Тема: Дієприкметник як особлива форма дієслова.
Мета: ознайомити учнів з дієприкметником як особливою формою дієслова; з’ясувати і пояснити властиві дієприкметникові граматичні ознаки прикметника й дієслова; формувати вміння знаходити дієприкметники у тексті та в усному мовленні, правильно визначати їх рід, число, відмінок, синтаксичну роль; доцільно використовувати дієприкметники у власному мовленні, розвивати творчі здібності семикласників, навички самостійної роботи; збагачувати словниковий запас учнів, виховувати повагу до природи, національної культури та любов до рідного слова .
Тип уроку: урок засвоєння нових знань .
Обладнання :підручник, дидактичний матеріал, презентація до уроку.
Хід уроку
Ну щоб, здавалося, слова…
Слова та голос – більш нічого.
А серце б’ється –ожива, Як їх почує!... Т.Г.Шевченко
Слова Шевченка стануть епіграфом нашого уроку. Адже рідне слово відкриває всю красу світу, змушує захоплюватися, дивуватися, милуватися. Воно викликає різні емоції, будить фантазію, розвиває уяву .
1.Організаційний момент.
Вступне слово вчителя
І. Забезпечення емоційної готовності до уроку.
Любі діти, у наш клас
Завітали гості щирі.
Привітайте в добрий час
Гостей посмішкою й миром.
Учениця. Всіх гостей ми привітаймо,
Щастя й долі побажаймо.
Українська традиція є недарма:
Гречно вітатись завжди з усіма.
Добрий день вам, люди добрі,
Будьте ви завжди здорові.
Раді вам, що прийшли,
Дякуєм красненько!
Ось яка чарівна мова радує серденько.
Ми запрошуємо вас
У наш дружний 7 клас!
Знання мови народу, серед якого ти живеш - ознака культурної освіченої людини, знання рідної мови – священний обов’язок кожного.
Тож сьогодні бажаю вам всім легко засвоїти нову тему, виконуючи священний обов’язок кожного.
2. Оголошення теми і мети уроку.
А темою уроку є - Дієприкметник як особлива форма дієслова.
Метою уроку буде ознайомлення учнів з дієприкметником як особливою формою дієслова; формування вмінь знаходити дієприкметники у тексті та в усному мовленні, правильно визначати їх рід, число, відмінок, синтаксичну роль; доцільно використовувати дієприкметники у власному мовленні, розвивати творчі здібності семикласників, навички самостійної роботи; збагачувати словниковий запас учнів, виховувати повагу до національної культури та любов до рідного слова.
3.Актуалізація опорних знань учнів.
1) Проведемо творче моделювання. прошу звернути увагу на екран, і відтворити віршований рядок Т. Г. Шевченка, назвати поезію «Причина»
Широкий, вітер, та, стогне, завива, сердитий, Дніпр, реве.
Реве та стогне Дніпр широкий,
Сердитий вітер завива.
Визначити частини мови кожного слова.
Саме зараз ми повторимо все, що знаємо про дієслово та прикметник.
2) Бесіда з учнями :
Прийом «Я знаю, що …»
1.Морфологія – це … наука, яка вивчає частини мови.
2. Дієсловом називається …самостійна частина мови означає дію або стан предмета і відповідає на питання що робити ? Що зробити ?
3. Дієслова бувають двох видів … доконаний (завершена дія), недоконаний (незавершена дія)
4. Дієслова мають такі часові форми: … минулий, майбутній , теперішній .
6. Дієслова поділяються на дієвідміни … І (уть/ють) , ІІ (ать/ять) ІІІ особа множина ВОНИ.
6. Розрізняють три способи дієслів: … дійсний, умовний, наказовий.
7. Дієслова найчастіше у реченні виконують роль …присудка.
8. Дієслово має 5 основних форм: … інфінітив, особові, безособові на но, то, дієприкметник , дієприслівник .
9. Прикметником називається … самостійна частина мови , що виражає ознаку предмета і відповідає на питання який? яка? яке? які?
10. Прикметники мають такі граматичні ознаки: … змінюються за родами, числами і відмінками.
11. Прикметники у реченні виконують роль …означення ,графічно підкреслюється хвилястою.
4. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Запишіть, будь ласка, в зошитах число, класна робота, тема уроку.
Прошу вашої уваги!!!
1.) Пояснення вчителя.
Дієприкметник - це особлива форма дієслова, що виражає ознаку предмета за дією або станом і має граматичні особливості дієслова й прикметника . Н-д : пожовтіле листя, намальоване небо.
