Вчити учнів спостерігати за роботою мовленнєвих органів під час промовляння голосних звуків, упізнавати голосні звуки на слух та за вимовною ознакою (відсутність перешкоди на шляху видихуваного повітря), перелічувати їх; розвивати зв'язне мовлення; виховувати любов до природи
Кирилюк К.В. 2-Г клас 21.09.2018
Голосні звуки [а], [о], [у], [е], [и], [і].
Спостереження за роботою мовленнєвих органів під час промовляння голосних звуків
Мета: вчити учнів спостерігати за роботою мовленнєвих органів під час промовляння
голосних звуків, упізнавати голосні звуки на слух та за вимовною ознакою (відсутність перешкоди на шляху видихуваного повітря), перелічувати їх; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Леле́ка ліні́йка ля́лька
Пилип біля липи очима глипа.
— Поділіть для переносу слова: лелека, лінійка, лялька.
— Доберіть до слова глипа близьке за значенням слово.
— Скільки разів зустрічається у скоромовці буква и?
— Уставте букви, запишіть словникові слова.
Д _ кт _ нт з _ вд _ нн _ в _ вт _ р _ к ч _ т _ нн _
— Які букви вставили?
— Які звуки вони позначають?
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні ми повторимо те, що ви знаєте про голосні звуки, будемо впізнавати голосні звуки.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Пояснення вчителя
— Повторимо за таблицею знання про звуки.
Чому так весело мені?
Бо вчу я звуки голосні.
Їх рівно шість. Я всі назву:
А, І та Е, О, И та У.
І. Січовик
— Вимовте голосні звуки.
— За допомогою чого утворюються голосні звуки?
— Як проходить повітря через ротову порожнину під час промовляння голосних звуків?
— Голосні звуки — звуки, які утворюються тільки за допомогою голосу.
При вимові голосних звуків повітря вільно виходить через ротову порожнину,
не зустрічаючи перешкод.
Голосних звуків у нашій мові 6. Знак [ ] — це «скобочки-коробочки»,
у яких ховаються звуки.
Голосні звуки: [а], [о], [у], [е], [и], [і].
2. Первинне закріплення
— Послухайте звуки. Чи однаково вони вимовляються?
— Вимовте подані звуки. Під час вимови яких звуків повітря проходить вільно через ротову порожнину? Як називаються ці звуки?
[с], [а], [о], [к], [у], [м], [л], [и], [е], [р], [дз], [н], [в].
— Доберіть кілька слів із цими звуками. Що означають ці слова, на які питання відповідають?
3. Робота за підручником (с. 10–11)
Вправа 1
— Спишіть скоромовку, записуючи пропущену букву.
— Яку букву ви вписали? Який звук вона позначає? Як утворилося слово скоромовка?
— Вивчіть скоромовку напам’ять.
Вправа 2
— Прочитайте текст. Про яку пору року в ньому розповідається?
— Спишіть другий абзац, розкриваючи дужки.
— Які букви в підкреслених словах позначають два звуки?
— Зробіть звуко-буквену схему виділеного слова.
— Прочитайте правило.
Вправа 3
— Прочитайте вірш. Про що в ньому розповідається?
— Спишіть, уставляючи пропущені букви. Які звуки вони позначають?
— Вимовте звуки в підкреслених словах.
— Прочитайте правило.
Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація знань
— Прочитайте скоромовки, правильно вимовляючи голосні звуки.
за сніданок вранці сіла.
Загукали дітки хором:
— З милом рук не мити — сором!
— Та не бійся, мила Міло,
тільки руки вимий з милом.
Заспівали в росах коси,
і синочкові не спиться,
коли в тата косовиця.
Л. Куліш-Зіньків
2. Робота в парах
— Виписати зі скоромовок по п’ять слів у два стовпчики: в перший — двоскладові слова, а в другий — трискладові.
— Зробіть висновок, доповнивши речення.
У слові стільки складів,...
— До кожного з поданих слів доберіть такі, що відрізняються лише голосним звуком.
Булка — ... (білка) нірка — ... (нирка)
дим — ... (дім) лис — ... (ліс)
крук — ... (крик) лук — ... (лак)
бак — ... (бік) лад — ... (лід)
сила — ... (сіла) мир — ... (мур)
— Запишіть слова, підкресліть букви, якими розрізняються ці слова. До слова дим оберіть спільнокореневі слова — назву ознаки та назву дії.
VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія
Звуки ми ... (вимовляємо, чуємо).
Букви ми ... (бачимо, читаємо, пишемо).
— Скільки букв в українській абетці? (33)
— Як поділяються всі звуки української абетки? (На голосні і приголосні)
— Скільки голосних звуків в українській мові? (6 звуків)
— Як визначити кількість складів у слові?
VII. Домашнє завдання
— Спишіть перший абзац вправи 2, уписуючи букви, які позначають голосні звуки.