Тема. Формули скороченого множення
Мета: перевірити рівень засвоєння базових знань та вмінь, вироблених у ході вивчення теми, передбачених вимогами програми з математики.
Тип уроку: контроль засвоєння знань та вмінь.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Умова тематичної контрольної роботи
Варіант 1 |
Варіант 2 |
1°. Перетворіть вираз у многочлен: l) (а + 7)2; 2) (m – 6)(т + 6); 3) (3x – 4у)2; 5) (5а + 8b)(8b – 5а); 6) . |
1°. Перетворіть вираз у многочлен: 1) (с – 6)2; 2) (5 – а)(5 + а); 3) (2а + 3b)2; 4) (a – 1)(а2 + а + l); 5) (7х + 10у)(10у – 7х); 6) . |
2°. Розкладіть на множники: 1) 25х2 – 16; 2) 9х2 – 12ху + 4у2; 3) т3 + 27п3; 4) 0,001х6 – 1. |
2°. Розкладіть на множники: 1) 100 – 9х2; 2) b3 – 8с3; 3) 4а2 + 20аb + 25b2; 4) 0,125х3 – 8. |
3°. Спростіть вираз: 1) (х – 3)2 – (х – 1)(х – 4) + (х – 2)(х + 2); 2) (х – 2)(х2 + 2х + 4) – х(х – 3)(х + 3). |
3°. Спростіть вираз: 1)(х + 5)2 – (х – 4)(х + 4) + (х – 3)(х + 7); 2) (2 + у)(у2 – 2у + 4) – (у – 2)у(у + 2). |
4*. Розв'яжіть рівняння: 1) (2у – 3)(3у + 1) + 2(у – 5)(у + 5) = = 2(1 – 2у)2 + 6у; 2) (3х – 7)2 – 4х2 = 0. |
4*. Розв'яжіть рівняння: 1) 4(3у + 1)2 – 27 = = (4у + 9)(4у – 9) + 2(5у + 2)(2у – 7); 2) (8у – 1)2 – 49у2 = 0. |
5*. Доведіть, що вираз х2 – 4х + 5 набуває лише додатних значень при будь-яких значеннях х. |
5*. Доведіть, що вираз х2 – 14х + 51 набуває лише додатних значень при будь-яких значеннях х. |
6**. Спростіть вираз (а2 + а + 1)(а6 + 1)(а24 + 1) × × (a + l)(а12 + 1)(a2 – a + l)(a – 1) |
6**. Спростіть вираз (a2 – a + l)(а6 + 1)(a + l) × × (a12 + 1)(a – 1)( a2 + a + l)(а4 + 1) |
ІІІ. Розв'язання та відповіді
Варіант 1 |
Варіант 2 |
1°. 1) а2 + 14а + 49; 2) m2 – 36; 3) 9х2 – 24ху + 16у2; 4) у3 + 1; 5) 64b2 – 25а2; 6)100а10 - b2с4. |
1°. 1) c2 – 12c + 36; 2) 25 – a2; 3) 4a2 + 12ab + 9b2; 4) a3 – 1; 5) 100y2 – 49x2; 6) x8 – 81y4z2. |
2°. 1) (5х – 4)(5х + 4); 2) (3х – 2у)2; 3) (т + 3п)(т2 – 3тп + 9п2); 4) (0,1х2 – 1)(0,01х4 + 0,1х2 + 1). |
2°. l) (10 – 3x)(10 + 3x); 2) (b – 2c)(b2 + 2bc + 4c2); 3) (2a + 5b)2; 4) (0,5x – 2)(0,25x2 + x + 4). |
3°. 1) х2 – 6х + 9 – х2 + 5х – 4 + х2 – 4 = = х2 – х + 1; 2) х3 – 8 – х3 + 9х = 9х – 8. |
3°. 1) x2 + 10х + 25 – x2 + 16 + x2 + 4x – 21 = = x2 + 14x + 20; 2) 8 + у3 – у2 + 4у = 4у + 8. |
4*. 6у2 – 7у – 3 + 2у2 – 50 = = 2 – 8у + 8у2 + 6у, -7у – 53 = -2у + 2, -5у = 55, у = -11. Відповідь. -11. 2) (3х – 7 – 2х)(3х – 7 + 2х) = 0, (х – 7)(5х – 7) = 0, х – 7 = 0 або 5х – 7 = 0, х = 7 або х = 1,4. Відповідь. 7; 1,4. |
4*. 1) 36у2 + 24у + 4 – 27 = = 16y2 – 81 + 20у2 – 62y – 28, 24y – 23 = -62y – 109, 86у = -86, у = -1. Відповідь. -1. 2) (8y – 1 – 7y)(8y – 1 + 7y) = 0, (у – 1)(15у – 1) = 0, у – 1 = 0 або 15у – 1 = 0, у = 1 або у = . Відповідь. 1; . |
5*. х2 – 4х + 5 = (х2 – 4х + 4) + 1 = = (х – 2)3 + 1 > 0, оскільки (х – 2)2 ≥ 0. |
5*. х2 – 14х + 51 = (х2 – 14х + 49) + 2 = = (х – 7)2 + 2 > 0, оскільки (х – 7)2 ≥ 0. |
6**. [(а – 1)(а2 + а + 1)][(а + 1)(а2 – a + 1)]x x(а6 + 1)(а12 + 1)(а24 + 1) = = [(а3 – 1)(а3 + 1)](а6 + 1)х x(a12 + l)(a24 + 1) = [(a6 – l)(а6 + 1)] x x(a12 + l)(a24 + l) = [(а12 – l)(а12 + l)]x х(а24 + 1) = (а24 – 1)(а24 + 1) = а48 – 1 |
6**. Див. розв'язання варіанта 1 (бо умова відрізняється тільки порядком множників) |
IV. Підсумки уроку
Здавши роботи, учні отримують правильні розв'язання та звіряють відповіді.
V. Домашнє завдання (випереджальне)
№ 1. Використовуючи знання та вміння, набуті в 7 класі, прокоментуйте (складіть логічний ланцюжок) розв'язання:
1) х3 – 100х = х(х2 – 100) = х(х – 10)(х + 10);
2) х3 – 20х2 + 100х = х(х2 – 20х + 100) = х(х – 10)2;
3) х2 – у2 – 2х + 2у = (х – у)(х + у) – 2(х – у) = (х – у)(х + у – 2).
№ 2. Використавши умову і роздані розв'язання завдань тематичної контрольної роботи, виконайте вдома аналіз контрольної роботи. Якщо є запитання, запишіть їх і принесіть на урок.