Тема. Застосування модуля числа. Відстань між точками на координатній прямій.
Мета: поглибити знання учнів про властивості модуля раціонального числа та відпрацювати навички застосування означення та властивостей модуля для розв'язування рівнянь та нерівностей.
Тип уроку: застосування знань, умінь і навичок
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання
Математичний диктант
Варіант 1 [2]
II. Актуалізація опорних знань
Бесіда. Запитання до класу
Точка А належить відрізку MN. Виразіть:
a) MN через МА і AN; б) МА через MN та AN;
в) AN через MN та AM.
III. Поглиблення знань
1. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя
Ми знаємо, що таке модуль числа, як знайти модуль різних раціональних чисел та як розв'язати рівняння вигляду | х | = а, а — невід'ємне число. Виникає запитання, а чи є завдання, де можна застосувати поняття модуля?
2. Відстань між двома точками на координатній прямій
а)
Нехай дано А(а) і B(b) і нехай b > а додатні; тоді
АВ = ОВ - ОА = b – а = |b| - |а|.
Наприклад, якщо A(5,3); В,то
АВ = 7 – 5,3 = 7,25 – 5,30 = 1,95 (од. відр.)
б)
Нехай дано А(а) і B(b), причому а – від'ємне, b – додатне. Тоді
АВ = AO + OB = |a| + |b|.
Наприклад, якщо А (-5,3), В , то
АВ = |-5,3| + = 5,3 + 7,25 = 12,25 (од. відр.)
в)
Нехай дано А(а) і B(b), причому а і b — від'ємні, тоді якщо а ближче до О (|a| < |b|), то AB = |a| - |b|.
Якщо ж а далі від 0, ніж b, то AB = |b| - |а|.
Наприклад, A(-5,3), В, тоді оскільки |-5,3| < , то
АВ= - |-5,3| = 7 - 5,3 = 1,95 (од. відр.).
3. Розв'язування нерівностей з модулем
Ми знаємо, що |х| = а, якщо а — додатне, має два розв'язки: а і -а.
Як розв'язати нерівність |х| < а, а — додатне. Зрозуміло, що за означенням модуля цю нерівність задовольняють усі числа, відстань від яких до точки О(0) менша за а. Можна здогадатися, що таких чисел (ближчих до 0, ніж до а безліч, і всі вони лежать між точками з координатами а та -а (див. рис.)).
тобто -а < х < а.
Наприклад. Розв'яжіть нерівність |х| < 3.
-3 < х < 3.
4. Висновок
Означення і властивості модуля ми використовуємо для:
а) знаходження модуля числа;
б) розв'язування рівнянь |х| = а;
в) розв'язування нерівностей |х| < a;
г) знаходження відстані між двома точками на координатній прямій.
IV. Відпрацювання навичок
Письмові вправи
а) A(3,4) і B; б) А(-0,14) і В(-5,03); в) A i В.
а) -5,87 та -7,82; б) 2,75 та 0; в) -700,1 та 0,24; г) -2 та 3;
д) - та ; є) - та -.
Додатково (на повторення)
а) протилежних чисел; б) обернених чисел.
а) на 0,3 грн більше за Олю; б) на 0,5 грн менше від Олі;
в) у 2 рази більше за Олю; г) у 1,5 рази менше від Олі;
д) того, що витратила Оля; є) того, що витратила Оля;
ж) 0,2 того, що витратила Оля; з) 25 % того, що витратила Оля;
к) на 25 % більше того, що витратила Оля;
л) 125 % того, що витратила Оля?
V. Підсумки уроку
Ігровий момент
Тестові запитання
На дошці записано ціле від'ємне число, наприклад -19. Учні (або 1 учень-експерт) повинні швидко відповісти на запитання, які вчитель ставить у короткій формі:
1) Яке це число?
2) Його модуль?
3) Йому протилежне?
4) Йому обернене?
5) Де розташовано на координатній прямій?
6) Відстань від початку відліку?
7) Відстань між ним і йому протилежним?
8) Число, що має менший модуль.
VI. Домашнє завдання
а) - 45,1 та 8,31; б) - 45,3 та 57,8; в) 76,9 та -57,1; г) -13,8 та -13,7;
д) -2 та 3; є) 2 та -5; ж) - та ; з) та -.
a) |х| < 6; б) |х| < 4,8; в) *8 > |y|.