ТЕМА: Ділення багатоцифрових чисел на одноцифрові. Ділення на10,100,1000 з остачею. Задачі на спільну роботу.
Мета уроку:
• формування предметних компетентностей: ознайомити з діленням багатоцифрових чисел на 10,100,1000 з остачею;вдосконалювати вміння учнів ділити багатоцифрові числа на одноцифрові, розв'язувати задачі на сумісні дії; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
• формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити знання учнів про чарівність краєвидів та дивовижність куточків України ;
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Форма проведення: урок-подорож.
Міжпредметні зв'язки: українська мова, природознавство, літературне читання,музика.
Обладнання:.презентація «Мандрівка на математичному потязі», карта України, картки – проїзні квитки, індивідуальні картки , підручник для 4 класу Математика/ М.В. Богданович, Г.П. Лишенко– К.: Генеза, 2015,квіти-картки,лист-самооцінювання.
I . Організаційний момент. Девіз уроку
Видумуй! Пробуй, твори!
Розум, фантазію прояви!
Активним й уважним будь
І про кмітливість не забудь!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
-Сьогодні я запрошую вас у подорож.На чому ми будемо подорожувати ви дізнаєтесь,коли відгадаєте загадку.
Пасажирський чи товарний
Металевий він і гарний.
Все ховає у вагонах
І стає лиш на перонах (потяг)
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
Фронтально заслухати відповідь та пояснення вибору дій у розв’язанні задачі 740. Вправа 739 - знайти різницю значень виразів першого стовпчика. Пояснити порядок дій у виразах останнього стовпчика.
2.Робота з індивідуальними картками.( 4 учні)
Картка №1.Запиши вирази і обчисли.
а)До суми чисел 25 і 4 додати добуток цих чисел. (129)
Частку чисел 48 і 8 зменшити у 3 рази. (2)
Добуток чисел 15 і 5 зменшити на 50. (25)
б) Знайди 1/4 хв (15 с); 1/3 доби (8 год); 1/2год (30 хв).
Картка №4. Площа прямокутника 56 см2 Одна з його сторін — 8 см. Знайти другу сторону. (7 см)
Картка№2 . Обчисли вираз.
8244:9+4708∙7=33872
Картка №3. Обчисли вираз.
24708∙4—24708:4=92655
1.Перша зупинка. «Каліграфічна хвилинка.» Природознавча хвилинка
- Довжина кордону України 6 993 км.
- Довжина України з півночі на південь 893 км, а зі сходу на захід - 1316 км.
- Найвища гора Кримських гір (Роман-кош) 1545 м.
- Найвища гора Карпат (Говерла) – 2061 м
6 993, 893, 1 316, 1 545, 2 061
Завдання:
- найдіть «зайве» число;(893)
- найдіть найбільше та найменше чотирицифрові числа (підкресліть);
- назвіть скільки у найбільшому числі всього тисяч, сотень, десятків;
- назвіть сусідів найменшого числа.
2. Інтерактивний метод «Мозкова атака»:
- Як називаються числа при діленні? При множенні?
- Як збільшити число в 100 разів? 10 разів 1000
разів?
- Як зменшити число у 10 раз?100,1000разів?
3. Друга зупинка. «Математичний диктант»
- Обчисліть суму чисел 300 і 154 (454 міста в Україні);
- Число 230 збільшити у 100 разів (23 000 річок в Україні);
- Число 15 000 збільшити на 5 000 (20 000 озер в Україні, найбільше – Ялпуг, що знаходиться в Одеській області);
- Суму чисел 210000 і 30000 зменшити у 10 раз.( 24000 кв.м – територія Карпатських гір);
- Утворіть число, що складається із 603 одиниці 2 класу 700 одиниць 1 класу
( 603700 кв.км – територія України).
454, 23 000, 20 000 ,24 000, 603 700
Самоперевірка.Самооцінка.(на листах само оцінювання)
ІV. Вивчення нового матеріалу . Оголошення теми і завдань уроку. Актуалізація опорних знань. Третя зупинка. «Нових знань»
-Сьогодні на уроці ми будемо знайомитися із прийомами ділення багатоцифрових чисел з остачею на 10,100,1000, будемо розвивати вміння розв’язувати задачі,вивчених видів та вдосконалювати обчислювальні навички, тому що все це необхідне для нелегкої мандрівки життям.
1.Підготовча робота .Проблемна ситуація. Робота в парі.
Зєднайте стрілочками вирази і відповіді (Робота в парах)
30600:100 240
240000:1000
1720:10 172
306000:1000
17200:100 306
2400:10
Самоперевірка
-Що ви робили,коли ділили на 10,100,1000?Зараз ми будемо робити те ж саме.
1.Запропонувати знайти значення виразу 85 : 10 з поясненням. Найближче число до 85, яке ділиться на 10 без остачі, це 80. 80 поділити на 10, буде 8. 85 - 80 = 5, тому 85 : 10 = 8 (ост. 5).
2. Вправа 742. Зробити висновок: при діленні числа на 10 одиниці діленого становитимуть остачу, а число, записане рештою цифр, - частку. Зіставити кількість нулів дільника з кількістю цифр остачі.
3. Первинне закріплення вивченого матеріалу
Коментоване обчислення виразів №743.( «ланцюжком»)
Четверта зупинка. «Точні обчислення.»
Диференційована самостійна робота: (Робота за проїзними квитками)
1 група (жовті квитки) - № 744 (2) – з коментуванням біля дошки;2х843-4х343=314
2 група (зелені квитки) - №744 (1) – самостійно в зошитах;
Перевірка724036:4+40850=221859
Самооцінка
VІ. Закріплення матеріалу .П’ята зупинка «Задачна»
Задача №746
-Прочитайте задачу.
-Повторення задачі.
-До якого типу належить ця задача?(на сумісні дії)
-Чи можемо ми дати відповідь на головне запитання?(ні)
-Чому?
Розгляньте умову(на картках)
Розвязання задачі.
Самооцінювання.
VІІ. Валеологічний супровід
Шоста станція «Музично-танцювальна»
1.Фізкультхвилинка з танцювальними рухами «Україно ми твоя надія»
2. Створення позитивного емоційного настрою.
як тягнеться квітка до сонечка. Такі квіти є тільки на нашій землі.
Подивіться один на одного. Такі діти є тільки у нас, в Україні. Посміхніться один одному і збережіть ці посмішки.
VІІІ. Розвиток математичних знань.
Перевірка.Самооцінювання.
Гімнастика для очей. «Веселий зорепад»(укр. мелодія)
IX. Підсумок уроку .Наступна зупинка . «Кінцева»
-Які ще завдання виконували на уроці?
2. Рефлексія. Галявина творчості
- Ось і добігає до кінця наша подорож. Чи була вона цікавою і корисною, ми дізнаємося з нашої невеликої галявини. Вам необхідно вибрати квітку – символ нашої України і прикрасити галявину. Якщо:
Виховний момент
− Ви довгий час знаходитесь у подорожі. Далеко від родини, від рідної домівки. Які почуття вами оволодівають?
− А які слова ви сказали б рідним при можливості? Запишіть їх у «Щоденники вражень»
− Не забудьте сказати їх після повернення зі школи.
Дякую вам за хорошу роботу. Ви чудово працювали. Урок закінчено.