повідомлення теми і мети уроку.

IV. Творче перенесення знань і навичок учнів у нові ситуації.

4.1. Проблемна ситуація.

4.2. Ознаки весни у живій та неживій природі. Робота в групах.

4.2. Хвилинка каліграфії.

4.3. Робота в парі. Галявина весняних слів.

4.4.  Охорона первоцвітів. «Лист  із лісу» .

4.5. Робота з прислів’ям

4.6. Робота над задачею.

V. Фізкультхвилинка

VІ. Виготовлення за схемою фігури птаха у техніці оригамі.

6.1. Показ виробу

6.2. Складання за схемою птаха. Колективна робота в парі.

6.3. Закликання весни.

VІІ. Підсумок уроку. Рефлексія. Гра «Закінчи речення».

VІІІ.  Домашнє завдання.

ІХ. Заключне слово вчителя. Смаколики від вчителя.

 

Хід уроку

I Організація класу до роботи.

1.1.

- Перевіримо чи все готове до уроку.

- Закінчіть мої речення:

 

Голова, щоб …. ( думати)

Очі, щоб …. ( бачити)

Вуха, щоб …. ( чути)

Руки, щоб їх …. ( підіймати)

Серце, щоб ….  ( сприймати і відчувати)

 

- Наш урок пройде під девізом, прочитаємо

( слайд)

 

На уроці сьогодні  ми працюємо,

Математично поміркуємо.

чітко розповідаємо.

Про природу згадаємо

Й руками попрацюємо.

 

1.2. Очікування від уроку

- Що ви чекаєте, діти, від сьогоднішнього уроку?

 

(Діти озвучують: хорошого настрою, нових знань, несподіванок, дізнатись про щось цікаве, виконання творчих завдань, цікавої гри тощо).

 

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

- Пропоную подивитися відеофільм та впізнати пору року, яку там змальована.

 

( відеофільм  « Весна» )

 

- Яка пора року змальована у відеофільмі?

 

IIІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.  Повідомлення теми і мети уроку.

 

3.1.

- Як ви гадаєте,  чому я вибрала саме цю пору року?

( відповіді учнів )

 

- Отож, сьогодні ми з вами помандруємо в гості до весни , яку з нетерпінням усі ми чекаємо.

 

( фото дівчина – весна на дошку прикріплюю)

Похожее изображение

3.2.

Подорожуючи , ми з вами з’ясуємо, які ознаки несе весна у живу та неживу природу, будемо розгадувати весняні слова та пояснювати прислів’я про весну , ознайомимося із давнім українським звичаєм зустрічі весни,  закріпимо вивчені таблиці множення та ділення, розв’язуватимемо задачі на збільшення числа у кілька разів,  а ще виготовимо фігурку птаха у техніці оригамі та закличемо весну.

 

IV. Творче перенесення знань і навичок учнів у нові ситуації .

 

4.1. Проблемна ситуація.

 

- Уявіть собі таку ситуацію: зникли усі календарі.

- А навіщо людям календар?

- Як же нам з Вами дізнатися, яка пора року настала? Що нам може допомогти?

( відповіді учнів)

 

- Отож, ми з вами маємо знати явища природи, що відбуваються кожної пори року в живій та неживій природі. І за ними легко здогадаємося, яка пора року наступила.

 

4.2. Ознаки весни у живій та неживій природі. Робота в групах.

 

- Які ж ознаки несе весна у живу та неживу природу? Спробуємо з’ясувати. Попрацюємо в групах. Вам потрібно серед запропонованих явищ природи вибрати лише ті, які властиві весні.

1 група

  • Весною дні стають коротшими, а ночі довшими.
  • Навесні дні стають довшими, а ночі коротшими.
  • Птахи летять у теплі краї.
  • Небо стає блакитним.

2 група

  • На річках тріскається і ламається лід.
  • Дні стають коротшими.
  • З дерев опадає листя.
  • Температура повітря підвищується.

 

3 група 

  • Перший грім.
  • На річках повінь.
  • Сонечко стоїть низько, а тому гріє мало.
  • Сонечко піднімається вище та гріє тепліше.

 

4 група

  • Розтає сніг.
  • Ведмідь залягає у сплячку.
  • Тануть бурульки, течуть струмки, з’являються проталини ( місце де розтанув сніг)

 

5 група 

  • На деревах набухають бруньки.
  • З’являються котики на вербі.
  • Збирають овочі та фрукти.
  • Зацвітають перші квіти.

