Тема. Цілі числа, раціональні числа.
Мета: узагальнити і систематизувати відомості учнів про види чисел; домогтися засвоєння поняття «ціле число», «раціональне число» і зв'язок між ними; навчити класифікувати числа.
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання (вибірково у «слабких» перевіряємо зошити)
Математичний диктант
Варіант 1 [2]
II. Актуалізація опорних знань
Усні вправи
а) 0,5 – ; б) 3 – (0,6+0,4); в) 3,15 – ; г) .
0; 1; -1; ; 2,5; 2; -; -7,5; -3.
Які числа залишились неназваними?
III. Узагальнення і систематизація знань учнів
1. Мотивація навчальної діяльності
Виконавши завдання 4 усних вправ, учні, по-перше, повторюють назви відомих їм типів чисел, а також доходять висновку, що є числа, які вони поки що не можуть віднести до жодного відомого їм класу чисел. Зрозуміло, що на уроці якраз і піде мова про це та про відношення між відомими учням класами чисел.
2. Узагальнення і систематизація, доповнення знань
а) Формуємо уявлення про цілі від'ємні числа як числа, протилежні до натуральних. Даємо означення цілого числа.
б) Даємо узагальнену схему класифікації чисел, вводимо поняття раціонального числа.
Результатом бесіди можуть бути записи — на дошці і в зошитах учнів конспект 29.
1. Важливо звернути увагу учнів на той момент, що будь-яке з чисел, шо ми можемо дістати, виконуючи арифметичні дії, є раціональним, але при цьому може бути натуральним, або цілим, або дробовим (на інтуїтивному рівні пояснюємо співвідношення множин та її підмножин).
2. Можливо, хтось з учнів зацікавиться питанням, чи існують інші, окрім раціональних, види чисел. Тому, в разі потреби, вчитель може повідомити учням, що є ще інші види дій з числами, а тому й інші види чисел. До речі, можна також показати учням, що ділення чисел на названі вище класи не є формальним, а пов'язане саме з арифметичними діями, які виконуються на кожному з названих класів (множин) чисел.
IV. Відпрацювання навичок
Усні вправи
а) цілі; б) дробові; в) раціональні?
а) Кожне натуральне число є цілим числом;
б) кожне натуральне число є раціональним числом;
в) кожне ціле число є раціональним числом;
г) якщо раціональне число не ціле, то воно дробове;
д) якщо раціональне число не дробове, то воно ціле.
Письмові вправи
а) -8 та -5; б) -3 та 0; в) -2 та 2; г) -3,6 та 4,2; д) - та 3; є) 2 та 5;
ж) -7 та -4; з) -11 та -3?
а) цілі числа, розташовані між числами -2 і 3;
б) натуральні числа, розташовані між числами -2 та 3;
в) цілі від'ємні числа, розташовані між -2 і 3.
Додатково. Вправи на повторення
а) обернені даним: 12; ; 2; 0,6;
б) протилежні до даних: 12; ; -2; 0,6; -8,6; -2; 0;
в) обернені даним і протилежні до даних: 8; 2,6; .
Дані й утворені числа зобразити точками на координатній прямій.
а) 5,2 – 2,4 + 5,2 – 5,6; б) ; в) ;
г) .
а) на 0,7 кг більше за Вітю; б) на 0,9 кг менше від Віті;
в) в 3 рази більше за Вітю; г) в 1,2 раза менше від Віті;
д) того, що купив Вітя; є) того, що купив Вітя;
ж) 0,5 того, що купив Вітя; з) 20 % того, що купив Вітя;
к) 120 % того, що купив Вітя; л) на 20 % більше того, що купив Вітя?
V. Підсумок уроку
Які з чисел -83; ; -2; - — цілі; дробові; натуральні; раціональні?
Закінчіть речення:
а) Число, протилежне до натурального, є...
б) Число, обернене до натурального, є...
VI. Домашнє завдання
Випишіть з них: а) натуральні; б) цілі; в) дробові; г) додатні; д) від'ємні.
а) ; б) .