Березюк Людмила Василівна,
вчитель української мови та літератури,
зарубіжної літератури
Родниківської загальноосвітньої школи
І-ІІІ ступенів ім. Т. Г. Шевченка
Уманського району Черкаської області
Тема. Чарльз Діккенс – англійський письменник. Гуманістичний зміст повісті « Різдвяна пісня у прозі». Особливості композиції.
Мета: навчальна: розкрити гуманістичний пафос творчості Діккенса;
ознайомити учнів з біографією письменника;
розвиваюча: розвивати навички аналізу художнього твору, логічне мислення, спостережливість; уміння висловлювати свої думки;
виховна: виховувати повагу до людей, до традицій і звичаїв різних народів, на прикладі письменника та його героя поставити проблему необхідності самовдосконалення.
Обладнання: портрет письменника, виставка його книг, відео, презентації.
Тип уроку: формування вмінь та навичок.
Хід уроку
І. Організація класу
1. Привітання. (Слайд 1)
Сядьте, діти, посміхніться,
Сядьте рівно, не крутіться!
Любі, я вас всіх вітаю,
Творчості від вас чекаю!
2. Перевірка готовності до уроку.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. (Слайд 2)
1. Бесіда з учнями.
- Діти, які свята ви любите?
- А які улюблені свята вашої родини?
- Як святкують Різдво у вашій сім’ ї?
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку. (Слайд 3)
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Перегляд презентації «Найбільший оптиміст століття»
2. Гра «Хто швидше?» (скласти план за переглядом )
1. Англійський письменник.
2. Батьки Ч. Діккенса.
3. Важке дитинство.
4. Навчання.
5. Робота клерком.
6. Захоплення театром.
7. Діккенс – репортер.
8. Творча спадщина.
9. Останні роки життя.
3. Повідомлення учнів. ( Цікаві факти біографії) (Слайд 5)
4. Словникова робота (Слайд 6)
Клерк – писар, службовець, виконує письмові роботи.
Аматор – непрофесіонал, любитель.
Репортер – особа, що добуває і доставляє в газету, телеканал відомості.
Повість – прозовий твір, за обсягом більший, ніж оповідання, у якому зображено низку подій із життя головного героя, а також детально змальовано другорядних персонажів.
Гуманізм – чуйне ставлення до людини.
5. Перегляд фільму «Різдвяна пісня у прозі»
6. Історія створення повісті «Різдвяна пісня у прозі»
- Чи можете ви назвати головного героя твору?
- Що відомо про Скруджа?
- Якого свята не любить герой ?
- Хто з’являється до нього вночі?
- Яка мета цього візиту?
- Про що попередив Марлі?
6. Робота з підручником ( коментоване читання уривків із твору)
7. Паспорт твору.
Тема – зображення моральної руйнації людини, яка прагнула збагачення.
Ідея – згубний вплив на людину бажання розбагатіти, уславлення щирих, милосердних, здатних на співчуття людей.
Жанр – повість.
Композиція.
Експозиція – розповідь про Скруджа та його контору.
Зав’язка – поява душі Марлі, яка хоче врятувати героя.
Розвиток дії – подорож Скруджа різдвяної ночі з Духами Минулого, Теперішнього та Майбутнього.
Кульмінація – Скрудж, сповнений відчаю, біля власної могили.
Розв’язка – переродження Скруджа.
Герої – Скудж, його сестра Фен та племінник, привид Марлей, Духи.
V. Підведення підсумків уроку.
- Які асоціації викликав у вас твір « Різдвяна пісня у прозі» ?
VI. Релаксація. Заспіваймо різдвяну пісню.
VII. Оцінювання.
VIII. Домашнє завдання.
1. Завдання для I групи ( Повідомлення про Англію).
Завдання для II групи (Вірші про Різдво).
2. Переказувати про подорож Скруджа з Духами.
Використані джерела:
https://www.youtube.com/watch?v=r6ULo3__uLI
https://www.youtube.com/watch?v=lbT2vgpjrhs