6 група

  • Звірі прокидаються від зимового сну.
  • Птахи повертаються з теплих країв.
  • Заєць міняє колір шубки на білий.
  • На вулиці холодає.
  • Жовтіє листя.

( Після опрацювання завдань у групах, діти прикріплюють стікери до дошки поряд з малюнком дівчини – весни)

 

- Молодці. Ви гарно впоралися із  завданням. І бачу, що добре знаєте явища природи в живій та неживій природі, які несе весна.

 

4.2. Хвилинка каліграфії.

 

- Розгорніть зошити , запишіть сьогоднішню дату.

- Урок продовжимо без зупинки з каліграфічної хвилинки.

 

- Виберіть зайве число, поясніть чому воно зайве?

30, 40, 50, 60, 22

(слайд)

 

- Що ви можете сказати про це число?

( двоцифрове, парне, сусіди числа)

 

- Пропишіть цифру 22 у своїх зошитах.

 

- Якщо ми сьогодні з вами подорожуємо в гості до весни, то число 22 має бути пов’язане з весною . Як ви думаєте, діти?

 

- Хочете дізнатися як саме це число пов’язане з весною?

 

- 22 березня святкують свято Сорок Святих, або як його ще називають по – іншому « День жайворонка».  Згідно з народним календарем, цього дня зима кінчається — весна починається, Саме цього дня за давнім українським повір’ям повертаються з вирію птахи. Існує українська традиція на це свято: мами випікали дітям печиво у формі пташечок, діти брали печиво і бігли в поле закликати весну та птахів. Діти високо піднімали печиво, промовляючи слова: «Жайворонки, жайворонки, прилетіть. Весну – красну принесіть».

 

(Слайд )

4.3. Робота в парі. Галявина весняних слів.

- Завітаємо на галявину весняних слів.

-  Ми попрацюємо в парі, обчислюємо вирази та утворюємо за кодом весняні слова.

1 група слів ( весняні місяці, погода весняна)

Березень

Квітень

Травень

Мінлива

Строката ( кольорова)

1.1

         Р       15 : 5 = 3

        Б        5 х 8 + 1 =  41

         Е        45 : 5 + 3 = 12

         Е        24 : 4 = 6

         Е        5 х 7 = 35

         З        18 : 3 + 36 = 42

         Н       35 : 5 + 1 = 8

         Ь       2 х 5 = 10

 

41

12

3

35

42

6

8

10

Б

Е

Р

Е

З

Е

Н

ь

1.2

  В     15 : 5 = 3   

  Т     24 : 4 + 28  =34

   К    90 – (5 х 6) = 60

   І      3 х 5 + 5 = 20

   Е     45 : 5 – 8 = 1

   Н     20 : 5 + 46 = 50

   Ь     6 : 3 = 2

 

60

3

20

34

1

50

2

К

В

І

Т

Е

Н

Ь

 

 

 

 

1.3

 

   В    15  : 5 = 3   

   Т    24 :4 + 28 =34 

   Р    90 – (5 х 6 )= 60                      

   А    3 х 5 + 5 = 20                    

   Е    45 : 5 – 8 = 1                    

   Н    20 : 5 + 46 = 50            

   Ь    8 : 4 = 2                      

 

34

60

20

3

1

50

2

Т

Р

А

В

Е

Н

Ь

1.4.

 

 І     15 : 5 = 3

М    24 : 4 + 28 = 34

Л     90 – (5 х 6) = 60

Н      3 х 5 + 5 = 20

И      45 : 5 – 8 = 1

В      20 : 5 + 46 = 50

А      8 : 4 = 2

 

34

3

20

60

1

50

2

М

І

Н

Л

И

В

А

1.5

        С       15 : 5 = 3

         Р        5 х 8 + 1 =  41

         Т        45 : 5 + 3 = 12 

         О        24 : 4 = 6

         К        5 х 7 = 35

         Т         18 : 3 + 36 = 42

         А        35 : 5 + 1 = 8  

         А       2 х 5 = 10

 

3

12

41

6

35

8

42

10

С

Т

Р

О

К

А

Т

А

(Діти по рядах повідомляють утворені слова, пояснюємо, яким чином вони пов’язані з весною)

( на дошці таблички зі словами:

 

  • березень (березол (берізка плаче) сніготанення, весна світла),
  • квітень (цвітень (цвітіння перших дерев, весна води, ),
  • травень (травний (час буйного цвітіння трав) місяць тиші,  у тварин народжуються діти, зелена весна),
  • мінлива ( як розумієте слово, що може мінятися навесні) ,
  • строката ( різнокольорова, чому весна різнокольорова)

 

2 група слів 

( слайд весняні квіти)

Проліски

Підсніжник

Крокуси

Гіацинти

Анемона

Примула

 

2.1.

