Насильство є фактором примусового контролю, який використовує одна людина над іншою. Найчастіше насильство проявляється в сім'ї. Це реальна дія чи погроза фізичної, сексуальної, психологічної або економічної образи й насильство однієї особи над іншою, з якою кривдник має або мав інтимні або інші значущі стосунки.
Як правило, насильство в сім’ї має такі характеристики:
Насильство в сім'ї — серйозна і поширена проблема, яка впливає на життя дітей і підлітків. Наркоманія й алкоголізм, як правило, супроводжують насильство. Алкоголізм знімає стримувальні механізми: насильник може бути жорстокішим або різкіше виражати свій гнів, якщо перебуває у стані сп'яніння.
Насильство має серйозні негативні соціальні наслідки. Воно породжує агресивність, безладдя; острах турботи; відчуття провини; відчуття придушення волі; відсутність самоповаги; нав'язливі спогади; напади страху; депресії; фобії, смуток; роздуми про самогубство; самозвинувачення; втрату довіри до людей; втрату віри в щось; наркотичну/алкогольну залежність; помсту.
Діти із сімей, у яких проявляється насильство, відчувають постійний психологічний дискомфорт, для них це справжня трагедія.
Насильство в сім'ї має такі вияви:
Найпоширеніший вид насильства в сім'ї — це тілесне покарання, яке не є формою дисциплінарного виховання дитини.
Якщо доросла людина вдарила іншу дорослу людину, це розглядається як насильство, агресія. Якщо батько вдарив свою дитину, це здебільшого чомусь вважається «виховним» процесом.
Дитина, яку б'ють вдома, — це дитина, яка зазнає жорстокого кривдження, незалежно від заяв батьків про те, що вони нібито намагалися виправити погану поведінку дитини,або про те, що сама дитина спровокувала тілесне покарання. «Він мене не слухався», «він погано поводився», «він не зробив того, що мав зробити», — ці причини не можуть виправдати жорстокого поводження.
Дисциплінарне виховання дитини заперечує методи, наслідком яких є завдання фізичного і психологічного болю.
У результаті дисциплінарного виховання дитина усвідомлює свої помилки; дитину вчать нести відповідальність за свої вчинки. Дисциплінарні дії не породжують у дитини страх, страждання, злобу чи відчуття, що її не люблять.
Розпізнати дитину, яка підлягає тілесному покаранню в сім’ї, можна на основі:
Видимі ознаки тілесного покарання:
Дитина, яка підлягає тілесному покаранню в сім’ї:
Чому потрібно втрутитись, коли дитину б’ють у сім’ї:
Підкорившись наказу зовні, дитина залишається при своїй думці, а до батьківських вказівок ставиться тим більш неприязно, чим відвертіше батьки на них наполягають.
Саме так у стосунках дітей і батьків з’являється відчуженість. Рани приниження й знущання не гояться роками, шрами байдужості й ігнорування залишаються на все життя.
Міністерство освіти і науки України
Бронницька СЗШ І-ІІ ступенів
ТІЛЕСНЕ ПОКАРАННЯ
З БОКУ БАТЬКІВ – ЦЕ НАСИЛЬСТВО
2019-2020 н.р.