Дієприкметник Поєднує ознаки |
|
Дієслова |
Прикметника |
Вид – доконаний або недоконаний: згорілий – горілий, списаний – писаний,змелений – мелений. |
Вказує на ознаку предмета відповідає на запитання який?Яка? Яке? Які?: радіючий, радіюча, радіюче, радіючі. |
Час – теперішній або минулий: зеленіючий, позеленілий, люблячий, збираний. |
Узгоджується з іменником(займенником): зів’ялі трави, наповнене відро. |
Стан - активний або пасивний: працюючий, опрацьований, Побіліле –дія сама відбувається. Зоране –дія відбувається кимось. |
Змінюється за родами, числами, відмінками: підписана заява,підписаної заяви,підписані заяви,підписаний зошит. |
Може мати залежні слова (іменник,займенник,прислівник): гори повиті(чим)хмарою, написаний(коли)сьогодні. |
У реченні виступає означенням: Дарований хліб швидко черствіє. |
У реченні виступає присудком: Городи скрізь пообсаджувані понад Россю високими вербами. |
Початкова форма – н.в., чол.р.,одн |
2). Робота з підручником
1. опрацювання теоретичного матеріалу ст.115
2. виконання вправи.
А) вправа 225 ст.115 виконання чотирьох речень.
1.Вибірково – розподільна робота .
Знайти і виписати у відповідні колонки дієслова, прикметники, дієприкметники.
Від ріки віяло теплом, від лугу- розігрілою за день на сонці травою.
Мовчить і гнеться, мов жива, в степу пожовклая трава.
Снігами припорошені, вітрами заколисані, смереки над Карпатами – мов на блакиті писані.
2.Проведемо швиденько дослідження-конструювання
Будь ласка, від поданих дієслів (інфінітив) утворити словосполучення за схемою дієприкметник+іменник
Пекти ..спечений хліб,
Мити.. вимитий посуд,
Малювати.. намальована картина,
Прати.. випрана білизна,
Здобувати.. здобуті знання,
Зберегти.. збережена інформація
Отже, ми бачимо,що в усіх утворених дієприкметниках виражена ознака предмета за дією.
Молодці!!!
3.Пропоную виконати Фразеологічну хвилинку
З’ясувати лексичне значення фразеологізмів, знайти дієприкметники.
Біжить як посолений -дуже швидко біжить ;
як намальований -:; вродливий;
став, як укопаний - став нерухомо;
бігає, як ошпарений - безладно метушитися.
А які ви знаєте фразеологізми?
3.Лінгвістична гра «Дуель». Щоб розширювати ваш словниковий запас і збагатити його власне українськими лексемами, завдання таке : утворіть за поданими словами російської мови – українські
ЗАЖАРЕННЫЙ – ЗАСМАЖЕНИЙ
УТОПТАННЫЙ – УТОПТАНИЙ
СОХРАНЕН – ЗБЕРЕЖЕНИЙ
ПОЛУЧЕННЫЕ –ЗДОБУТІ
УЛЫБАЮЩЕЕСЯ – УСМІХНЕНЕ
УСЛЫШАША – ПОЧУТА
РАЗВЁРНУТЫЙ - РОЗГОРНУТИЙ
СВЕТЯЩИЕСЯ – СЯЮЧІ
Дуже добре.
5.Закріплення вивченого матеріалу.
Підкресли зайве слово
1. Вивчений, накреслений, червоний, збережений.
2. Міцний, закінчений, солодкий дорогий.
3. Державний, житній, круглий, написаний.
Творче завдання.
Утворити дієприкметники. Поставити їх у недоконаний та доконаний вид.
Морозити –морожений/ заморожений ,
сивіти - сивіючий/ посивілий,
читати– читаний/ прочитаний ,
писати – писаний/ написаний ,
погасити – гашений/ погашений,
червоніти – червоніючий/ почервонілий ,
поїти – поєний /напоєний.
6. Підведення підсумків уроку.
Гра «Капелюх запитань»
Учні пишуть запитання по темі і кидають в шапку. Учитель перемішує питання і учні дають на них відповідь.
(якщо не встигаємо, то цими питаннями ми розпочнемо наступний урок).
Слово вчителя
Українська мова – неосяжний океан слів. Сьогодні ми вивчили тільки незначну його частину - дієприкметник . Але ми на цьому не зупиняємось, адже надалі нам потрібно ще багато пізнавати нового і цікавого. Тому вивчайте, любіть свою рідну мову ! Старайтеся спілкуватися нею.
7. Домашнє завдання
Вивчити правила ст.115.ПАР.18
Виконати письмово вправу 180 ст.103-104.
8. Оцінювання роботи учнів на уроці.
9. Найулюбленіший момент. Перегляд експрес-уроків О. Авраменка.