 

П      4 х 9 + 32 = 68                 

О      36 : 4  = 9              

Р       4 х 7 = 28             

С      4 х 8 + 1 = 33                   

Л      2 х 3 + 10 = 16                  

І       3 х 5 + 9 = 24                   

И      12 : 2 = 6                     

К      16 : 4 = 4                     

 

68

28

9

16

24

33

4

6

П

Р

О

Л

І

С

К

И

 

 

 

 

 

 

 

 

2.2

 

І         4 х 9 + 32 = 68

Г        36 : 4 + 18 = 27

Ц         (22 – 18) х 7= 28

А         4 х 8 + 1 = 33

И         2х 3 + 10 = 16

Т         3 х 5 + 9 = 24

Н         12 : 2 = 6

И         16 : 4 = 4

 

 

27

68

33

28

16

6

24

4

Г

І

А

Ц

И

Н

Т

И

 

2.3

 

  Р     (8 + 7) : 5 = 3   

  К     24 :4 = 6

   О    90 –  (5 х 6) = 60

   У     3 х 5 + 5 = 20

   С     45 : 5 – 8 = 1

   К     20 : 5 + 46= 50

   И     8 : 4 = 2

 

 

6

3

60

50

20

1

2

К

Р

О

К

У

С

И

 

2.4

 

  Н     (8 + 7) : 5 = 3   

  А     24 : 4 = 6

  М    90 – (5 х 6) = 60

   Е      3 х 5 + 5 = 20

   О     45 : 5 – 8 = 1

   Н     20 : 5 + 46 = 50

   А     32 : 4  = 8

 

6

3

20

60

1

50

8

А

Н

Е

М

О

Н

А

 

3.1.

  И    (8 + 7) : 5 = 3   

  М     24 : 4 = 6

   У    90 – (5 х 6 ) = 60

   П     3 х 5 + 5 = 20

   Л     45 : 5 – 8 = 1

   Р     20 : 5 + 46 = 50

   А     32 : 4  = 8

 

20

50

3

6

60

1

8

 П

Р

И

М

У

Л

А

 

3.2

         І       15 : 5 = 3

        Д        4 х 7  =  28

         П        45 : 5 = 9

         І        24 : 4 + 6= 12

         С        5 х 9 = 45

         Н        18 : 3 + 36 = 42

         Н        35 : 5 + 1 = 8

         И       4 х 5 – 10 = 10

         Ж       20 : 5 = 4

         К       8 : 4 = 2

 

9

3

28

45

42

12

4

8

10

2

П

І

Д

С

Н

І

Ж

Н

И

К

 

 

 - Яке відношення до весни мають дані слова? ( первоцвіти)

 

3 група слів ( перші вісники весни птахи)

( слайд )

 

Шпаки

Жайворонок

 

3.3

 

         А       15 : 5 = 3

        Й       4 х 7  =  28

         Ж      45 : 5 = 9

         О      24 : 4 = 6

         Р       5 х 9 = 45

         В       18 : 3 + 36 = 42

         Н        35 : 5 + 1 = 8

         О       4 х 5= 20

         О       20 : 5 = 4

         К       8 : 4 = 2

 

9

3

28

42

6

45

20

8

4

2

Ж

А

Й

В

О

Р

О

Н

О

К

 

3.4

 

  А     (8 + 7) : 5 = 3   

  К     40 –  (24 :4)=34

  Ш    90 –  (5 х 6) = 60

   П     3 х 5 + 18 = 33

   И     18 : 3 + 36 = 42

 

 

60

33

3

34

42

Ш

П

А

К

И

 

- Яке відношення до весни мають дані слова?

( птахи,  що першими прилітають навесні, вони є вісниками весни)

 

- Яких ще птахів ви знаєте, які прилітають навесні до нас?

( соловей, ластівка, журавлі, лелеки)

 

( Підсумовую роботу учнів у парах) .

