Фразеологізми. Поняття про фразеологізм, його лексичне значення.

Про матеріал
Конспект уроку на тему: "Фразеологізми. Поняття про фразеологізм, його лексичне значення" для учнів 6 класу. За допомогою гри учні з легкістю засвоять новий матеріал.
Перегляд файлу

Тема: Поняття про фразеологізм, його лексичне значення

 

Мета: дати учням загальні відомості про фразеологізми; вчити пояснювати значення фразеологізмів, правильно використовувати їх у мовленні; ознайомити із фразеологічним словником української мови; розвивати увагу,пам’ять, фантазію, культуру мовлення, образне мислення; виховувати любов д рідної мови та бажання вивчати предмет

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: підручник, ілюстрації, ІКТ, словники, картки, кросворд

 

Хід уроку

І. Організація класу.

Продзвенів уже дзвінок,

починається урок.

Приготуйте без мороки

Все, що треба до уроку.

Книжку, зошит, ручку, олівці.

Приготувались?

Молодці!

Все у нас уже на місці,

залишилось тільки сісти!

Сядьте, дітки, всі гарненько,

Руки покладіть рівненько.

Голову вище підніміть,

Плечі свої розведіть.

Всі на мене подивіться,

і приємно посміхніться!

ІІ. Перевірка д\з

Завдання на повторення

З'єднайте іншомовні слова з їх українськими відповідниками.

      джем                                  варення

      імідж                              зрадник, втікач

толерантність                     образ

дезертир                              терпимість

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Робота з підручником (П.12, ст..37 –правила.)                                                               Особливості фразеологізмів. Фразеологізми- це стійкі сполучення слів,які за лексичним значенням дорівнюють одному слову (словосполученню). Наприклад, пекти раків – (червоніти), бити байдики (ледарювати).

Робота в зошиті. (ст..37,впр. 84)

Синтаксична роль фразеологізмів. Фразеологізм є одним членом речення. Наприклад, Максим і Сергій глека побили.

                                                 ___________

Роль у мовленні. У художній літературі та у розмовному мовлення фразеологізми допомагають виразніше передати певну думку, вони роблять висловлювання яскравим, емоційним та образним.

Словник. Лексичне значення фразеологізмів можна знайти у фразеологічних словниках.

V. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА.

VІ. Узагальнення і систематизація знань.

 

5.1.Вибірковий диктант

Виписати фразеологізми. Усно пояснити їхнє значення.

Не вмієш пекти хліба – будеш пекти раків. Не хочу, щоб на мене усіх собак вішали. Таке меле, що вуха в’януть. Лестощами душу вийме. Брехня завжди боком вилазить. П’ятами накивав – аж залопотіло.

Для довідок:

Пекти раків – червоніти від сорому.

Вішати усіх собак на когось – зводити наклеп.

Вуха в’януть – про відчуття прикрості від почутого.

Вийняти душу – спричинити сильне хвилювання, зворушити, розчулити.

До печінок дійняти – вразити, засмутити.

Боком вилізти – завдати неприємностей, призвести до покарання.

П’ятами накивати – втекти.

 

5.2. Розгляньте малюнки та запишіть фразеологізми

 

C:\Users\Polsovstel\Desktop\ФРАЗЕОЛОГІЗМИ 6 КЛАС\24-2.jpgC:\Users\Polsovstel\Desktop\ФРАЗЕОЛОГІЗМИ 6 КЛАС\9212-preview-3379015-650x341-98-1554972864.jpgC:\Users\Polsovstel\Desktop\ФРАЗЕОЛОГІЗМИ 6 КЛАС\images.png

C:\Users\Polsovstel\Desktop\ФРАЗЕОЛОГІЗМИ 6 КЛАС\images.jpgC:\Users\Polsovstel\Desktop\ФРАЗЕОЛОГІЗМИ 6 КЛАС\96311.053.jpg

Гра «Хто перший»

Пояснивши значення кожного з фразеологізмів, дібрати фразеологізми-антоніми.

1. За тридев’ять земель  (під самим носом).

2. Хоч у вухо бгай (хоч кілок на голові теши; хоч черепком вухо ріж);

3. Вивести кінці (сховати кінці у воду).

4. Пороху не вигадає (не винайде) (не в тім’я битий).

5. Не видавиш слова (проворний на язик; язик без кісток)

6. Не викурити й ладаном (не заманити й калачем).

Для довідок. 1. Дуже далеко. 2. Про того, хто лагідний, покірний, податли вий. 3. З’ясувати щось. 4. Про того, хто позбавлений кмітливості, розумово обмежений. 5.  Про того, хто мовчазний, небалакучий. 6. Не можна позбутися, вигнати.

 

VІІ. Підсумок уроку.

VІІІ. Диференційоване домашнє завдання.

  1. Ст..38, впр.87.
  2. Створити малюнок зашифрувавши в ньому фразеологізм.

 

 

 

 

 

docx
Додано
13 листопада 2022
Переглядів
3193
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку