Урок української мови в 7 класі
Частка як службова частина мови. Розряди часток за значенням
Проведений учителем української мови та літератури
Печенюгівського навчально-виховного комплексу
Гаєвською Світланою Анатоліївною
Культурологічна тема: «Україно, у серці твоїм назавжди серця поколінь воєдино злилися».
Мета: поглиблювати й систематизувати знання в учнів про частку як службову частину мови, формувати вміння розрізняти розряди часток за зазначенням; розвивати в дітей уміння працювати з підручником, виділяти головне, зв’язко висловлювати думку; виробляти вміння та навички грамотного письма; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати патріотизм, почуття гордості за свою націю.
Обладнання: комп’ютер, роздатковий матеріал, узагальнюючі таблиці, підручники, словники, фонозапис пісні В. Баранова «До українців».
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Епіграф: Україно! Ти – моя молитва.
Ти – моя розпуко світова.
Гримотить над світом люта битва
За твої священнії права.
В. Симоненко
Перебіг уроку
І. Мотиваційний етап. Забезпечення емоційної готовності учнів до уроку.
Незакінчене речення.
Україна для мене – це…
ІІ. Актуалізація суб’єктивного досвіду та опорних знань.
«Ґронування». Колективно побудуйте ґроно «Частини мови».
Цілевизначення і планування.
Оголошення теми уроку.
Робота з епіграфом. Прочитайте епіграф до уроку. Як ви розумієте епіграф? Що відомо вам про автора цих рядків?
ІІІ. Сприймання та усвідомлення учнями нового матеріалу.
|
Частка |
|
Формотворчі |
Заперечні |
Модальні |
Способи дієслова *умовний: би, б Я зробив би ще краще. *Наказовий: хай, нехай, бодай |
Заперечення не,ні, ані
не заперечує: ПЕРЕД присудком (речення) |
Смислові відтінки, почуття * питальні: чи, хіба *підсилювальні: що за, що то *ствердження: так, еге *вказівні: ось, це, от *уточнення: саме, якраз *виділення: лише, тільки *сумнів: наче, мовби *кількість: майже, чи не *спонукання: годі |
Окремо |
Окремо |
Дефіс: слово з -бо, -но, -то, -от, -таки Окремо: частка + частка |
Створення таблиці-схеми «Написання НЕ з різними частинами мови».
Таблиця 2.
ІV. Усвідомлення нових знань у процесі практичної діяльності.
Прочитайте виразно речення, розкрийте зміст поетичних рядків. Поясніть розділові знаки, визначте частини мови, вкажіть розряд часток.
Коли набирають стяги епохи
Вітру нового і висоти,
Думай, що світ змінити хоч трохи
Повинен і ти (Д. Павличко).
Нехай ніхто не половинить,
Твоїх земель не розтина,
Бо ти єдина, Україно,
Бо ти на всіх у нас одна (Д. Чередниченко).
Слова набирають, Україно розібрати фонетично.
2. Граматико-музична вправа. Прослухавши пісню В. Баранова «До українців», знайти в тексті частки, виписати їх, указати розряд за значенням.
Виписати зайву частку у групі. Визначити її розряд.
V. Рефлексивно-оцінювальний етап.
Домашнє завдання.
1 група. Скласти SMS-повідомлення з використанням часток (5 речень).
2 група . Лінгвістична розповідь «Частка». 3 група. Написати текст-побажання воїнам-захисникам України, вживаючи частки.