Діалог. Розділові знаки при діалозі. Складання діалогу

Про матеріал

Матеріал має практичну спрямованість і містять цікавий матеріал,який може стати корисним при вивченні основ спілкування,зокрема теми “Діалог”. Мета - повторити та поглибити одержані в початкових класах знання про діалог; удосконалити навички вживання розділових знаків при діалозі; навичок виразного читання діалогічних текстів; розвивати творчі уміння складати діалоги.Завдання спрямовані на забезпечення емоційно-естетичної дії на учнів.

Перегляд файлу

Тема: Діалог. Розділові знаки при діалозі. Складання діалогу

Спрямування: українська мова 5 клас

Мета: повторити  й поглибити одержані у початкових класах знання про діалог;

удосконалити навички вживання розділових знаків при діалозі;

сприяти формуванню навичок виразного читання діалогічних текстів;

розвивати творчі уміння складати діалоги;

виховувати в учнів розуміння етикетних норм і моральної поведінки під час спілкування;

підвищувати культуру усної і писемної мови;

розвивати комунікативну компетентність.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок (розвитку мовленнєвої компетенції)

Внутрішньопредметні зв’язки: лексикологія , стилістика.

ХІД УРОКУ

 

I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

II. МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

На дошці: тема уроку і висловлювання: " Найвище щастя і радість людська — спілкування з людьми".

В. Сухомлинський

Учитель. Сьогодні ми на уроці зуміємо:

аналізувати;

коментувати;

обговорювати;

розуміти;

швидко працювати;

складати діалоги;

правильно їх записувати.

III. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Робота з епіграфом.

Питання до дітей («Мікрофон»): За кожну правильну відповідь учитель дає бонусну картку, зібравши які можна отримати додаткові бали до оцінки.

Поясніть, як можна «побачити» людину за її розмовою?

Чи вважаєте ви, що треба вчитися спілкуванню? Чи це уміння приходить само?

Чи вважаєте ви себе цікавим співбесідником?

Чи завжди вам є що розповісти своєму хорошому знайомому?

Назвіть свій арсенал добрих слів.

То що ж таке діалог?

З чого він складається?

Висновок: Будемо спілкуватися у діалогічній формі. Але давайте з’ясуємо основні правила ведення діалогу.(У формі інтерактивної вправи «Мозковий штурм») :

Бути завжди ввічливим;

Не перебивати співрозмовника;

Говорити чітко, конкретно, грамотно;

Слухати зацікавлено;

Не завдавати людям прикрощів словом;

Чемно пояснити причину прохання чи відмови;

Стежити за культурою мовлення.

(Кожна група отримує завдання скласти діалог з 6 реплік на певну тему і розіграти його, використовуючи арсенал добрих слів.)

 

 Робота з підручником

 Параграф 22, стор.90. Читаємо вголос. Робимо висновок

. Фронтальна бесіда.    

   -Що таке репліка?

-З якого знака починається кожна репліка?

    -Якими знаками оформлення діалога схоже з прямою мовою? Чим відрізняється?

Пояснювальний диктант

Запишіть текст. Поясніть орфограми та пунктограми.

НЕ ВПУСТИ РАКА З РОТА

Летіла ворона понад морем, дивиться — лізе рак. Вона хап його та й понесла через лиман у ліс, щоб гарненько поснідати. Бачить рак, що приходиться пропадати, та й каже вороні:

— Ей, вороно, вороно, знав я твого батька і твою матір: славні люди були!

— Угу! — каже ворона, не роззявляючи рота.

— І братів, і сестер твоїх знав,— каже рак,— що за добрі люди були!

— Угу! — гугнить ворона, а рака кріпенько держить.

— Та все хоч і гарні люди,— каже рак,— а тобі не рівня. Мені здається, що й на світі нема розумнішої над тебе!

— Еге! — крикнула ворона на весь рот і впустила рака в море. От тим-то, як кого одурять хвалою або улесливою річчю, то люди кажуть:

— Упустив рака з рота.

А як кого остерігають, то кажуть:

— Гляди, не впусти рака з рота.

Фізкультхвилинка «Танці-зігріванці»

 

IV. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ,УМІНЬ І НАВИЧОК

 Творча робота.

1.Завдання: записати речення з прямою мовою у формі діалогу.

«Що з тобою, Петрику, чому ти сьогодні такий блідий?» — занепокоєно запитав учитель.

«А нічого,— відповів Петрик,— просто сьогодні мене умивала мама».

Фотоплівку ввечері татусь проявляв і скаржився на невдачу: «Що за чудасія! Знов чомусь жодного зображення не бачу». «Не дивуйтесь, тату,— відказав Гриць малий, що грався біля нього. — Я ще вдень цю плівку розглядав і не бачив теж на ній нічого».

2.Завдання: Мовленнєвий пазл.

 Знаючи правила ведення бесіди кожна група має скласти мовленнєвий пазл.

Кожній групі роздається діалог з певної ситуації, але кожна репліка подається окремо. Необхідно скласти репліки у правильній послідовності. Ця вправа також передбачає виконання орфографічної роботи. У тексті пазлу потрібно пояснити орфограми у виділених словах.

3.Завдання: назвіть різні види реплік, за допомогою яких ви зможете висловити:

Щиру вдячність (дякую, щиро вдячна, будь ласка, прошу…).

Радість при зустрічі (радий тебе бачити, як добре, що ми зустрілися, мені приємно, радий познайомитись…)

Заперечення, або незгоду, дотримуючись мовного етикету (вибачте, але ви не маєте рації, я думаю по іншому, вибачте, в цьому ви помиляєтесь, перепрошую, прошу вибачити…).

 

 V. ПІДСУМОК УРОКУ

Мені сподобалося, як ви усі сьогодні працювали: були активними, брали участь в усьому, що тут відбувалося. Відчувалася зацікавленість у набутті практичних умінь.А тепер подумайте і висловіть коротко свої враження від роботи на уроці

Вправа «незакінчене речення»

Сьогодні на занятті я дізнався про …..

Ця інформація є корисною, тому що….

 

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

 

 Скласти діалог на тему: «Розмова з другом про майбутню професію»

Повторіть правила з теми, звернувши особливу увагу на ті записи, що були  зроблені в кінці уроку

                                                            

docx
Додано
18 травня 2018
Переглядів
5922
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку