УРОК № 1
ТЕМА: «ЧИСЛОВІ НЕРІВНОСТІ. ОСНОВНІ ВЛАСТИВОСТІ ЧИСЛОВИХ НЕРІВНОСТЕЙ» (слайд 1)
Мета уроку: (слайд 2)
сформувати поняття числової нерівності і основних властивостей числових нерівностей та їх наслідків;
домогтися засвоєння учнями змісту означення і властивостей числових нерівностей, свідомо використовувати при розв’язанні вправ різного рівня;
виховувати інтерес до вивчення матеріалу.
Тип уроку: засвоєння знань, вироблення вмінь
Обладнання: картки настрою, підручник, комп’ютер, проектор.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
Вступна бесіда вчителя по курсу 9 класу: вчитель називає теми, з якими учні ознайомляться на протязі року, наголошуючи на необхідності підготовки до державної підсумкової атестації, аналізує будову підручника.
ІІ. Формування мети і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Вчитель: Ми досить часто порівнюємо величини на практиці.
Визначте, який із записів зайвий. Відповідь обґрунтуйте. (слайд 3)
18 > 12; 0,49 < 0,5; – 3 > 2; – 4 < 0;
0,7 = 1,3 – 0,6; 17 > – 100.
Висновок: раніше було вивчено питання про види, властивості, способи перетворення виразів, що не містять ділення на змінну, тепер ми будемо вивчати способи претворення виразів.
ІІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів. (слайд 4-5)
а) 51 і 99; б) і ; в) 5,367 і 5,371.
а) – 13 і 2; б) -4 і -7; в) – 0,2 і – 0,7; г) і .
ІV. Формування знань і вмінь.
Означення. Число а більше від числа в, якщо а – в > 0;
Число а менше числа в, якщо а – в < 0.
Види нерівностей
строгі а < в, а > в
нестрогі а ≤ в, а ≥ в (слайд 6)
Закріплення означення. Порівняти числа, якщо
а – в = - 0,001; а – в = 21,7; а – в = 0 (слайд 7)
Робота за підручником:
усно - № 1, № 2, № 4, № 5, №11, №16, №18;
письмово - №8 ( завдання 1,3,5 – розв’язуємо біля дошки, 2,4,6 - індивідуально), №13.
Теорема 1. Якщо а > в, в > с, то а > с
Дано: а > в, в > с
Довести: а > с
Доведення
Якщо а > в, то а – в > 0; в > с , то в – с > 0
Запишемо суму – сума двох додатних чисел – додатне число:
(а – в) + (в – с ) = а – в + в – с = а – с > 0
Теорема 2. Якщо а > в, с – будь-яке число, то а + с > в + с
Теорема 3. Якщо а > в, с > 0, то ас > вс
Якщо а > в, с < 0, то ас < вс
Наслідок. Якщо ав > 0 і а > в, то <
Теореми 2 і 3 – самостійно доведення за підручником вдома.
Закріплення основних властивостей.
№ 37 (усно), № 39 (письмово)
а) m > n, то m + 3 > n + 3;
б) 5 > 3, 3 > - 7, то 5 < - 7;
в) а > 5, то а +4 > 9;
г) а > 5, то 4а > 20.
V. Підсумок уроку.
Як ми тепер можемо порівняти числа?
Знайдіть і виправте помилки, ураховуючи, що х > у, х > 0, у > 0, z > 0.
VІ. Домашнє завдання. Виставлення оцінок. (слайд 12)
VІІ. Рефлексія.
Ваш настрій після уроку? Піднесіть будь-ласка картки (червоний, жовтий, чорний)