На уроці діти знайомляться з діленням виду 48:3.удосконалюють вміння розв'язувати рівняння та задачі вивчених видів;
Форма проведення уроку: урок добрих справ, який сприяє вихованню у дітей бажання творити добрі справи, бути доброзичливими і гуманними.
Автор уроку: Чаусенко Наталя Анатоліївна, вчитель початкових класів Романовобалківської ЗОШ І–ІІІ ступенів, спеціаліст вищої категорії, старший вчитель.
Предмет: математика.
Клас: 3.
Тема: Ділення двоцифрового числа на одноцифрове виду 48: 3. Розв'язування задач.
Мета:
Навчальна:
-ознайомити з прийомом ділення виду 48 : 3,
- формувати навички усних обчислень,
-удосконалювати вміння розв'язувати рівняння та задачі вивчених видів;
- створювати умови для розвитку пізнавального інтересу;
Розвивальна:
Виховна:
Очікувані результати:
Після проведення уроку
учні знають:
- алгоритм ділення двоцифрового числа на одноцифрове;
- як обчислювати вирази в межах вивченого матеріалу;
учні вміють:
Обладнання: ноутбук, мультимедійна презентація, роздавальний матеріал.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Форма проведення уроку: урок добрих справ.
Методи і прийоми: слово вчителя, розповідь, пояснення, створення проблемної ситуації, робота в групах, робота в парах, вправи «Подаруй посмішку», «Займи позицію», «Мікрофон».
Оформлення дошки:
По центру: запис числа і класної роботи.
Зліва: запис теми уроку, малюнковий план роботи.
Перебіг уроку
І. Мотиваційний етап. (6хв)
1.Забезпечення емоційної готовності до уроку.
Вчитель: - Який чудовий день! Сонце в небі піднімається!
Учні: - Наш клас із гостями вітається!
Вчитель: - Доброго дня я зичу тому, хто прийшов працювати до класу.
Учні: - Чому?
Вчитель: - Бо люблю я людей і клас свій.
Учні: - Чому?
Вчитель: - Бо чекаю любові і плідної праці.
Учні: - Ми любимо працю і будемо старатись
Вправа «Подаруй усмішку»
Подивіться один одному у вічі, посміхніться і побажайте успіху в роботіта гарного настрою.
Коли ми даруємо добрі слова, чудовий настрій іншим, нам стає також тепло і затишно на душі.
Вправа «Мікрофон»
Скажіть, справді гарна традиція вітатися з людьми і бажати їм доброго дня?
Мені здається, було б дуже добре, щоб під час сьогоднішнього уроку ми не лише гарно попрацювали над його темою, а й зробили багато добрих справ. Чи підтримуєте ви цю думку?
Отож, у нас сьогодні урок «Добрих справ».
Як ви думаєте, кому ви можете зробити добро?
Очікувана відповідь: мамі, татові, сестричці або братику, бабусі або дідусеві, знайомим або незнайомцям, тваринам або птахам.
Тоді рушаймо творити добро.
2. Актуалізація суб’єктного досвіду і опорних знань.
Методичний прийом «Створення проблемної ситуації»
Діти, врятуймо маленьке цуценятко, яке не може перескочити через високий паркан, а незабаром почнеться злива. Паркан можна розібрати, розв'язавши усно завдання, які записані на кожній цеглинці паркану.
48 : 6 36 : 4 5 х 10 40 : 4
3 х 100 50 : 5 80 : 10 2 х 13
26 : 2 64 : 8 60 : 30 48 : 4
13 х 3 8 х 11 32 х 3 4 х 110
48 : 3 45 : 3 84 : 7 75 : 5
Дійшовши до виконання завдань останнього ряду «паркану», учні розуміють, що не можуть виконати обчислення.
(Ні, ми не вміємо обчислювати дані вирази)
(Навчитися виконувати ділення таких виразів)
II. Етап цілевизначення та планування діяльності (4 хв)
1.Ознайомлення з темою і метою уроку.
Отож, тема нашого уроку: ділення двоцифрового числа на одноцифрове виду 48: 3. Розв'язування задач.
2. Узгодження цілей і плану уроку.
Вибір особистісно значущих цілей.
-Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
Узгодження плану наступної діяльності
- Як ви гадаєте, які види роботи на вас сьогодні чекають?
Це усний рахунок, вивчення нового, робота в парах, розв'язування рівнянь, робота з підручником, робота в групах. (Малюнковий план роботи).
- Ви згодні? Може у вас є свої пропозиції?Виконуючи послідовно ці завдання, ми прочитаємо вислів, який підсумує наші добрі справи.
ІІІ. Етап опрацювання навчального матеріалу(25 хв)
1.Каліграфічна хвилинка. Вправа «Займи позицію»
На дошці записані числа:
7, 21, 14, 56, 35,48,49,63,70.
- Яке число зайве? Чому?
7 – одноцифрове, всі решта – двоцифрові.
48 – не ділиться на 7.
70 – кругле число.
Запишіть у порядку зростання числа, які діляться на 7.
2. Пояснення вчителем нового матеріалу.
На минулому уроці ми навчилися виконувати ділення виду 36:3. Повторіть алгоритм виконання цього ділення.
Чи можна застосувати цей алгоритм до даного випадку ділення виду 48 : 3.
(Ні.)
Можливо, хто знає, як виконати ділення, і допоможе всім нам?
48 : 3 = ( 30 + 18) : 3= 30 : 3+ 18 : 3= 10 + 6 = 16
Запам'ятайте правило:
3. Закріплення вивченого.
Фронтальна робота
Виконаємо завдання останнього ряду «паркану» з поясненням.
45 : 3 = ( 30 + 15) : 3 = 30 : 3 + 15 : 3 = 10 + 5 = 15
84 : 7 = ( 70 + 14) : 7 = 70 : 7 + 14 : 7 = 10 + 2 = 12
Останній вираз спробуйте виконати самостійно.
75 : 5 = ( 50 + 25) : 5 = 50 : 5 + 25 : 5 = 10 + 5 =15
Робота в парах
А ми продовжуємо творити добрі справи. Треба допомогти молодшій сестричці зашнурувати черевик. Черевик вважається зашнурованим, якщо вирази обчислено правильно. Щоб швидше зашнурувати черевики, попрацюємо в парах.
Лівий черевик (І варіант ) Правий черевик (ІІ варіант )
78 : 6 60 : 5
95: 5 84 : 6
56 : 4 54 : 3
60 : 6 45 : 5
Перевірте правильність ваших обчислень (з монітора).
4. Фізхвилинка.
5. Тренувальні вправи.
Розв'язування рівнянь (диференційоване завдання)
Зараз допоможемо мамі помити посуд.
На кожній тарілочці записане рівняння
Х : 4 = 12 11 х Х = 66 ( 17 – 14) х У = 33 ( 50 + 13) : Х = 9
Х = 12 х 4 Х = 66 : 11 3 х У = 33 63 : Х = 9
Х = 48 Х = 6 У = 33 : 3 Х -= 63 : 9
У = 3 Х = 7
Ви бачите, що тарілки є менші і більші. Виберіть ті, з якими ви можете справитися. Щоб швидше виконати цю роботу, дівчатка виберуть дві тарілочки і хлопчики – дві.
(Два учні виконують завдання на дошці)
Самоперевірка.
Робота з підручником. Розв'язування задачі № 772
Допоможемо бабусі розкласти ягоди в пакети.
- Скільки було кілограм черешень? а вишень?
- Чи всі ягоди розкладали у пакети?
- У скільки пакетів їх розклали ?
- Який вираз ми можемо скласти?
Записуємо вираз самостійно. Хто потребує допомоги вчителя, підніміть руку.
(28 + 32) : 4 = 28 : 4 + 32 : 4 = 7 + 8 = 15( п.)
Відповідь: використали 15 пакетів.
(Один учень записує на дошці)
Взаємоперевірка.
Робота в групах
Допоможемо татові вибрати для мами квіти, щоб привітати її з першим днем весни. Квітку ми можемо подарувати тоді, коли обчислимо вирази.
(Кожна група отримує квітку.)
42 : 3 = 14 77 : 7 = 11 69 : 3 = 23 84 : 7 = 12
56 : 4 = 14 65 : 5 = 13 51 : 3 = 17 48 : 4 = 12
60 : 5 = 12 39 : 3 = 13 45 : 3 = 15 88 : 8 = 11
30 : 2 = 15 36 : 3 = 12 36 : 2 = 18 57 : 3 = 19
ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап (5 хв)
1. Вправа «Мікрофон».
-Який вислів ми прочитали, виконавши всі завдання?
Коли радість даруєш іншому, радієш сам.
- Як ви його розумієте?
- Ви всім робили добро, а для себе щось добре зробили?
- Чи все вам вдалося на уроці?
2. Самооцінка.
- Що ви можете сказати про свою роботу на уроці?
Позначте схематично.
+ - вдалося все
+ -- - вдалося більшість
-- + - поки що вдалося виконати правильно менше половини
-- - мені поки що не вдалося виконати
Домашнє завдання (1 хв)
Обов’язкове: вивчити правило на ст. 120, виконати № 778, № 779.
За бажанням:скласти аналогічну задачу до задачі № 779 на знаходження невідомого зменшуваного.