Українська мова (7 клас)
Тема: Дієприкметник як особлива форма дієслова: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль
Мета: дати учням поняття про дієприкметник як особливу форму дієслова; навчити школярів розпізнавати дієприкметники в реченнях, визначати морфологічні ознаки, синтаксичну роль; розвивати усне й писемне мовлення, сприяти збагаченню словникового запасу семикласників, вмінню грамотно вживати в мовленні дієприкметники; виховувати комунікативні компетентності, компетентності саморозвитку і самооосвіти
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, презентація «Дієприкметник як особлива форма дієслова», таблиця «Дієприкметник як особлива форма дієслова»,картки з теми
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Хід уроку:
I. Актуалізація опорних знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання.
2. Бесіда-спостереження
Прикметник |
Дієприкметник |
Золотий ланцюжок |
позолочений сервіз(який позолотили) |
тихий голос |
притихлий голос(який притишили) |
гарна сорочка |
вишита сорочка( яку вишили) |
Біле полотно |
вибілене полотно(яке вибілили) |
Чистий посуд |
вимитий посуд( який вимили) |
- Що таке прикметник і на які питання він відповідає?
- Які граматичні категорії має прикметник?
- На які питання відповідають слова у другій колонці?
- Чим вони відрізняються від слів у першій колонці?
-Чи можуть ці слова отримати вказану ознаку без попередньої дії ?
- Зверніть увагу, в яких словах спершу відбувається якась дія, а згодом з’являється ознака?
IІ. Мотивація навчальної діяльності школярів.
ІІІ. Оголошення теми й мети уроку.
ІІІ. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
Слово вчителя.
1) Дієприкметник як особлива форма дієслова.
Дієприкметник — це особлива форма дієслова, яка називає ознаку предмета за дією і відповідає на питання який? яка? яке? які? Наприклад, прив’яле листя, пострижений хлопчик, списаний аркуш
2) Ознаки від прикметника.
Прив’яла трава пахла запаморочливо.
Дієприкметник прив’яла
1.Сонце сьогодні палюче.(самостійно)
3) Ознаки від дієслова.
Дороги скрізь заметені снігом.
Дієприкметник заметені.
Дієприкметники можуть втрачати ознаки від дієслова та прикметника. Тоді вони означають сам предмет і виконують в реченні роль підмета чи додатка.
Полонені мали брудний та знищений одяг.
2. Самостійне опрацювання таблиці «Дієприкметник».
Дієприкметник
Значення |
Відповідає |
Морфологічні ознаки |
|
прикметника |
дієслова |
||
Вказує на ознаку предмета за дією |
Який? яка? яке? які? |
-вказує на ознаку предмета;
-має рід, число, відмінок;
- у реченні виступає означенням |
-має доконаний і недоконаний вид;
- теперішній і минулий час;
- може мати залежні слова;
- у реченні виступає присудком |
3. Робота з підручником.
Опрацювання теоретичного матеріалу.
Розподільний диктант.
Випишіть прикметники і дієприкметники у дві колонки: 1) прикметники 2) дієприкметники
Висохлий, стрункий, змерзлий, яскравий, освітлений, вигнутий, забутий, поранений, милий, люблячий, відрізаний, сяючий, спокійний, спечений.
Мовний диктант( з коментуванням)
Назвати дієприкметники і вказати їх ознаки від дієслова.
1. А віща скрипка і срібний відгомін бринять, єднаються над моїм дитинством, підіймають на крила мою душу і забирають її в нерозгадану далину.2. Тільки тепер дивлюся на свої босі посинілі ноги, важко зітхаю і плентаюсь до хати, щоб не схопити маминого запотиличника. 3.З двору наполохано виходить у рам'ї, у розтоптаному взутті глибокоока, ще молода жінка, її погляд шукає землі, а розгонисті брови летять угору.
Дослідження учнів на дошці.
Цегляний будинок та збудований будинок,
зелений листок та пожовклий листок,
солодкий цукор та посолоджений чай.
Яких ознак не мають прикметники? Лінгвістичне дослідження в групах.
|
Прикметник(слово) |
Дієприкметник(слово) |
Рід |
|
|
Число |
|
|
Відмінок |
|
|
Вид |
|
|
Час |
|
|
2) Установіть зв’язок між головним і залежним словами в словосполученні, зробіть висновок щодо значення залежного слова.
Сиве волосся (прикметник показує постійну ознаку); волосся посивіло (дієслово виражає дію чи стан предмета, що відбувається в часі); посивіле волосся (дієприкметник виражає ознаку предмета, але таку, що зумовлена дією самого предмета ).
3) Утворіть від дієслів дієприкметники, що вказують на ознаки діючого предмета та предмета, з яким щось роблять або робили.
Співати, відчинити, колоти, розквітнути, купати.
4. Робота біля дошки й у зошитах.
Запишіть речення, підкресліть дієприкметники, визначте їх рід, число та відмінок.
Смереки жалібно стогнали, наскрізь промоклі у темній пущі. (І Франко.) 2. Затремтіли зірки посмутнілі і погасли в імлі голубій. (В. Сосюра.) 3. Змоклі й замерзлі невільники грілися на сонці і ладналися до останнього переходу. (З. Тулуб.) 4. Над розквітлою землею, над усім світом мерехтливо яріли достиглі світанкові зорі. (В.Козаченко.)
5) Синтаксичний практикум. Вправа 124.
6) Робота в парах. Взаємоперевірка (учні обмінюються зошитами і перевіряють завдання)Запишіть речення, підкресліть головні та другорядні члени, визначте синтаксичну роль дієприкметників.
1.Скошена трава пахла на весь сад.2.Ще звечора трава була скошена.3.У роси падали стиглі червоні яблука.4.Яблука в моєму саду стиглі.
7. Розподільний диктант.
Запишіть слова у два стовпчики: І — прикметники; ІІ — дієприкметники.
Почервонілий, плакучий, зелений, терплячий, омріяний, достиглий, червоний, підписний, посівний, перекладний, сіяний, посіяний, припечений, блакитний, приперчений, невимитий, підписаний, помитий, остуджений.
IV. Закріплення знань, умінь і навичок
1.Тести з теми в режимі онлайн на сайті «На урок»
V. Підсумок уроку
Заключна бесіда.
1. Що таке дієприкметник?
2. Які морфологічні ознаки дієслова він має?
3. Які морфологічні ознаки прикметника має дієприкметник?
4.Яким членом речення він найчастіше буває?
VІ.Оцінювання.
VІІ. Домашнє завдання.
1) Вивчити теоретичний матеріал з теми, параграф 14.
2) Виконати вправи 123,125 або написати твір про школу та шкільне дозвілля, використовуючи дієприкметники ( на вибір)