 

- Молодці. Ви гарно попрацювали в парах.

 

 

4.4.  Охорона первоцвітів. «Лист  із лісу» .

Слайд

 

- Давайте пофантазуємо і уявимо,  що квіти вміють говорити, писати листи. І от квіти написали нам ось такого листа  з лісу. Хочете його почути?

 

Увага! Лист з лісу!

 

 Ми – перші квіти і за це нас усі ламають. Ми навіть боїмося розпускатися першими в лісі. А що хорошого? Все одно зламають. Допоможіть нам!

Ваші вірні друзі: пролісок, медунка, підсніжник, анемона.

 

-  Яку відповідь ви б надіслали  на цей лист? Подумайте та повідомте  свою відповідь.

 

Слайд ( не знищуй первоцвіти)

 

4.5. Робота з прислів’ям

- Про весну складено багато прислів’їв та приказок . Сьогодні я принесла вам одне із них.

- А  ви на наступний урок  природознавства підберете свої прислів’я та приказки про весну.

 - Прочитаємо та спробуємо пояснити його зміст.

 

Слайд

Весняний день рік годує

( міркування дітей)

 

- Справді весна закликає людей працювати на полі, в городі, в садах, квітниках, парках. Весна – гаряча пора, всім людям треба гарно попрацювати, щоб восени мати врожай.

 

- От і ми з вами  попрацюємо у своїх зошитах над задачею про працю людей навесні.

 

 

 

4.6. Робота над задачею.

( слайд)

- Прочитайте задачу. ( колективно, самостійно, індивідуально)

 

- Повторимо її , склавши короткий запис.

 

Мама та Оленка навесні садили цибулю. Оленка  посадила 4 рядки цибулі, а її мама – у 2 рази більше. Скільки разом рядків цибулі посадила мама та Оленка?

 

Оленка – 4 рядки              ? разом рядків

Мама - ? у 2 рази більше

- Чи можна одразу дати відповідь на запитання задачі? Чому?

- А як дізнатися скільки рядків цибулі посадила мама?

- А тепер можна дати відповідь на запитання задачі? Яку дію треба виконати?

 

- Записуємо розв’язок задачі в зошити .( один коментує)

 

V. Хвилинка відпочинку.

- Зараз ми з вами відпочинемо. Станемо в коло і закличемо до нас весну, заспівавши веснянку.

( звучить відео  караоке  пісні « Прилетіла весняночка»)

 

 

VІ.  Виготовлення фігур птахів за схемою  у техніці оригамі .

 

6.1. Показ виробу

- А зараз ми з вами виготовимо за схемою оригамі птаха – жайворонка, яким за давніми звичаєм українців закликали весну 22 березня.  Будемо працювати в парі.

 

( показую зразок виробу)

 

6.2. Складання за схемою птаха. Колективна робота в парі.

 ( слайди)

 

 

Картинки по запросу схема пташка орігамі       Похожее изображение

 

 

Похожее изображение 2.

 

  3      4

 

 

  5    6     7

 

 

 

 

 

   8         9

 

 

6.3. Закликання весни.

- Станемо в коло разом зі своїм товаришем, з яким працювали. Піднімемо разом в парі свої пташечки  і закличемо до нас весну, промовляємо закличку .

 

( слайд)

 

Жайворонки, жайворонки , прилетіте.

Весну – красну принесіте!

 

VІІ.  Підсумок уроку. Рефлексія.

 

- Підходить до закінчення наш урок. Чи справдилися ваші очікування від сьогоднішнього уроку?

 

- А зараз ми пограємо в гру «Закінчіть речення»

 

( слайд)

 

- Я начився….

- Я дізнався…

- Мені сподобалося…

- Мені було цікаво…

 

VІІІ.  Домашнє завдання.

 

Математика – ст.. 105 ( 690, 691)

Природа – прикмети та прислів’я про весну

 

ІХ.  Заключне слово вчителя. Смаколики від вчителя.

 

- Я дякую вам, діти за роботу на уроці. Ви всі сьогодні були молодці. Я вами пишаюся. І за вашу гарну працю я пригощу вас печивом , яким за давнім українським звичаєм закликали весну.

 

( роздаю печиво)

 

 

1

 

doc
Пов’язані теми
Математика, Розробки уроків
НУШ
Додано
10 лютого 2020
Переглядів
2421
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку