Двокрапка і тире при узагальнювальних словах у реченнях з однорідними членами.

Про матеріал

Двокрапка і тире при узагальнювальних словах у реченнях з однорідними членами.

Мета: поглибити знання учнів про однорідні члени речення, формувати уміння ставити розділові знаки при однорідних членах речення, розглянути правила постановки розділових знаків у реченнях з узагальню вальними словами;

розвивати уміння працювати колективно та самостійно,мовленнєві навички,

виховувати шанобливе ставлення до дорослих.
Перегляд файлу

Урок № 35

Тема уроку:Двокрапка і тире при узагальнювальних словах у реченнях з однорідними членами.

Мета: поглибити знання учнів про однорідні члени речення, формувати уміння ставити розділові знаки при однорідних членах речення, розглянути правила постановки розділових знаків у реченнях з узагальню вальними словами;

 розвивати уміння працювати колективно та самостійно,мовленнєві навички,

виховувати шанобливе ставлення до дорослих.

Тип уроку: засвоєння нових знань

Обладнання : підручник, таблиці.

Хід уроку

 

І. Етап орієнтації.

ІІ. Етап цілепокладання.

Оголошення, представлення теми та очікуваних навчальних результатів.

ІІІ. Етап проектування..

1.Повторення вивченого матеріалу.

1.1. Доведення або спростування думки.

1.2. Коментоване письмо (робота біля дошки)..

2.Опрацювання нової теми.

2.1. Пояснення нового матеріалу за таблицею, підручником, таблицею з мультимедійною дошкою.

2.2. Усвідомлення теоретичного матеріалу.

Фізкультхвилинка

3. Практичне закріплення теоретичного матеріалу.

3.1.Моделювання речень з однорідними членами.

3.2 Вправа творчого характеру 160, сторінка 62.

3.3. Вправ - міркування 163, сторінка 74.

ІV. Етап організації виконання плану

1. Повторення вивченого матеріалу.

1.1. Довести або спростувати думку.

1. Однорідними можуть бути тільки головні члени речення.

2. Однорідними можуть бути будь – які члени речення.

3. Перед сполучником і , який з’єднує однорідні члени речення завжди ставиться кома.

4. Перед сполучником  але , який з’єднує однорідні члени речення  завжди ставиться кома.

5. Узагальнювальне слово є іншим членом речення ніж однорідні члени речення.

6. Узагальнювальне слово - спільна назва однорідні члени речення.

1.2. Коментоване письмо.(робота біля дошки).

Записати речення, розставити розділові знаки, підкреслити однорідні члени речення..

Веселе дерево весело, бадьоро співає.

Людина росте і вчиться для добра.

У сонячний день небо чисте, ясне

Після душного літа, після серпневих теплих днів настала золота осінь.

Сидить дід за подушками і стріляє галушками.

Сад стоїть у багрянці та в золоті

2. Опрацювання нової теми.

2.1. Пояснення нового матеріалу за графічними схемами, підручником.

УС: О, О , О

УС: О і О.

УС: і О, і О.

О, О, О – ус.

О, Оі О – ус.

Якщо узагальнювальне слово стоїть перед однорідними членами, то між ними ставимо двокрапку.

Якщо між узагальнювальним словом і однорідними членами стоять інші члени речення, тоді двокрапку ставимо перед першим однорідним членом.

 Якщо узагальнювальне слово стоїть після однорідних членів, то між ними ставимо тире.

2.2. Усвідомлення теоретичного матеріалу.

1. Чим є узагальнювальне слово для однорідних членів речення?

2. Де може стояти узагальнювальне слово в реченні з однорідними членами речення?

3. Коли ставимо тире при узагальнювальному слові та однорідних членах речення?

4. Коли ставимо двокрапку при узагальнювальному слові та однорідних членах  речення?

5. Пояснити пунктуацію у реченні.

Усе навкруги залив молочний туман: і дерева, і дорогу, і будинки.

Фізкультхвилинка

Навколо дерев весело підемо.

Різні листочки дружно підберемо.

Відразу вгору піднімемо,

А потім їх підкинемо,

Нехай собі летять!

3. Практичне закріплення теоретичного матеріалу.

3.1.Моделювання речень з однорідними членами.

Доповнити речення однорідними членами, уставляючи потрібні розділові знаки: двокрапку і коми.

1)  ... повсюди лежала роса.

2)  Уранці пахло нектаром польових квітів ... .

3)  ... різними кольорами переливався ліс над річкою.

4)  Почувся передсвітанковий перегук лісових пташок ... .

- З’ясувати синтаксичну роль узагальнювальних слів і частини мови, якими вони виражені

- Визначити граматичні основи. Знайти речення, що складається з  одного головного члена.

3.2. Вправа творчого характеру 160, сторінка 62.

1.Усно пояснити структуру схем.

2. Скласти за схемами речення про живу природу.

3.3. Вправа - міркування 163, сторінка 74

  • Прочитайте байку, свої міркування про головну думку запишіть,  використавши речення з однорідними членами  речення (3 -4 речення).

ІV. Контрольно-оціночний етап

  • Чим є узагальнювальне слово для однорідних членів речення?
  • Де може стояти узагальнювальне слово в реченні з однорідними членами речення?
  • Коли ставимо тире при узагальнювальному слові та однорідних членах речення?
  • Коли ставимо двокрапку при узагальнювавльному слові та однорідних членах  речення?

Домашнє завдання: вправа 165(1.) Напишіть твір – мініатюру за завданням вправи, використовуючи речення з однорідними членами речення різної структури.                                               

 

 

docx
Додано
21 серпня 2018
Переглядів
7039
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку