Для чого читають книжки? Д.Павличко «Соняшник».

Про матеріал

Для чого читають книжки? Д.Павличко «Соняшник». Розвиток уміння виразно читати

Перегляд файлу

 

Міністерство освіти і науки України

Методичний кабінет Овруцького ліцею імені Андрія Малишка

 

 

 

 

 

 

Показовий урок

з літературного читання у 3 класі

Тема: Для чого читають книжки?

Д.Павличко «Соняшник».

Розвиток уміння виразно читати 

 

 

 

Вчитель Невгодівської філії

Овруцького ліцею ім. А.Малишка

Старший вчитель

Савенок Наталія Миколаївна

 

 

 

 

2023

Тема. Для чого читають книжки? Д.Павличко «Соняшник». Розвиток уміння виразно читати 

Мета: формування предметних компетентностей: розширювати знання про письменників; ознайомити із віршем Д.Павличка «Соняшник»; формувати навички свідомого виразного читання віршованих творів; вчити правильно інтонувати речення різні за інтонацією та метою висловлювання; вчити складати сенкан; розвивати творчу уяву, зв’язне мовлення учнів; збагачувати словниковий запас; розширювати світогляд учнів; виховувати любов до книг.

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: уміння висловлювати рефлективні і оцінні судження; моделювати і прогнозувати в межах певного завдання; уміння вчитися переключатися з одного виду роботи на інший;

комунікативної: уміння здобувати з підручника необхідну інформацію;

соціальної (громадянської): уміння працювати в парі, групі, з усіма в колективі;

здоров ̕ язбережувальної: дотримуватись правильного сидіння за партою, нести та отримувати позитивні емоції;

загальнокультурної: дотримуватись норм мовленнєвої культури, правил поведінки на уроці.

Обладнання: презентація, предметні малюнки, портрет письменника, картки зі словами, таблиці-ілюстрації, запис фізкультхвилинки.

Тип уроку: комбінований.

Освітні галузі: мовно-літературна, громадянська, соціальна,                       здоров ̕ язбережувальна.

Хід уроку

І. Вступна частина

1. Організаційний момент.

Пролунав дзвінок,

Починаємо урок.

Працюватимем старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім 3-м класі

Діти – просто молодці!

 

2. Психологічна постановка на урок. Вправа «Спіймай настрій».

Посміхніться одне одному, «зніміть» посмішку зі свого обличчя та «киньте» своєму сусідові. Спіймайте посмішку, «прикрасьте» нею своє обличчя. Починаємо працювати у гарному настрої.

Будемо: уважні;

розумні;

організовані;

кмітливі;

Щоб урок пройшов цікаво,

Всі берімося до справи!

3. Вправа «Кошик».

– З яким настроєм  ви прийшли на урок? Оберіть квіточку з написом і покладіть її в кошик. Наприкінці уроку ви зможете поміняти квіточку, якщо у вас зміниться настрій.

ІІ.  Основна частина.

  1. Вправи на розвиток дихання.

а) «задування свічки»;

б) дихальна вправа «Хом ̕ як» (поперемінно надувати щоки);

в) проартикулювати звуки без голосу: а, о, у, е, и, і.

      2. Чистомовки.

На-на-на – рідна сторона.

Ай-ай-ай – наш рідненький край.

Жу-жу-жу – землю бережу.

Ба-ба-ба – золоті хліба.

Ті-ті-ті – руки золоті.

3.Розучування скоромовки.

(учні читають виразно, напівголосно, у помірному темпі, швидко, дуже швидко. Декламують окремі учні)

На городі, в гарбузинні,

Соняхи, мов хлопчаки,

Ловлять сонячне проміння

В золоті свої шапки.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

-         Яке було домашнє завдання?

 

  1. Вибіркове читання.
  2. Проєкт «Дружба з книгою – це свято». (Читання підготовленими учнями).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІV. Мотивація навчальної діяльності.

  1.      Робота над загадкою.

Квітка ця на сонце схожа,

На олію вона гожа,

Жовті пелюсточки має,

Їх до сонця повертає.  (Соняшник)

-         Що ви знаєте про цю рослину? (Символ, медонос, виготовляють олію, коли цвіте – тягне голівку до сонечка).

-          

 

 

 

 

 

 

 

 

  1.      Складання сенкану.

  1. Тема (іменник).
  2. Опис теми (два прикметника).
  3. Дія (три дієслова).
  4.  Фраза з 4-5 слів.
  5. Висновок.

 

V. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.

1. Бесіда.

- Я запитала у вас про соняшник, тому що сьогодні на уроці ми будемо працювати над віршем Д.Павличка «Соняшник».

- Чи знаєте ви, хто такий Д.Павличко? (короткі відомості про автора, читає учень).

2. Опрацювання вірша Д.Павличка «Соняшник».

2.1. Виразне читання вірша вчителем.

  1.      Словникова робота.

соти                     прохати                  дива

дрібниці              перепочинь            навкруги

померкло            перевести               жартувало

засоромлено       пооглядався           підкрався

 

  1.            Читання стовпчиків «рукою» за вчителем.

-         прочитати іменники;

-         прочитати дієслова;

-         прочитати слова з наголосом на другому складі.

Фізкультхвилинка

 

3. Повторне читання вірша учнями вголос.

― Чим подібний цей вірш до казки?

― Що здивувало дівчинку?

4. Гра «Розвідник»

― Підрахуйте, скільки разів у тексті зустрічається слово «сонце»(6) і «соняшник» (5).

 

5. Робота з ілюстрацією до вірша з елементами вибіркового читання.

— Який уривок із тексту проілюстровано? Зачитайте цей уривок.

— Що ви помітили в очах дівчинки та сонечка?

— А чому соняшник опустив свою голівку?

— Як саме він потрапив до віконця?

6. Аналіз змісту вірша. Гра «Мікрофон».

— З яким проханням дівчинка звернулася до соняшника?

— Чому соняшника образило прохання дівчинки?

— Чому соняшник здивувався?

— З чим порівнював себе соняшник?

— Що побачив соняшник у вікно?

― Діти, а що поет пише про Сонце, як Джерело світла? (що тільки Сонце зайшло до хати, все навкруги померкло.)

 

8. Змішане читання («Диктор», «В особах», «Дзвіночок»).

  1. Вправи для усвідомлення змісту тексту.

А) Гра «Так чи не так».

     А соняшник мовив:

      — Я швидко прийду до хати (Ні)

     Вийшла дівчинка з хати і стала Сонце прохати:

     — Зайди до нашої хати! (Так)

     Сонце зайшло. І все навкруг ожило. (Ні)

     Дівчинка книжку читає, а Сонце перегортає сторінки. (Так)

 

Б) Тест

  1. Хто написав вірш «Соняшник»?

       Леся Українка;

       Тарас Шевченко;

       Дмитро Павличко;

  1. Хто дійові особи вірша?

       Хлопчик і ромашка;

       Дівчинка і Соняшник;

       Віконце і Соняшник;

       Тато і дівчинка;

  1. Про що просила дівчинка соняшника?

       Посвітити їй;

       Пригріти її;

       Посміхнутися з нею;

  1. C:\Users\Zver\Downloads\kisspng-common-sunflower-clip-art-fall-sunflower-cliparts-5aaf9bb2a61448.7665065515214580986803.pngКого дівчинка просила зайти до хати?

       Соняха;

       Сонечко;

       Маму;

  1. Що побачив Сонях?

      Пташку;

      Дива;

      Темінь;

      Комашку;

9.  Вправа «Поміркуй!».

― Чи може на Землі існувати життя без Сонця? Чому? (завдяки Сонцю ростуть рослини; живуть тварини і люди. Сонце дає нам світло і тепло.)

― Чому книга є для дівчинки джерелом знань? (з книги дівчинка черпає нові знання; дізнається про щось нове.)

-          Отже, якою була дівчинка? (відповідальна, розумна, чесна, допитлива, чесна, старанна).

C:\Users\Zver\Documents\ViberDownloads\0-02-05-cbe0db90bf41a02bd417f9ef76c4e5022256c5d7206005b11627f5137640c621_6d5a03753295e74a.jpg   C:\Users\Zver\Documents\ViberDownloads\0-02-05-9fa8037bc6e6ae3721610d2b75c1b4514aa18f762883427663c93db524381269_918edbcb245c5ef9.jpg   C:\Users\Zver\Documents\ViberDownloads\0-02-05-977d21a8620de5889c108fbc7b228dc7c50a730a4738dc8954bd56f2ac2a595a_3a72264db9402a1b.jpg

 

-         Ми теж повинні бути як дівчинка. А щоб бути розумними,  ми повинні багато читати. У кожного з вас є улюблені книги. Назвіть їх.

 

10. Робота в парах «Пронумерувати рядочки, відповідно до змісту».

У містах і на селі,

Має книжку на столі.

У кожнім домі, в кожній хаті –

Хто навчився вже читати.

11. «Прохання» книжки.

Щоб книжки не бруднити, треба вчасно руки мити.

Зроби закладку – буде все тоді в порядку.

Ручку в книжку не клади – а її  ти обклади.

Не читай під час їду, бо забрудниш сторінки.

VІ.  Заключна частина.

  1. Заключне слово вчителя з елементами бесіди.
  2. Рефлексія. Підсумок уроку.

Я сьогодні навчився…

Я сьогодні дізнався…

Вдома я розкажу про …

Найважче було …

-         Чи відповідає зараз ваш настрій обраній квіточці?

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Колдоба Жанна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
19 листопада 2023
Переглядів
338
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку