Даний урок має навчити дітей відчувати та оберігати природу; розвивати почуття дбайливого господаря своєї землі; формувати у підростаючого покоління природоохоронні навички, прищеплювати елементарні поняття екологічної культури; виховувати милосердя, співчуття до всього живого, готовність прийти на допомогу природі, охороняти її скрізь і завжди.
Я досліджую світ (3 клас)
Тема. Чому рослини потребують охорони
Мета: навчити дітей відчувати та оберігати первоцвіти; розвивати почуття дбайливого господаря своєї землі; формувати у підростаючого покоління природоохоронні навички, прищеплювати елементарні поняття екологічної культури; виховувати милосердя, співчуття до всього живого, готовність прийти на допомогу природі, охороняти її скрізь і завжди.
Обладнання: презентація, підручники, зошити, світлини, відео.
Хід уроку
І. Організація класу.
Створення позитивного психологічного клімату класу.
Весела пісенька дзвіночка
Нагадала про урок.
Я бачу ваші милі личка
І очі з безліччю думок.
Ми помандруєм в світ чудовий,
Що природою зовуть.
Та лиш кмітливість і увагу
З собою взяти не забудь.
II. Хвилинка спостереження та повторення вивченого.
Аналіз стану неба, опадів, вітру.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
- Пригадайте, що потрібно рослинам і тваринам для життя?
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
Постановка проблемного питання:
- Чи потрібна допомога рослинам?
- -Як же це потрібно робити розглянемо на уроці.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Робота з підручником ст. 153-156.
2. Робота зі світлинами.
Знайдіть світлини, які можна підписати так:
Забруднення води Забруднення повітря Насаджування лісів Вирубування лісів
- Які з них показують, що шкодить природі, а які – роботу з охорони природи?
Фізкультхвилинка
3. Гра «Знайди слова».
- Дізнайтеся, якими засобами людина охороняє природу.
ЛІТСОРИБАЧЖУЗИЧЕРВОНАМАСТИПОДУХИ
ЦУКАЧОБІВИКНИГАЗЕВАРИТЬ
4. Робота з діаграмою
- Про що свідчать ці дані?
- Чому люди створили Червону книгу?
VІ. Узагальнення і систематизація отриманих знань
1. Розв′язування проблемних ситуацій. Гра «Дай пораду». Робота в парах.
- Зараз я запропоную вам декілька проблемних ситуацій. Подумайте і висловіть свою власну думку.
а) Що ти робитимеш, коли на твоїх очах ламатимуть гілки дерев?
б) Що ти робитимеш, коли, прийшовши на прогулянку до лісу, побачиш на галявині залишене кимось сміття ( порожні пляшки, папірці, консервні банки, недоїдки)?
в) В лісі ти побачив велику квітучу галявину пролісків?
2. Перегляд відео: https://www.youtube.com/watch?v=MukK0DDgCVQ
- Які види рідкісних рослин зустрічаються у нашій місцевості?
- Як потрібно ставитись до них?
3. Робота в зошитах.
4. Робота в групах. Вироблення пропозицій щодо збереження рослин.
* Не ламати кушів і дерев.
* Не пошкоджувати кору дерев.
* Не ламати квітучих рослин.
* Не спалювати листя.
* Насаджувати дерева і кущі.
* Не смітити в лісі.
* Правильно збирати лікарські рослини.
* Вирошувати кімнатні рослини.
VІ. Підсумок уроку.
Гра «Мікрофон».
- Чому виникла потреба охороняти рослини?
- Які рослини називають рідкісними?
- Чи зможе людина жити, якщо не буде охороняти природу?
- Як слід оберігати зелені насадження від пошкоджень?
- Що найголовніше ми маємо запам'ятати?
Висновок. Природа – наш дім. Ми повинні бути жителями, які примножу-ють, а не руйнують багатство свого дому.
VIІ. Домашнє завдання.
-Виконайте завдання для друга природи. Складіть розповідь про пригоду рослини, яка потрапила до Червоної книги.