Укр. мова
Тема. Дієслово. Поняття про дієслово, синтаксична роль.
Мета: поглибити знання учнів про про істотні ознаки дієслова (питання, значення, синтаксичну роль у реченні); розвивати вміння учнів розрізняти дієслова серед інших частин мови, знаходити їх в тексті, робити висновки та узагальнювати, виділяти головне; коригувати зв’язне мовлення; виховувати любов до рідної мови.
Обладнання: підручник, таблиці, індивідуальні картки.
Хід уроку
Епіграф
Ну що б, здавалося, слова
Слова та голос – більш нічого.
А серце б’ється, ожива,
Як їх почує.
І. Підготовча частина
1. Організація класу до уроку.
2. Нервово-психологічна підготовка.
Сьогодні у нас незвичайний урок,
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну прекрасну, в країну чудову,
Що нас так чекає й звеличує мову
ІІ. Основна частина
а). Бліц – турнір. Технологія «Мікрофон»
- Що таке займенник?
- Які займенники відносяться до особових?
- Чому вони так називаються?
- Назвіть займенники 1 – ої особи?
- Назвіть займенники 2 – ої особи?
- Назвіть займенники 3 – ої особи?
-Як змінюються займенники?
б). Хвилинка каліграфії.
в). Вибірковий диктант. Гра «Злови займенники».
Тринадцять у класі нас
Разом ми – одна сім’я.
Всі сміються навкруги –
Він, вона, воно, вони.
Бо усмішка в всіх одна,
Жити в дружбі помага.
2. Актуалізація опорних знань
- Діти, ми з вами давно вже мандруємо по країні Морфології, тому побували в різних її областях. Давайте згадаємо, де ж ми побували, які краї відвідали.
(Учні називають: іменник, прикметник, займенник) (Відповіді учнів)
3. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
а). Вступне слово вчителя.
- Частина мови, про яку ми сьогодні говоритимемо, посідає друге місце після іменника за частотою вживання. Вона називає дію предмета. Яка це частина мови?
Гра «Прочитай слово»
во ло Дієс
Дієслово.
б). Вірш «Дієслово».
Л. Лужецька
А тепер перевіримо, які ви були уважні. Назвіть всі дієслова з прослуханого вірша. Що вони позначають? (дію предмета)
То без якої частини мови не можна виконати жодної дії?
4. Робота над темою уроку.
Ознайомлення з планом уроку.
План
Дієслово як частина мови:
- поняття про дієслово;
- синтаксична роль у реченні.
Ці пункти плану будуть своєрідними сходинками, по яких ми підніматимемося до помешкання Дієслова.
Сходинка 1.
1. Робота з таблицею «Дієслово».
2. Робота з підручником (Опрацювання теоретичного матеріалу).
3. Розпізнавання дієслів серед інших частин мови.
Вправа 326 (усно, колективно).
4. Гра «Хто що робить?».
Вчитель-навчає, лікар-лікує, художник-малює, продавець-продає, кухар-готує,швачка-шиє, пожежник-гасить, будівельник-будує, вихователь-виховує.
Сходинка 2.
Синтаксична роль дієслова (робота на дошці і в зошитах).
Завдання. Записати речення під диктування. Визначити, яким членом речення є дієслово.
Настала холодна зима. Пухнастий сніг укутав всю землю. Взимку пташки ближче прилітають до людських осель.Там вони поживляться насінням соняшника, гарбуза, кавуна, крихтами хліба. (І варіант)
(ІІ варіант списування)
5. Фізкультхвилинка.
Ми вже попрацювали, прийшов час відпочити. Пропоную провести фізкультхвилинку за допомогою дієслів.
Нахиляюсь, піднімаюсь,
Повертаюсь, посміхаюсь.
Присідаю, пострибаю,
Піднімуся, усміхнуся,
За роботу знов візьмуся.
6. Виконання системи практичних завдань.
Сходинка 3.
а). Творче конструювання.
До картинок дібрати якнайбільше дієслів.
б). Самостійна робота. Вправа 333.
ІІІ. Заключна частина
а). Інтерактивна вправа «Незакінчене речення».
б). Звернімося до епіграфу
Діти, дуже хотілося, щоб сьогодні, вийшовши з цього уроку, ви не просто винесли знання про дієслово, а й оту любов до слова, до мови.
Як сказав Т. Г. Шевченко
Ну що б , здавалося, слова
Слова та голос – більш нічого.
А серце б’ється, ожива,
Як їх почує. Т. Г. Шевченко